Szeret ebéd után szundikálni, ha lehet? A környezetében lévő emberek kissé kínosnak, esetleg gyerekesnek találják? Most már egyértelmű érv van a kezében, hogy miért egészséges és hasznos az ebéd utáni szunyókálás. Javíthatja a koncentrációját, a szellemi teljesítményét, de emellett lehetővé teszi, hogy rövid és hatékony pihenést tartson, ami jobb hangulatot és egy nyugodtabb nap hátralévő részét eredményezi. Fontos azonban, hogy ne aludjunk túl sokat – húsz perc éppen megfelelő.
Mennyi ideig kell pihenni ebéd után?
Egy rövid szunyókálás ne tartson tovább húsz percnél. Ez határozottan nem sok, de ha be tudja tartani, akkor valóban jót tesz a testének és az elméjének. Ilyen rövid idő alatt legfeljebb az alvás első vagy második szakaszába sikerül eljutnia, ami azt jelenti, hogy ébredés után is rögtön frissnek és kipihentnek fogja érezni magát, és könnyedén folytathatja a megszakított munkát.
Hosszabb alvás esetén fennáll annak a veszélye, hogy mélyebb alvási szakaszokba kerül, amelyekből sokkal nehezebb felébredni. Ezekben a fázisokban az agya nem reagál többé a külső ingerekre, és ébredéskor fásultnak érezheti magát, és még fáradtabbnak, mint korábban.
Mit hoz egy ideálisan időzített szunyókálás a nap közepén?
Jobb teljesítmény
Egy rövid pihenés fokozhatja a teljesítményét a munkában, és több energiát adhat a feladatai elvégzéséhez. Nem fenyegeti majd a fáradtság, javul a reakcióideje vagy a koncentrációs képessége, és valószínűleg könnyebben kezeli majd az esetleges buktatókat.
Jobb tanulás
A tanulás nagy kihívás az agyunk számára. Sok energiára van szüksége ahhoz, hogy megértse és megjegyezze az új dolgokat. Már egy rövid ebédszünet is megoldás lehet. Segít jobban tanulni, sőt, egy ilyen pihenés után azonnal sokkal jobban emlékszik az új információkra.
Jó hangulat
Ha reggel bal lábbal kelt ki az ágyból, lehet, hogy itt az ideje, hogy egy rövid szunyókálással javítson a napján. Bizonyítottan jobban fogja érezni magát tőle, és a hangulata is javulni fog. Ráadásul, ha rosszul aludt, egy rövid szunyókálás napközben segíthet feltöltődni egy álmatlan éjszaka után. De ez mindenképpen csak vészmegoldás, és nem szabad rendszeresen pótolnia az alváshiányt. Naponta körülbelül 7-9 órát kellene aludnia.
Mikor kell lefeküdni?
A legjobb pihenési idő számos tényezőtől függ, például a napi időbeosztástól vagy az életkorától. Ha teheti, közvetlenül ebéd után szundítson egyet. Ez azonban a legtöbb ember számára elérhetetlen cél egy átlagos munkanap során, ezért természetesen más időpontokban is lehet pihenni. De ha nem fekszik le 15 óráig, akkor jobb, ha nem fekszik le újra, mert az megzavarhatja az alvását. Ne feledje, hogy 20 percnél többet nem szabad aludnia.
A megfelelő időzítés előnyökkel jár
De ha rendszeresen több órát alszik egyhuzamban egy nagy vasárnapi ebéd után, akkor egyértelmű, hogy az ilyen pihenésnek nincs semmi haszna. Ha túl sokáig alszik napközben, vagy késő délután alszik, az jelentősen ronthatja az éjszakai pihenés minőségét. Ha álmatlanságban vagy más problémában szenved, jobb, ha nem alszik napközben, mivel ez növeli annak valószínűségét, hogy nem fogja átaludni az éjszakát. Másnap csak kétségbeesetten alváshiányosnak fogja érezni magát, és azt kívánja majd, bárcsak soha ne került volna ebbe az ördögi körbe.
Az sem kifizetődő, ha túl sokat vagy túl keveset alszik éjszaka
Ha hosszú időn keresztül alváshiányos volt, biztosan fáradtnak, álmosnak, ingerlékenynek fogja érezni magát, és a munkahelyi teljesítménye is romolhat. Arra is fel kell készülnie, hogy hízni fog, megnő a civilizációs betegségek kockázata, sőt, a memóriája és a koncentrációs képessége is romlik. A jó alvás a boldog és egészséges élet kulcsa.