Vannak szobanövényei? Akkor tudja, hogy a növények gondozása néha egész napos munka lehet! Trágyázás, jó napoztatás… igaz, hogy rengeteg tennivaló van. Egyes növényeknek nagyon kevés vízre van szükségük, míg másokat rendszeresen öntözni kell. Szerencsére itt van egy egyszerű, praktikus útmutató ahhoz, hogy mikor kell öntözni a szobanövényeket. Ezeket az öntözési tippeket megbízható forrásból kaptam! Egy barátomtól származnak, aki 20 éve dolgozik egy kertészeti központban. Íme az egyszerű útmutató arról, hogy mikor kell öntözni a szobanövényeket.
1) Szukkulensek
Mikor kell öntözni: 10-15 naponta
Jó tudni: Soha ne öntözze meg a szukkulenseket, ha a talaj még nedves. Az öntözések között mindig várja meg, amíg a talaj teljesen megszárad. És amikor eljön az idő, hogy megöntözze a szukkulenseket, ne spóroljon a vízzel! Öntözze meg a növényt, majd hagyja, hogy a talaj a lehető leggyorsabban leeresszen és kiszáradjon… kicsit olyan, mint egy trópusi viharban uralkodó körülmények.
2) Aloe
Mikor kell öntözni: 10-15 naponta
Jó tudni: Az aloé szukkulens növény. Tehát kövesse a fenti tanácsokat.
3) Spathiphyllum – Vitorlavirág
Mikor kell öntözni: 5-10 naponta
Jó tudni: A Spathiphyllum, más néven Vitorlavirág, nedves talajt igényel. Az öntözések között hagyjuk a talajt kb. 5 cm mélyen kiszáradni. Ha a talajnak hosszabb ideig tart megszáradni, az azt jelenti, hogy a spathiphyllumnak több napfényre van szüksége.
4) Anyósnyelv
Mikor kell öntözni: 10-15 naponta
Jó tudni: A szukkulensekhez hasonlóan az öntözések között várjuk meg, amíg a talaj teljesen kiszárad. Öntözéskor árasszuk el a növényt, és hagyjuk, hogy a talaj a lehető leggyorsabban lecsöpögjön és megszáradjon. Bár jól érzi magát az árnyékban, az Anyósnyelv sivatagi növény, amelynek világos helyre és közvetlen napfényre van szüksége.
5) Peperomia
Mikor kell öntözni: 5-10 naponta
Jó tudni: az öntözések között hagyja a talajt kb. 5 cm mélységig kiszáradni. Ha a talajnak sokáig tart megszáradni, az azt jelenti, hogy a peperomia nem kap elég napfényt.
6) Zöldike
Mikor kell öntözni: 5-10 naponta
Jó tudni: akkor öntözzük, amikor a talaj kb. 5 cm mélyen száraz. A zöldikék szeretik a nedves talajt. De ha a talaj lassan szárad ki, az azért van, mert a növényed nem kap elég fényt.
7) Calathea
Mikor kell öntözni: 5-10 naponta
Jó tudni: akkor öntözzük, amikor a talaj kb. 5 cm mélységig kiszáradt. SOHA ne permetezd le a calathea lombját, mert betegségekre hajlamos növény. A calathea azonban szereti a nedves talajt. És még egyszer: ha a talaj lassan szárad ki, az azt jelenti, hogy a növény nem kap elég fényt.
8) Citrom és más citrusfélék
Mikor kell öntözni: 5-10 naponta
Jó tudni: a citrusféléket akkor öntözze meg, amikor a talaj kb. 5 cm mélységig teljesen kiszáradt, vagy amikor a leveleik hervadni vagy göndörödni kezdenek. Ha a talajnak sokáig tart kiszáradni, a növény nem kap elég fényt, vagy esetleg nem megfelelő a cserép. A citrusfélék gyökerei a lehető leggyorsabban szeretnek kiszáradni. Ezért annak érdekében, hogy tovább éljenek, használjon terrakotta cserépedényt.
9) Szobafikusz
Mikor kell öntözni: 5-10 naponta
Jó tudni: A szobafikusz a jó vízelvezetésű talajt szereti. Ezért akkor öntözzük, amikor a talaj teljesen kiszáradt, 5 cm mélységig.
10) Orchidea
Mikor kell öntözni: 5-10 naponta
Jó tudni: Az orchideát rendszeresen (minden nap vagy minden második nap) permetezze vízzel. Hetente egyszer merítse a cserép háromnegyedét egy vödör szobahőmérsékletű vízbe. Hagyja ázni a növényt körülbelül 10 percig, amíg a cserépből nem távozik több légbuborék. Ne feledje, hogy az orchideák nem tűrik a virágföldben gyakran megtalálható tőzegmohát, mivel az rothadást okoz. Ehelyett használjon orchideakéregből készült, megfelelő virágcserép keveréket. Végül, az orchideák szeretik a jó páratartalmú helyiségeket, például az ablakos fürdőszobát. Ha a fürdőszobában helyezi el őket, ritkábban kell permeteznie.
2 Aranyszabály, amire emlékezni kell
Az alábbiakban a szobanövények öntözésének 2 legfontosabb szabálya következik:
1) A növények körüli talaj olyan, mint egy száraz szivacs
Amikor elkezdi öntözni a növényét, a talaj nem szívja fel azonnal a vizet. Valójában eltolja azt magától. Ha például meglocsolja a növényét, de a víz az alján kijőve egyenesen átszivárgott, akkor a növényét nem öntözte meg megfelelően!
Ez azt jelenti, hogy a víz áthaladt a talajon… anélkül, hogy felszívódott volna. Ezért fontos, hogy olyan edényeket használjon, amelyek alján vízelvezető lyukak vannak, mivel ezek lehetővé teszik, hogy a víz a cserép alján keresztül jusson be. Egyes növényeket (például az orchideákat) áztatással, is öntözheti. Egyszerűen merítse a cserepet egy vízzel teli vödörbe vagy mosogatóba. Amikor a felszíne nedves, vegye ki a cserepet. Ez lehetővé teszi, hogy a víz átszivárogjon a vízelvezető lyukakon keresztül, és beivódjon a virág földjébe.
2) A szükséges vízmennyiség a növény méretétől függ
A kisebb növények több figyelmet és gyakoribb öntözést igényelnek, mint a nagyobb növények. Hasonlóképpen a több napfényt kapó növényeket is gyakrabban kell öntözni. Általános szabály, hogy a növények öntözéséhez a cserép térfogatának 1/4 és 1/3-a közötti vízmennyiséget kell használni. Ha pedig kétségei vannak, van egy csalhatatlan teszt: érintse meg a talajt az ujjával! Ha a talaj száraz, a növénynek vízre van szüksége. Ha azonban a talaj még nedves, várjon az újabb öntözéssel.