Háztartás, Technika, Tippek

Miért van szikra, amikor bedugja a csatlakozót a konnektorba: mit jelenthet ez?

Mit tegyünk, ha a konnektor szikrázik a készülékek bedugásakor – a szakértők tanácsokat adtak a problémák elkerülésére.

Amikor bedugja a dugót az aljzatba, pattogó hang hallatszik – mit jelenthet, és hogyan kerülheti el az elektromos áram okozta szörnyű következményeket az otthonában.

A villanyszerelők megjegyzik, hogy a konnektor szikrázását észlelve érdemes gyorsan megállapítani a meghibásodás valódi okát, és gondosan megjavítani azt. Általában a tápkábel és az aljzat közötti rossz kapcsolat lehet a szikrázó aljzat oka.

Miért szikrázik a töltő ha csatlakoztatjuk a konnektorba?

A konnektor szikrázhat, ha nagy teljesítményű elektromos készülékeket közvetlenül, kapcsoló nélküli dugóval csatlakoztatunk. Még ha minőségi és megbízható aljzatokkal rendelkezik is, akkor is fennáll a veszélye.

Szintén az egyik oka annak, hogy a konnektor szikrázik, a töltő és a konnektor közötti rossz érintkezés. Ha nem csatlakoztatja teljesen a konnektorba, akkor apró szikrák keletkezhetnek, amelyek megijeszthetik.

Egy másik ok lehet a túlfeszültség. Ez a helyzet akkor fordulhat elő, ha a készüléknek több áramra van szüksége, mint amennyit a konnektor képes leadni. Egy mobiltelefon-töltő esetében azonban ez a helyzet nagyon ritka.

Az okostelefon-töltő szikrázása attól szűnik meg, ha szilárdan be van dugva az aljzatba, és nem mozdul el az érintkezőtől.

Mi a teendő, ha szikrázik a konnektor?

A szakértők azt tanácsolják, hogy mindenképpen hagyja abba egy olyan konnektor használatát, amelyben szikrázást észlel. Az ilyen jelenség ugyanis rövidzárlathoz, vagy akár tűzhöz is vezethet. A konnektorral kapcsolatos problémák elkerülése érdekében be kell tartania bizonyos szabályokat.

Ki kell kapcsolni az áramellátást a házban – érdemes kikapcsolni az elektromos kapcsolótáblában lévő automatikus megszakítót.
Ezután gondosan és alaposan ellenőrizze a konnektort. Ha észreveszi, hogy sérült, akkor cserét kell végeznie.
Ellenőriznie kell az aljzatban lévő érintkezőket is. Ha az érintkezők oxidálódtak vagy sérültek, akkor óvatosan le kell tisztítani őket, vagy teljesen ki kell cserélni.
Ne feledje, hogy egy konnektorba nem lehet nagyon sok különböző és nagy teljesítményű készüléket csatlakoztatni.

A szakértők azt tanácsolják, hogy ha nem rendelkezik szakismeretekkel, jobb, ha villanyszerelő segítségét kéri.