Bár a boltokban nagyon nehéz lehet friss olajbogyót találni, a konzerv olajbogyóból széles választék áll rendelkezésre. Az olajbogyó az olajfa gyümölcse. Jellegzetes zöldes árnyalatú. Érett állapotban a termés bordó, lila és rózsaszínes árnyalatú lehet, de soha nem fekete. A zöld és a fekete olajbogyó ugyanaz a termény, a különbség az, hogy az érlelés során speciális tartósítószert adnak hozzá, amely sötét színt kölcsönöz az olajbogyónak.
Milyen előnyei vannak az olajbogyónak?
Az olajbogyó ásványi anyagokban, vitaminokban, zsírsavakban és csersavakban gazdag. A legtöbb jótékony anyag a tartósítási folyamat után is megmarad. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ez a termék meglehetősen kalóriadús.
100 g olajbogyó közel 150 kcal-t tartalmaz. Zsírsavakat tartalmaz, és nagyon alacsony a glikémiás indexe (15).
Mire lehet jó az olajbogyó?
-a húgyúti kövek kialakulásának megelőzésére;
-a könnyebb székletürítéshez, az aranyér megelőzéséhez;
-az agy aktiválására, a központi idegrendszer normalizálására, a figyelem összpontosítására, a memóriára, a koordinációra, az alvásra, a munkaképesség javítására;
-az erek és a szív állapotának normalizálása, a vérnyomás szabályozása;
-a koleszterin- és vércukorszint stabilizálása, a konzerv olajbogyót cukorbetegek is fogyaszthatják (feltéve, hogy a konzerválás során nem használtak cukrot);
-a hormonális egyensúly szabályozása, a pajzsmirigy működésének javítása, az olajbogyó nagyon hasznos a menopauza idején;
-mérgezések megelőzése.
Az olajbogyó gazdag összetétele arra késztette a tudósokat, hogy megvizsgálják, vajon ez az élelmiszer segíthet-e a rák elleni küzdelemben. A vizsgálatok jelenleg is folynak. Az első eredmények azt mutatják, hogy az olajbogyó rendszeres fogyasztása akár háromszorosára csökkenti a nők rákkockázatát.
Az olajbogyó károsíthatja a szervezetet
Az olajbogyó tartósítására használt só, cukor és egyéb anyagok károsan befolyásolhatják az emberi egészséget. Becslések szerint naponta legfeljebb 7 olajbogyó fogyasztható.
A nagy mennyiségű fogyasztás súlygyarapodáshoz vezethet, mivel a só és a cukor fokozza az éhségérzetet.
Különleges kockázatot jelenthet a vas-glükonáttal kezelt olajbogyó. Ezeket az olajbogyókat nem szabad fogyasztani, ha bizonyos betegségekben szenved, mint például:
- Cukorbetegség;
- Húgyúti kövesedés;
- Hólyaghurut, hasnyálmirigy-gyulladás és gyomorhurut.
Terhesség és szoptatás alatt, valamint az ezzel az élelmiszerrel szembeni intolerancia esetén is kerülendő.
Az olajbogyó konzervek lehetőséget nyújtanak arra, hogy a szervezetet vitaminokkal, ásványi anyagokkal és zsírsavakkal lássuk el. A legtöbb más termékhez hasonlóan azonban az olajbogyónak is lehetnek bizonyos ellenjavallatai.
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérünk, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.