A szódabikarbóna kiváló segítség a háztartási takarításban, de vannak olyan felületek, amelyeken jobb, ha nem használod. Egyes anyagok ugyanis károsodhatnak, ha túl gyakran érintkeznek ezzel az anyaggal. Íme, néhány dolog, amit ne tisztíts szódabikarbónával:
1) Alumínium
Az alumínium tisztítása szódabikarbónával oxidációt okozhat, ami miatt a felület mattá vagy sötétté válik, különösen, ha a por sokáig érintkezik vele.
Használj inkább mosogatószert vagy hígított ecetet.
2) Üveg és tükrök
A szódabikarbóna enyhén szemcsés, így megkarcolhatja a finom felületeket, például az üveget. Senki sem szeretne mikrokarcokat az ablakain vagy a tükrein!
Használj inkább ablaktisztítót (vagy alkoholos házi készítményt) vagy vízben hígított ecetet.
3) Fa, beleértve a parkettát
Ha egy fa felületen – legyen az bútor vagy padló – szennyeződés jelenik meg, amit a szokásos tisztítószerek nem távolítanak el, kísértést érezhetsz egy erősebb megoldás kipróbálására. A szódabikarbóna viszont nem jó választás: károsíthatja a felület védőrétegét, így a fa érdes, száraz vagy fakó lesz.
Kevésbé megmunkált fa esetében, például vágódeszkáknál, néha alkalmazható, de a gyakori használatot ott is érdemes kerülni.
Használj inkább egy kevés vizet és enyhe szappant vagy kifejezetten fára való tisztítószert.
4) Aranyozott tárgyak
Az aranyozott tárgyaknál óvatosnak kell lenni, mert a szódabikarbóna dörzsölő hatása eltávolíthatja a vékony aranyréteget, ami fakóvá, elszínezetté vagy kopottá teheti a felületet.
Tisztítsd őket kíméletes, speciális módszerekkel, hogy megőrizd az arany csillogását.
5) Márvány és kvarc
A konyhákban és fürdőszobákban használt nemes kőfelületek, például a márvány és a kvarc hajlamosak a foltokra. Bár csábító lehet a szódabikarbóna használata, ez megkarcolhatja a felületet, és lúgossága idővel érdes vagy fakó foltokat hagyhat maga után.
Használj inkább vizet mosogatószerrel vagy ezekhez az anyagokhoz készült tisztítószert.
6) Kerámialapos főzőlapok
Az ilyen kényes felületek könnyen megkarcolódhatnak a szódabikarbónától, és a karcok tartósan megmaradhatnak.
Tisztításhoz használj ecetet vagy citromlevet.
7) Finom textíliák
Ha rossz szagokat szeretnél eltüntetni vagy fehéríteni finom anyagokat, például selymet, kasmírt vagy más kényes textileket, a szódabikarbóna nem a legjobb megoldás. Károsíthatja a szálakat vagy fakíthatja a színeket.
Használj kifejezetten finom textilekhez való mosószert.
8) Festett felületek
Ha szódabikarbónát használsz ezeken a felületeken, lemarhatod a festéket vagy károsíthatod a bevonatot, különösen, ha erősen dörzsölöd.
Ezekhez a felületekhez használj enyhén szappanos vizet (a rongyot alaposan csavard ki).
9) Régi vagy oxidált ezüst
A szódabikarbóna segíthet az ezüst tisztításában, de csak óvatosan szabad használni. Ha túl sokat használsz, vagy túl gyakran alkalmazod, megkarcolhatja vagy károsíthatja az aprólékosan kidolgozott részleteket.
Az értékes darabokhoz inkább speciális tisztítószert használj.
10) Kijelzők és elektronikai eszközök
Soha ne használj szódabikarbónát tartalmazó házi spray-t kijelzők (például tévék, okostelefonok, tabletek vagy számítógépek) tisztítására. Ez az anyag túl dörzsölő hatású, és maradandó károsodást okozhat.
Ezekhez a felületekhez használj speciális tisztítószereket.
Ha ezeket a tanácsokat betartod, sokáig megóvhatod a felületeidet és tárgyaidat!