Érdekes, Tippek

Miért robbanhat fel az étel a mikrohullámú sütőben? – És még 10 érdekesség amiről eddig nem tudtál

Éppen most ébredtél fel és mész a konyhába, kinyitod a hűtőt, és nincs benne semmi különös. Körülnézel, és meglátod a krumplit! Gondolkodás nélkül beteszed a mikróba, és tíz percre beállítod a időzítőt. Fogat mosol, és hirtelen egy hangos „BUM”-ot hallasz. Úgy tűnik, a reggel nem kávéval kezdődik, hanem a mikrohullámú sütő takarításával.

De miért robban fel a krumpli a mikróban? És miért nem történik ez meg például a levessel? A mikrohullámú sütők egy speciális sugárzást használnak (egyébként teljesen ártalmatlan). Míg a hagyományos sütő belülről melegíti fel az ételt, a mikrohullámok mélyebbre hatolnak és egyenletesen melegítik fel az egész ételt, amely bizonyos mennyiségű hőt képes megtartani belül, ami felgyorsítja a középső rész főzését. Ha az étel nagy mennyiségű vizet tartalmaz (például a szerencsétlen krumpli vagy tojás), az kitágul és gőzzé alakul, amelynek nincs kiútja. A belső nyomás gyorsan megnő. És mi történik? BUM! Ezért mielőtt krumplit tennél a mikróba, néhány lyukat kell készíteni rajta a gőz kiáramlásához.

A szénsavas italok palackjait mindig úgy töltik meg, hogy a folyadék és a kupak között legyen egy kis hely. Ez azért van, mert ezek az italok szén-dioxidot tartalmaznak, amely melegedéskor kitágul. Ha a palackban nincs légzár, a belső nyomás növekedése miatt felrobban. Amikor kinyitod az italt, a gázok buborékok formájában távoznak, és a szénsavas ital túlcsordulhat. De a légzár ezt a problémát is megoldja.

A csiklandozás mindig nevetést vált ki. De ha saját magadat csiklandozod, semmi sem történik, mert nincs meglepetés – az agy mindig tudja, hogy mit készülsz tenni!

Bizonyos életkorban a fák növekedése megáll, mert amikor elérnek egy bizonyos magasságot, már nem tudnak olyan könnyen vizet felszívni a talajból, mint korábban. A vizet a tetejéig kell szállítani, és itt lép be a gravitáció. Néhány fa, például a baobab, nem felfelé, hanem széltében kezd nőni, amint eléri a maximális magasságát.

A desszertnek mindig van helye, nem számít, mennyit ettél előtte. A szervezet belefárad a sós ételekbe, de amikor édességet látsz és érzed az illatát, például fagylaltot, süteményt vagy csokoládét, az agy izgalomba jön és blokkolja a jóllakottság jeleit az élvezet érdekében. Ráadásul a gyomor képes tágulni, és a cukor segít neki ellazulni és helyet csinálni a desszertnek.

Néhány sajtban vannak lyukak — ezeket „szemeknek” nevezik. A „szemeket” a gyártás során használt baktériumok hozzák létre. Amikor a sajt majdnem kész, a baktériumok szén-dioxidot bocsátanak ki, amely buborékokat képez, amelyek később a sajt „szemeivé” válnak.

Legközelebb, amikor repülőn leszel, nézd meg a falat az ablak fölött — ott észrevehetsz egy kis háromszöget. Ezek jelzik a személyzetnek a legjobb helyeket a fedélzeti nyílások ellenőrzéséhez.

Minél hidegebb van kint, annál hangosabban ropog a hó a lábad alatt. Amikor összenyomódik, apró jégkristályok dörzsölődnek egymáshoz. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb a súrlódás a jégrészecskék között, és annál hangosabb a ropogás.

A chipsek zacskóiban sok a levegő, amely biztonságos szállítást tesz lehetővé, és nem morzsálódik össze. De ez a „levegő” nem oxigén, mert az gyorsan avasítaná a chipset. Ehelyett a gyártók nitrogént használnak, amely frissen tartja a terméket.

Ma bármilyen méretű, alakú és stílusú izzó kapható, de régen mind kerek volt. Ez a forma erősebbé és tartósabbá tette az üveget, ráadásul a kerek izzók egyenletesen világították meg a helyiséget.

A virágok különböző színét a bennük található pigmentek adják. De vannak más okok is, például a növekedés során kapott fény mennyisége vagy a környezeti hőmérséklet. A színre még a talaj pH-értéke is hatással lehet.