Háztartás, Tippek

Miért ne forrald fel többször a vizet

Az életünk során gyakran rutinból ismétlünk bizonyos dolgokat, anélkül, hogy átgondolnánk, milyen káros hatásai lehetnek. Az egyik ilyen szokás a víz többszöri forralása. Ebben a cikkben arról lesz szó, miért lehet veszélyes a víz hosszan tartó forralása.

Mindannyian tudjuk, hogy a víz az emberi test fő összetevője, ezért nagyon fontos, hogy jó minőségű legyen. Sajnos a csöveken át érkező víz nem mindig garantálja a megfelelő minőséget. A rozsda, nyálka és a magas klórtartalom – csak néhány ok, amiért jobb, ha nem így isszuk a vizet, hanem felforraljuk.

A víz forralása szinte minden baktériumot elpusztít, és csökkenti a víz keménységét. Sokan azonban többször is forralják a vizet, nem gondolva arra, hogy ez veszélyeket rejthet.

A víz nehezebbé válása

Először is, ha sokáig forralod a vizet, növekszik benne a deutérium, vagyis a „nehéz víz” koncentrációja. Ez a hidrogén egy nehéz izotópja, ami nagy mennyiségben ártalmas lehet a szervezetre. A nehéz vizet „halott víznek” is hívják, enyhén mérgező, és a kémiai reakciók is lassabbak benne.

Bár sok szakértő szerint ez a veszély túl van fújva, ahhoz, hogy valódi károsodást okozzon, több mint százszor kellene forralnod a vizet.

Az ásványi anyagok megváltozása

A második ok, hogy a víz ásványi összetétele is változik a hosszú forralás során. A forralás alatt olyan kémiai folyamatok indulhatnak be, amelyek megváltoztatják a víz tulajdonságait.

Aki ivott már többször forralt vizet, valószínűleg észrevette, hogy az íze romlik. Ez azért van, mert ha sokszor vagy sokáig forraljuk, a víz kémiai összetétele is megváltozik. A víz egy része elpárolog, a sók koncentrációja és a sűrűsége pedig fokozatosan nő. Ennek következménye általában vízkő formájában jelenik meg a vízforraló falán. Egyébként ezek az anyagok a forralás során kémiai reakcióba léphetnek, és ronthatják a víz minőségét.

Nitrátképződés

Továbbá, ha túl sokáig forralod a vizet, nitrátok képződhetnek benne. Bár a nitrátok önmagukban nem ártalmasak, ha túl sok van a szervezetben, reakcióba léphetnek a hemoglobinnal, és methemoglobint képezhetnek. Ez egy olyan fehérje, ami csökkenti a vér oxigénszállító képességét. Az ilyen állapotot methemoglobinémiának hívják.

Emellett a többször forralt vízben kevesebb lehet az oldott oxigén is. Akár jó, akár nem – dönts el magad, de tény, hogy az ilyen vízzel készült tea íze rosszabb lesz.

Következtetés

Ahogy láthatod, több érv is szól amellett, hogy ne forrald fel kétszer a vizet. Bár a többszöri forralás káros hatásai minimálisak, elkerülhetők, ha mindig friss vizet használsz.