Háztartás

Miért nem ajánlott 60 fokon mosni?

Mi a legjobb mosási hőmérséklet a tiszta, ragyogó ruhákhoz? Ezzel a kérdéssel gyakran szembesülünk, mielőtt a ruháinkat a mosógép dobjába tennénk. De ugyanerre a kérdésre egyeseknek kész válasza van, miszerint a magas hőmérsékleten való mosás a foltok és szagok eltüntetésének kulcsa. Ez a 60°C-os vagy annál magasabb mosási hőmérsékletet indokolná. A valóságban ez nem mindig jó ötlet, mind a ruhák minőségének megőrzése, mind az energiafogyasztás szempontjából. Nézzük meg közelebbről!

Mikor érdemes 60°C-on vagy annál magasabb hőmérsékleten mosni a ruháimat?

Szeretné csökkenteni a víz- és villanyszámláját, vagy környezetbarátabb életmódot szeretne folytatni? Megfontoltan használja háztartási készülékeit, és ez nagy megtakarítások kezdetét jelentheti. Lehet, hogy nem is tudja? De különösen a mosógép rengeteg energiát fogyaszt, ha nem megfelelően használja, ezért a valós igényeinek megfelelő programot kell kiválasztania.

Minden egyes mosásnál figyelembe kell vennie a ruhák anyagát és szennyezettségi fokát, hogy meghatározhassa a megfelelő mosási hőmérsékletet. Nézzünk meg néhány gyakran feltett kérdést azzal kapcsolatban, hogy a szennyes típusától függően melyik mosóprogramot válasszuk.

Mindezek alapján a ruhákon esetlegesen jelenlévő baktériumok és csírák eltávolítása érdekében hasznos lehet magas hőmérsékleten mosni a ruhákat. Ez a módszer alaposan tisztít és a makacs szagokat is eltünteti. Különösen ajánlott az ágynemű és a háztartási textíliák esetében, mivel ezek a tárgyak szoros kapcsolatban vannak a testtel, és terjeszthetik a poratkákat.

Miért nem mindig a 60°C-on történő mosás a legjobb megoldás?

Igen, a pamut hajlamos zsugorodni, ha magas hőmérsékleten mossuk, természetesen sokkal inkább 90°C-on, mint 60°C-on. E kockázat elkerülése érdekében javasoljuk, hogy a pamutruhákat lehetőség szerint 60°C alatti hőmérsékleten mossuk. Ha azonban piszkos ruhái vannak, a makacs foltok eltávolítása érdekében indokolt lehet a 60°C-os mosás. Viszont óvatosnak kell lennie az olyan kényes anyagokkal, mint a gyapjú és a pamut, amelyek a szintetikus anyagokkal ellentétben könnyen zsugorodnak.

Mi a helyzet a hideg mosással?

Gondolt már arra, hogy hidegebb vízben mossa a ruháit? Ez a lehetőség a legtöbb ruhadarab esetében megvalósítható, és számos előnnyel jár. A gyártó címkéjén található utasítások bővebb tájékoztatást nyújtanak. A New York Times cikkében idézett szakértők szerint a hidegebb vízben való mosás elengedhetetlen ruháink megőrzéséhez és a környezet védelméhez. A mosógép gyakori használata károsíthatja az anyagot, ami miatt kifakul vagy összemegy. A szárítógépek is sok energiát fogyasztanak, és a gépi mosással kombinálva jelentős környezetterheléssel járhatnak.

Roland Geyer, a Kaliforniai Egyetem életciklus-elemzésre szakosodott professzora szerint a mosásnak a ruhagyártáshoz hasonló környezeti hatásai lehetnek. Ide tartozik a víz- és energiafelhasználás, az üvegházhatású gázok keletkezése és a mikroszálak vízbe jutása. Ha tehát a ruhák mosását csak a legszükségesebb esetekre korlátozzuk, és lehetőség szerint hidegebb vizet használunk, meghosszabbíthatjuk ruháink élettartamát, pénzt takaríthatunk meg, és a környezetet is kímélhetjük.

Mint az imént láttuk, számos olyan mosási program létezik, amelyekkel kifogástalanul tiszta ruhákat kaphat, miközben elkerülheti a szövetek minőségének károsodását és a túlzott energiafogyasztást. Speciális esetekben, például a háztartási ágyneműk esetében azonban szüksége lehet 60°C-os programra. A piszkos ruhák esetében pedig érdemes ellenőrizni a címkén található információkat, hogy biztosan sértetlenül kerüljenek ki a magas hőmérsékletű mosásból.