Háztartás, Technika, Tippek

Mely készülékek fogyasztják a legtöbb energiát?

A legkisebbektől a legnagyobbakig rengeteg elektromos készülék található a háztartásban. De legyünk őszinték, a legtöbbjük folyamatosan az áramellátáshoz van csatlakoztatva. Nyilvánvalóan nem fogjuk negyedóránként kihúzni a hűtőszekrényt vagy a fagyasztót. De mi a helyzet az összes többivel? A tévé, a számítógép, a mikrohullámú sütő, a kávéfőző, a töltők… Tényleg szükség van arra, hogy állandóan bedugva legyenek, még akkor is, ha nem használjuk őket? Elvégre minden hónapban jön a villanyszámla. Amit tudni kell, hogy még akkor is fogyasztanak energiát, ha a készülékek kikapcsolt állapotban vannak. Miért ne fejezné be tehát, hogy a pénzét a lefolyóba dobja?

Mely készülékek fogyasztják a legtöbb energiát?

Egyes becslések szerint körülbelül 40 készülék fogyasztja otthona energiájának nagy részét. Ezek minden évben megnövelik a villanyszámláját. E fogyasztás optimalizálása érdekében hangsúlyozzuk, hogy a feleslegesen energiát fogyasztó készülékek kihúzása rendkívül fontos. Magunk között szólva ez egy olyan tény, amelyet nagyrészt figyelmen kívül hagynak. Pedig néhány másodpercet leszámítva mit veszítünk valójában azzal, ha kikapcsoljuk őket?

Szeretné tudni, hogy mely készülékek fogyasztják a legtöbb áramot?

Természetesen a legnagyobbakat leszámítva, mint a hűtőszekrény vagy a fagyasztó. Nos, a lista élén a televíziók, az audiorendszerek, a játékkonzolok és a számítógépek képernyői állnak. Egy LED-technológiával működő tévé 25%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint egy LCD, és akár 40%-kal kevesebbet, mint egy plazmaképernyő!

És ne felejtse el gyakran kihúzni az elektromos vízmelegítőt, a mosógépet és a mosogatógépet. Ezek szintén növelik ezt a „fantom” fogyasztást. Az internetmodem és router pedig a modelltől függően 5 és 20 watt közötti áramfogyasztással járhat. A legjobb modern Wi-Fi routerek átlagosan 10 wattot fogyasztanak.

Tehát igen, kellemetlenségnek tűnhet, hogy állandóan ki kell húzni ezeket az eszközöket. De hamar megszokja majd, hogy ezt tegye. Legalábbis tűzze ki célul, hogy kihúzza őket a konnektorokból, amikor például elutazik, akár csak egy hétvégére is. Nem lenne jó némi megtakarítás? És mi a helyzet a számítógépével, laptopjával vagy asztali számítógépével? Azt hitte, hogy kikapcsolva nem fogyaszt áramot? Nos, gondolja újra. Amíg be van dugva a hálózatba, addig feleslegesen pazarolja az energiát.

Fogyaszt-e energiát a kihúzott töltő?

A különbség egy-két hónapig nem lesz észrevehető. De egy idő után, ha folyamatosan bedugva tartja a telefontöltőit, anélkül, hogy használná őket, ez meg fog látszani a számláján. Gyakorlatilag ezek a töltők több integrált áramkörrel rendelkeznek, amelyek belső réztekercsével továbbítják a mobiltelefon által igényelt maradék áramot (a töltők még a váltóáramot is átalakítják). Tehát még ha ki is húzza az okostelefonját, az áramkör nem szakad le teljesen az aljzatról. Ennek eredményeképpen a töltő továbbra is energiát fogyaszt. Próbálja meg tehát megszokni, hogy rendszeresen kiveszi a készüléket az aljzatból, amikor már nincs rá szüksége.

Az összes elektromos készüléket ki kell húznom a konnektorból, hogy energiát takarítsak meg?

Igen, sokkal bölcsebb lenne kihúzni őket. A legtöbb háztartásban az elektronikus készülékek rengeteg energiát fogyasztanak. Még akkor is, ha készenléti állapotban vagy teljesen kikapcsolva vannak. Ez különösen igaz a televíziókra, számítógépekre, nyomtatókra és hangberendezésekre. És ha el akarja kerülni a hirtelen áramkimaradást, akkor az is jó ötlet, ha nem hagyja őket egyszerre bedugva, különösen akkor, amikor nem használja. Fontos szempont: ha kihúzza őket a konnektorból, még az élettartamukat is meghosszabbítja. Érdemes elgondolkodni ezen, nem igaz?

Hagyjam készenléti állapotban a tévét, vagy kapcsoljam ki esténként?

Nos, természetesen a legtöbb televízió éjszaka frissíti a szoftverét, amikor nem használják. Tehát igen, lemaradhat a fontos frissítésekről, ha a tévé nincs készenléti állapotban. Ne feledje, hogy némelyik még azt sem teszi lehetővé, hogy a kapcsoló vagy a távirányító segítségével teljesen kikapcsolja. Az ilyen készülékek esetében az egyetlen módja a teljes kikapcsolásnak, ha kihúzza őket a konnektorból. Mint elképzelhető, ez nem mindig praktikus, különösen mivel a dugó gyakran hátul van, és nem könnyen hozzáférhető. De ahogy fentebb javasoltuk, legalább akkor tegye meg, ha több napra elhagyja a házat.