Május a legjobb időszak a legtöbb növény elültetésére. Szinte bármit el lehet ültetni ebben a hónapban. Ennek ellenére érdemes odafigyelni az időjárás-előrejelzésre. Hiszen a fagyoktól még mindig óvakodni kell.
Palánták edzése
Egy-két héttel az ültetés előtt érdemes elkezdeni a palánták edzését. Ehhez a növényeket egy nyitott ablak elé helyezheti, vagy kiviheti őket az erkélyre, fokozatosan növelve azt az időt, amíg a növények hidegebb levegőnek vannak kitéve. Például a nappali 15 percről egész éjszakára, hogy a növények hozzászokjanak a külső levegőhöz.
És hogy milyen növényeket ültetünk májusban?
Káposztafélék, karfiolok
Ezek a szabályok a káposztára és a karfiolra egyaránt vonatkoznak. A palánták ültetésére szolgáló lyukakba adjunk humuszt és 1 tojás héját, 1 evőkanál hamut és 1 teáskanál mustárt, majd jól keverjük össze, és öntsük le forró, kálium-permanganátos vízzel. Amikor a víz kihűlt, ültesse el a palántákat, és az első három napban, naponta öntözze meg. Ha kint hideg van, takarja le a növényeket levágott 5 literes edényekkel.
Tök, cukkini
A cukkini- és tökmagokat meleg, laza komposztba kell vetni, amelyben a szerves anyag még nem bomlott le. Alakítsunk ki egy 40-45 cm magas ágyást, a keverékben ökölnyi lyukakkal (5-8 cm mélyen). A lyukakat kissé fedje be földdel, és fedje le műanyag fóliával. Később vágja le a fóliát, hogy a szárak és levelek szabadon nőhessenek felfelé. A cukkinit nem szabad öntözni a fólia alatt, mivel a talaj meleg és nedves marad az ágyásban.
Ne feledje, hogy a növények között bőven hagyjon helyet, mivel a cukkini gyorsan nő. Egyébként nyereséges a cukkini ültetése, mivel egy-egy növény akár 10 kg cukkinit is teremhet.
Uborka
A 3-4 leveles stádiumban megjelenő uborkabetegségek megelőzésére az uborkát tejjel, jóddal és háztartási szappannal kell kezelni. Adjunk 30 csepp jódot 1 liter tejhez és 20 g szappant. Körülbelül 10 naponta permetezze be a növényeket.
Az uborkamagokat egyébként fűrészporban is lehet csíráztatni. Ez korábbi termést eredményez.
Sárgarépa, retek
A talajt, amelybe retket és sárgarépát fogunk vetni, először meg kell lazítani. Helyezze a magokat a gödörbe, egymástól 7 cm távolságra. Ha sűrűn ülteti, a retek nagy része nem fog megnőni.
Fokhagyma
A fokhagymát fel kell hasítani és meg kell hámozni, majd fogjon egy puha ruhát, és tegye bele az összes gerezdet. Amint javul az időjárás és felmelegszik a talaj, kezdődhet az ültetés. Az ágyásban készítsünk egy kb. 10 cm mély árkot, és terítsük bele a gerezdeket. A tavaszi fokhagyma később érik, de nagyobb lesz. A fokhagymát nyáron többször is ajánlott trágyázni. A fokhagymát a nyár első felében kell öntözni, mivel a túlzott nedvesség később rothadáshoz vezethet.
Bab, borsó
Ha ültetés előtt fóliával letakarjuk az ágyásokat, a talaj felmelegszik, és a magok csírázása is fokozódik. Ha a talaj nedves, akkor száraz borsó- és babmagokat vethetünk, ha nem, akkor a borsót és a babot áztassuk be vízbe. A többi vetőmaghoz hasonlóan a borsó is előcsíráztatható, ha növekedésserkentő szerekkel kezeljük, fertőtlenítjük és felmelegítjük. A borsómagokat 5-6 cm-es sortávolsággal, 3-4 cm-es magtelepítési mélységgel kell elültetni.
Paradicsom
A paradicsomot és a paprikát az éghajlati viszonyoktól függően palántaként kell elültetni. Az alsó leveleket 2-3 nappal az ültetés előtt le kell vágni, és a talajt az ültetés után kb. 2 hétig nem szabad öntözni. Ez lehetővé teszi, hogy a gyökerek a talajba süllyedjenek, és a növények kevésbé szenvedjenek az öntözés hiányától.
A kártevők elriasztására hasznos a paradicsomok közé naspolyát ültetni, a gyümölcsök érését pedig gyenge jódoldattal (30-40 csepp jódoldat 10 liter vízben) való permetezéssel gyorsíthatjuk fel.