Hat óra után enni szigorúan tilos a legtöbb fogyókúrázó számára. Sajnos fogalmuk sincs arról, hogy ezzel árthatnak az egészségüknek.
Egy amerikai kutatók által készített tanulmány
Amerikai egészséges táplálkozással foglalkozó amerikai kutatók 50 embert osztottak két csoportra. Az első csoport egy hónapon keresztül minden nap este hat előtt vacsorázott, míg a második csoport lefekvés előtt vacsorázott. A kísérlet eredményeit az American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban publikálták.
A korai vacsora befolyásolta a vércukorszintet. Azoknak, akik éhgyomorra feküdtek le, nagyon alacsony volt a vércukorszintjük, míg a vércukorszint közvetlenül a reggeli után a normális szint fölé ugrott.
Azoknál, akik késő este vacsoráztak, nem volt ilyen hirtelen kiugró cukorszint a reggeli után. Nem titok, hogy a magas cukorszint-kiugrások negatív hatással vannak az egészségre és az általános közérzetre, ami arra utal, hogy a korai vacsora negatív hatással van a szervezetre.
A kutatók szerint ideális, ha az utolsó étkezés egy-két órával lefekvés előtt történik. Késői nassoláshoz érdemes olyan ételeket választani, amelyeknek alacsony a glikémiás indexe.
Ha reggel sportolunk, például kocogunk vagy uszodába megyünk, soha ne hagyjuk ki az utolsó étkezést. A késő esti nassolások segíthetnek az étvágy szabályozásában, ami különösen fontos a fogyókúrázók számára.
Mit együnk vacsorára?
Ideálisak az alacsony glikémiás indexű ételek, mint például a párolt sovány hús vagy hal, tojásfehérje rántotta kaporral és petrezselyemmel, párolt bab növényi olajjal fűszerezett zöldségekkel. A zellerrel vagy más zöldfűszerekkel készült saláták szintén megfelelőek. Ez a saláta görög joghurttal ízesíthető.
Egy marék mogyoró, némi túró vagy főtt garnélarák, egy csésze zsírszegény csirkeleves vagy kefir is fogyasztható. Mint látható, a választék óriási.
A gyümölcsöt késő este kerülni kell, és a nap első felében kell fogyasztani. Az édességeket is kerülni kell: különösen, ha fogyni szeretnénk.
Ihatunk vizet néhány kocka fagyasztott kókusztejjel vagy almalével. Fahéjjal ízesített meleg tejet is ihat egy pohárral.
Mítoszok eloszlatása
Létezik egy mítosz az úgynevezett „olasz” életmód előnyeiről. Elég gyakran hiszik, hogy a mediterrán konyha és egy pohár bor segít fenntartani az optimális testsúlyt. Ez azonban nem teljesen igaz.
Bár a borkősav megakadályozza a zsír felszívódását, negatív következményei is vannak. Egy éjszaka alatt a borban lévő anyagok erjedni kezdenek, ami gázosodást okoz a belekben és hormonális egyensúlyzavarokat.
A késői vacsora alatt nem szabad alkoholt fogyasztani. A nap utolsó étkezése egyszerű, alacsony glikémiás indexű, zsírszegény, cukrozatlan ételekből álljon. Csak az ilyen ételek segítenek az étvágy szabályozásában és a súlygyarapodás megelőzésében.
A mértékletesség és az egyensúly sokkal jobb, mint a mértéktelenség és a korlátozás. Ez az az alapszabály, amelyet a modern táplálkozási szakemberek követnek, amikor súlycsökkentő diétákat vagy egyszerűen csak a megfelelő menüt tervezik az egészséges életmódot követők számára.