Kinyit egy üveget a hőn áhított, illatos, házi készítésű málnalekvárból, és penészt vesz észre… Gyakori helyzet, igaz? Ebben a kellemetlen pillanatban csak az a kérdés jár a fejében: kidobja vagy megegye, elfelejtve, hogy mit látott az imént az üvegben? Ez a dilemma a legtöbb embert zavarba hozza, ezért szeretnénk elmondani, hogy meg lehet-e enni azt a lekvárt, amelynek az üvegében penész van.
Először is fontos megérteni, mi is az a penész. Ez egy közönséges gomba, amely sikeresen szaporodik a termékekben. A gombáknak számos fajtája létezik. Vannak ártalmatlanok, veszélyesek és még hasznosak is. Az ártalmas gombák mérgeket juttatnak az élelmiszerekbe. Általában csak a termék ízét befolyásolják, de a legrosszabb esetben súlyos mérgezést okozhatnak.
Ha penészgombát találunk egy befőttesüvegben, az azt jelenti, hogy a lekvárt nem megfelelően készítették el vagy tárolták. A penész kimutatása egyértelmű jele annak, hogy valami nincs rendben a termékkel.
Mit tegyünk a penész ellen?
Csak laboratóriumi vizsgálatokkal deríthető ki, hogy pontosan milyen penész van a lekvárban. Egyszerűen nem lehet vizuálisan megállapítani a penész veszélyességét.
Rendkívül fontos megjegyezni: amit a lekvár felületén találunk, az csak a gomba látható része. Tény, hogy a penész nagy része már régen elterjedt az egész üvegben. Ha csak egy kanállal távolítja el a penész látható részét, biztosan nem távolítja el az összes penészt.
Sajnos sem a forralás, sem a fagyasztás nem távolítja el a penészt. Hihetetlenül ellenálló, és csak akkor tűnik el, ha nagyon hosszú ideig magas hőmérsékletnek van kitéve.
A fentiekből egy következtetésre juthatunk: ha penészt látunk egy lekvárosüvegben, dobjuk ki nyugodt szívvel a szemétbe. A következő szezonban a lekvárkészítés során mindenképpen tartsa be az összes szabályt, hogy elkerülje a penészesedést. Ne feledje, hogy a lekvárt olyan helyiségben tárolja, amely mentes a túlzott páratartalomtól és a közvetlen napfénytől.
Reméljük, hasznosnak találta ezeket az információkat. Bátran ossza meg barátaival!