Érdekes, Tippek

Miért nem ébredünk fel a saját horkolásunkra?

Miért zavar a horkolás mindenkit a környezetében, kivéve magát a horkolót? Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogyan működik az agy horkolás közben, és miért nem hallja azt maga a horkoló.

A horkolás egy sajátos, alacsony frekvenciájú hang, amit a torok és a szájpadlás lágy szöveteinek rezgése okoz, amikor a levegő áthalad a beszűkült légutakon. Valószínűleg sokan találkoztak már ezzel a jelenséggel maguknál vagy szeretteiknél, mivel a statisztikák szerint kisebb-nagyobb mértékben a férfiak több mint fele, valamint a nők legalább 40%-a horkol. De ha te nem tartozol közéjük, akkor is korai még örülnöd. Ugyanis bizonyított, hogy az éjszakai horkolás kockázata az életkor előrehaladtával nő.

Milyen a horkolás hangja?

A horkolás lehet alig hallható vagy nagyon hangos. Azok számára, akik megosztják veled a hálószobát, igazi rémálommá válhat. Az alvó ember horkolása akár 110 dB-t is elérhet. Összehasonlításképpen: egy légkalapács 120 dB-t, egy felszálló repülőgép pedig 140 dB-t produkál. De akkor miért nem ébredünk fel a saját horkolásunkra?

Miért nem halljuk a saját horkolásunkat éjszaka?

Az emberi agy még alvás közben is képes elemezni és „kikapcsolni” bizonyos, rendszeresen hallott hangokat. Ez azért van, mert a folyamatos zajos környezet káros hatással lenne az idegrendszerünkre. Alvás közben a testünk megszokja a rendszeres zajokat, hogy ne pazarolja az energiát a feldolgozásukra, és természetesnek érzékelje őket. Ez az oka annak, hogy sokan képesek elaludni a metróban.

Érdekesség! Még a zajok hiánya is felébreszthet minket. Például, ha a házad mellett mindig egy vonat halad el éjjel ugyanabban az időpontban, de valamiért késik, nemcsak a kerekek csattogása ébreszthet fel, hanem a hiánya is.

Ezen kívül a testünk képes megkülönböztetni a „fontos” hangokat a kevésbé fontosaktól. Például felébredhetünk egy hangos vagy éles hangra, ami veszélyt jelezhet, de lehet egy megszokott zaj is, mint egy csörgő telefon vagy a nevünk hallatán. A horkolás hangja viszont általában nem jelent közvetlen veszélyt, így az agyunk kevésbé aktívan reagál rá.

Egyébként nem mindenki érzi problémásnak a horkolását. Vannak, akik élvezik a saját horkolásuk hangját, sőt, afféle altatónak tartják. Ugyanakkor sokan vannak, akik nagy fokú szorongással küzdenek, és bármilyen zajra felriadnak, akár a saját horkolásukra is.