Háztartás, Tippek

Milyen virágokat ültessenek a magyarok januárban? Ez a 10 faj hihetetlen virágzással fog örülni az új szezonban

A januárban növekedésnek induló virágokat két csoportra osztjuk:

Lassan növekvő virágok;
dugványozásra szánt virágok (anyanövények).

Virágok dugványozásra

Egyes virágok magjait januárban ültetik el, hogy dugványozásra szánt anyanövényeket hozzanak létre. Ez időt takarít meg tavasszal, és lehetővé teszi, hogy több ültetési anyaghoz jusson.

Petúnia

A petúniát januárban lehet elültetni a későbbi dugványozáshoz. Ez a virág nagyon népszerű – szeretik a sokféle alakú és színű, pazarul nagy virágaiért, az erős elágazásra és nagy bokrok kialakítására való képességéért, valamint a hosszú és bőséges virágzásáért. A petúnia júniustól az első őszi fagyokig virágzik.

A petúnia népszerűsége nem csökken – tavasszal szó szerint elfogynak a palántái. A virág ára is rohamosan nő. Január végén petúniát lehet ültetni palántákra magról, és márciusban minden bokorról 18-20 dugványt kapni, ami sokat takarít meg a kész palánták vásárlásán.

Fontos: mivel a petúnia magok nagyon kicsik, kényelmesebb, ha vízbe áztatott fogpiszkálóval vagy ecsettel vetjük el őket. Sok gyártó a petúnia magokat a növény több magját tartalmazó pellet formájában árulja.

Díszcsalán

A koleusz (díszcsalán) az egyik leglátványosabb növény, melynek levelei csodálatosan változatos színűek. A koleusznak számos fajtája létezik. A lényeg azonban az, hogy nagyon igénytelen növény. A virág igénytelen a talajjal szemben, és közvetlen napfényben is képes növekedni. Nagyon szereti a bőséges öntözést és a magas légnedvességet, de képes elviselni a száraz időszakokat is.

Szeplősarc

A Hypoestes (szeplősarc) egy trópusi növény, amelynek két fajtáját, a Hypoestes phyllostachya és a Hypoestes sanguinolenta fajtát termesztik itthon. Mindkét fajta nagyon hasonló megjelenésű és árú, dekoratív nagy levelekkel. Alapjuk lila vagy zöld, a felületükön pedig rózsaszín, krémszínű vagy fehér színű pöttyökkel és pöttyökkel tarkított.
A Hypoestes mind otthon szobanövényként, mind a telken gyönyörűen mutat. A virág gondozásában meglehetősen igénytelen, de szereti a nedves talajt és a sok fényt. Csak jó fényben kap élénk színt a lombja.

Dichondra

Az ezüstös és smaragdzöld dichondra ideális ampel zöldítésre a telken és az erkélyen egyaránt. A növény jól mutat magas kaspókban, és gyönyörűen lóg hosszú vízesésekben.
A dichondra tökéletesen gyökeresedik, ugyanúgy, mint a bajuszos eper. Egy darab szárat kell a talajba dugni, lenyomni, majd a gyökereztetés után levágni az anyanövényről.

Pelargonium

A válogatott pelargóniák nem olcsóak, ezért jobb, ha korán, januárban vetjük a növényt, majd sok dugványt kapunk az anyabokrokról. A pelargóniák nagyon igénytelenek, jól tűrik a szárazságot, bőségesen virágoznak, és remekül alkalmasak balkon- és kertépítésre.

Lassan növő virágok

A gumós növényeknek sok időre van szükségük ahhoz, hogy gumókat képezzenek, ezért ajánlott január végén – február elején ültetni őket.

Gumós begónia

Január végén ültessük el a gumós begónia magvait szobai termesztésre. Itt van egy sajátosság – a csírák megjelenéséhez kellően magas, körülbelül 25 Celsius-fokos hőmérsékletre van szükség. A csírák megjelenése után világos és hűvös helyre (kb. 15 fok) helyezzük őket.

A begónia meglehetősen igényes a talajra, a világításra, az öntözésre és a levegő páratartalmára. Enyhén savanyú, laza, légáteresztő és tápanyagdús talajra, mérsékelt öntözésre és páratartalomra van szükségük. Ugyanakkor a növény gyökerei érzékenyek a túlzott nedvességre, és gyakori túlfolyás esetén könnyen rothadnak.

Szintén januárban ültessük el más lassan növő virágok magjait: lobélia, kerti szegfű Chabot, verbéna és eustoma.