Érdekes, Tippek, Utazás

Miért hordanak a japánok zacskót a fejükön az üzletekben?

Japánban az üzletekben gyakran adnak a vásárlóknak zacskókat, amik elsőre feleslegesnek tűnhetnek. De miért van erre szükség? Ebben a cikkben elárulom, mi a szerepük ezeknek a különös kiegészítőknek, és néhány más érdekességet is megosztok a japán vásárlási szokásokról.

Japán „különlegessége” sok turistát vonz a világ minden tájáról. A furcsaságok mindenütt jelen vannak: a mindennapokban, a kultúrában, a hagyományokban, és még a vásárlásban is.

Például mielőtt belépnél egy próbafülkébe, megkérhetnek, hogy vedd le a cipődet. Nem csak a ruhaboltokban, hanem irodákban, múzeumokban, könyvtárakban, templomokban, sőt, még éttermekben is szokás levenni a cipőt Japánban. De ez még csak a kezdet.

A japánok sokszor még a WC-ben is külön cipőt viselnek. Szóval ne lepődj meg, ha arra kérnek, hogy cseréld le a benti papucsodat egy speciális WC papucsra. Számunkra talán furcsa, de nekik ez teljesen normális.

Ruhaboltokban is van ennek előnye: zokniban sétálsz, így nem érintkezel a padlóval, amit az előző vásárló esetleg koszosan hagyott ott. Amikor végeztél, az eladó szépen elrendezi a cipődet, hogy könnyebben fel tudd venni. Kicsi gesztus, de kedves.

Zacskók a fejre

És ez még nem minden. Miután levetted a cipődet, az eladó megmutathat egy kartondobozt, ami úgy néz ki, mint egy csomag papírzsebkendő. A turisták nem mindig értik, mire való, de most elmondom.

Valójában a dobozban nem zsebkendők, hanem zacskók vannak, amiket a fejedre kell húznod a próbafülkében. Ezek légáteresztő anyagból készülnek, ami kellemes tapintású és áttetsző.

A japánok azért találták ki, hogy a vásárlók ne hagyjanak sminknyomokat az új ruhákon. A sok alapozó, műszempilla és csillogó szemfesték miatt tényleg hasznos és szükséges.

Ha felveszed a zacskót, a saját és mások sminkje sem sérül. Az eleje hosszabb, mint a hátulja, így akár az állad alá is kötheted, ha szükséges.

Japán ruhák és cipők méretezése

A zacskókon és a cipőlevételen kívül a cipőméretek rendszere is eltér az európaitól. Japánban a lábad hosszát centiben mérik, így ha például 28 cm hosszú a lábad, akkor az a japán 28-as méret, ami az európai 42-es méretnek felel meg.

A női ruháknál pedig létezik a „free size” (szabad méret) fogalma is, ami azt jelenti, hogy nem minden üzletben találsz külön méreteket. Az ilyen ruhák rugalmas pántokkal és gombokkal vannak ellátva, így könnyen a saját méretedre igazíthatod őket.

Ez a megközelítés sok előnnyel jár. Egyrészt csökkenti a gyártási költségeket, másrészt sok japán lánynak, akik természetüknél fogva vékonyak, a „free size” ruhák tökéletesen passzolnak.