Az ősz napról napra aktívabbá válik, és hamarosan kezdődik mindenki kedvenc fűtési szezonja. De amíg kint még meleg van, kevesen gondolnak arra, hogy felkészítsék a radiátorukat a télre. Pedig, ahogy mondani szokták, „készítsd fel a radiátorokat nyáron”, és télen is melegedni fogsz. Ezért ma arról beszélgetünk, hogy milyen fűtőelemek jobbak a lakásban. És arról is, hogyan lehet a legjobban felkészülni a fűtési szezonra.
Melyik a legjobb radiátor?
A fűtés bekapcsolásának módja a központilag fűtött társasházakban hosszú évek óta változatlan. Ha a napi átlaghőmérséklet három napon keresztül nem emelkedik bizonyos Celsius-fok fölé, akkor a városvezetés úgy dönt, hogy a házakban beindítják a fűtést. Az önálló fűtés tulajdonosai maguk döntenek arról, hogy mikor fáznak, és mikor van itt az ideje a fűtés bekapcsolásának. De mindkét esetben a radiátor típusától függ annak erőssége és hőteljesítménye, ami megtakarítást és otthonosságot jelent a házban.
A szerkesztőség készített neked egy útmutatót, hogy milyen fűtőradiátorok a jobbak a lakásban, és hogyan kell őket ápolni. Hiszen a központi fűtéshez használt radiátoroknak technológiailag illeszkedniük kell, és kölcsönhatásban kell lenniük a teljes fűtési rendszerrel. Ezért a radiátor kiválasztásakor érdemes odafigyelni a következőkre.
A radiátor üzemi nyomása. Az 5 vagy több emeletes magas házak esetében a fűtési szezonban a radiátor üzemi nyomásának 12-15 atm-on belül kell lennie. A legfeljebb 5 emeletes házak esetében 5-8 atm is elegendő.
A radiátor belső részének anyaga. A fűtési rendszerben lévő víz különböző kémiai szennyeződésekkel hígul, így nagyon agresszív lehet. A radiátorok idő előtti kopásának megelőzése érdekében nem reaktív, megfelelő vastagságú anyagokból kell választani őket. A radiátor teteje alumíniummal borítható, amely nagy hőteljesítménnyel rendelkezik.
Szerelés és kialakítás. Természetesen minden háziasszony arról álmodik, hogy a csövek és a radiátorok ne rontsák el a szoba általános kialakítását. Ma megtalálhatjuk a radiátorok széles választékát az árupiacon, amelyek tökéletesen illeszkednek minden belső térbe.
De még akkor is, ha figyelembe vesszük a fenti tulajdonságokat, néhány év működés után a radiátorok elveszítik a hőteljesítményüket. Hogy ez mivel függ össze, azt a továbbiakban meg fogjuk érteni. A fűtési szezon előtt az első teendő, hogy a radiátort belülről, légtelenítsük. A levegő minden üres térben felgyülemlik, a radiátor sem kivétel. A következő fűtési szezon végeztével pedig, amikor a víz lefolyik a rendszerből, a csövek teljes belseje megtelik levegővel.
Amikor a következő fűtési szezon megkezdődik, és a rendszert ismét feltöltik vízzel, a levegő és a víz keveredik. Ez gyakran légzsilipeket hoz létre, amelyek megakadályozzák, hogy a forró víz tovább haladjon a csövekben, így csökken a rendszer hőteljesítménye.
Nem csak a város közműveinek kellene tisztítaniuk a rendszert. Minden lakosnak meg kellene tisztítania a radiátorokat, hogy javuljon a hőátadás. Hogy ezt egy adott típusú radiátorral hogyan kell elvégezni, azt a hozzá tartozó használati utasításból megtudhatja. Vagy forduljon a megfelelő szolgáltatóhoz, amely ilyen jellegű munkával foglalkozik.
A radiátorok tisztításának második típusa a külső por eltávolítása. Igen, a radiátorokon lévő vastag porréteg semmilyen módon nem járul hozzá a helyiség fűtéséhez. És az egészségnek sem tesz túl jót, különösen az allergiásoknak. És elrontja a helyiség esztétikai megjelenését. Tehát egy ronggyal, porszívóval, különböző kefékkel és hajszárítóval felfegyverkezve egy nap alatt javíthatja a radiátorok hőteljesítményét. A tisztítás módja a radiátor típusától függ.
Néha nagyon nehéz eljutni a radiátor egyes elemeihez, ezért itt a hajszárító és a hosszú nyelű, vékony kefék segítenek. A legjobb, ha ezt a műveletet légzésvédővel és kesztyűben végzi, hogy a szennyeződések és allergének ne kerüljenek a légutakba és a bőr pórusaiba.
A lakás otthonossága néha észrevehetetlen dolgokból áll. Az otthonunk a mi kis világunk, amelynek melegnek, világosnak és kényelmesnek kell lennie.