Érdekes, Technika, Tippek

Miért csomagolják be sokan a bankkártyáikat alufóliába?

Már rég megszoktuk, hogy milyen kényelmes az érintés nélküli fizetés. A modern technológiáknak hála, ma már szinte ki sem kell vennünk a kártyát a pénztárcánkból vagy a telefonunk tokjából – elég pár centire odatartani a terminálhoz vagy az ATM-hez, és már fizethetünk vagy vehetünk fel pénzt.

De bármennyire kényelmes is ez, sajnos van árnyoldala is – ez pedig a nem túl erős biztonság. Ez nem meglepő, hiszen minden új technológia új csalási módszereket hoz magával, és a bankok sem tudnak 100%-os védelmet nyújtani.

Hogyan dolgoznak a csalók?

A bankkártyák elleni csalásoknak mindig is többféle módja volt: a váll fölötti leselkedéstől kezdve az adathalász SMS-ekig, egészen a csúcstechnológiás kibertámadásokig. Az érintés nélküli kártyák esetében még könnyebb dolguk van: a feketepiacon szerzett POS-terminált (amit a hackerek „skimmernek” hívnak) egyszerűen a gyanútlan emberek táskájához vagy zsebéhez tartják, és már le is húzták a pénzt. Olyasmi, mint a zsebtolvajlás, csak sokkal egyszerűbb.

Azért ez nem olyan könnyű, mint ahogy elsőre tűnik. Minden POS-terminált egy adott személyhez kell regisztrálni, és egy banki rendszerhez kell csatlakoztatni, így a csaló könnyen lebukhat. Ráadásul a PIN kód nélküli tranzakciók összege sem túl nagy, és az azonnali értesítések miatt gyorsan észrevehető a csalás.

2017-ben azonban voltak esetek, amikor olyan eszközöket találtak, amelyek a bankkártyák chipjéről tudtak adatokat olvasni, sőt, a bűnözők néha még másolt kártyákat is készítettek ezek alapján, hogy ATM-ekből pénzt vegyenek fel, amíg az áldozat nem veszi észre.

Hogyan védekezhetsz?

Többféleképpen is védekezhetsz az ilyen támadások ellen. A legegyszerűbb módszer, hogy ne tartsd a bankkártyádat külön a többi kártyától a pénztárcádban. Ha több érintésmentes kártya van együtt, nehezebb kiolvasni az adatokat. Akár egy hűségkártyát is betehetsz mellé, ez is megnehezíti a dolgukat.

A másik lehetőség, hogy veszel egy speciális biztonsági kártyatartót, amit „NFC protected” vagy „Protected from RFID” felirattal találsz meg. Ezek blokkolják a rádiójeleket, így nem lehet kiolvasni a kártyádat.

Ha nem szeretnél ilyet venni, akár otthon is elkészítheted: hajts össze pár réteg alufóliát, és tedd a kártyád mellé a pénztárcában. Ez is védi a kártyát mindkét oldalról, így a pénzed biztonságban lesz.