Divat, Érdekes, Tippek

Miért teszik az oroszok a harisnyát a fagyasztóba?

Az orosz nők generációról generációra egy furcsa szokást követnek: mielőtt először felvennék az új nejlonharisnyát, előbb lefagyasztják. Ebben a cikkben elmondom, miért kerül a harisnya a gombócok mellé, és mi is a nejlon nagy titka.

A harisnyák fagyasztásos megerősítésének tippje a 80-as évek szovjet divatmagazinjaiból származik. A spórolós nők tapasztalatai alapján egy éjszakai fagyasztás megduplázta a harisnyák élettartamát. Ráadásul a fagyasztás után ritkábban keletkeztek rajta szálhúzások és futószemek. De mi a nejlon titka, és miért lesz erősebb fagyasztás után?

A nejlon titka

A nejlont méltán tartják az egyik legsokoldalúbb anyagnak. Szinte mindenhol használják – a női harisnyáktól kezdve, fogkefék sörtéjén át egészen az autógumikig és motoralkatrészekig.

Ez a szintetikus anyag tényleg különleges fizikai tulajdonságokkal bír. Például hideg hatására a nejlonszálak a hosszukkal arányosan erősebbé válnak. A nejlon polimerláncai húzás hatására a hossz irányába rendeződnek, így növelve az anyag kristályosságát és szakítószilárdságát.

Egyszerűbben fogalmazva, minél hosszabb egy nejlonszál, annál erősebb – még ha furcsán is hangzik.

A nejlon kristályszerkezetét a fagyasztás is erősíti. A legjobb pedig az, hogy amikor a nejlon visszanyeri a szobahőmérsékletét, a fagyasztáskor megszerzett szilárdság megmarad.

Nem véletlenül hívták a nők ezt az eljárást „harisnyakeményítésnek” a szovjet időkben. Ahogy a fém kemencében erősödik, úgy lesz a nejlonharisnya is erősebb a fagyasztóban, egy csomag gombóc mellett. A fagyasztás után fontos, hogy a harisnyát természetes módon, fűtőtest nélkül melegítsd fel.

Most már tudod, hogyan hosszabbíthatod meg a nejlonharisnyád élettartamát!