Növény, Tippek

Mit tegyél, hogy a karácsonyi kaktusz minden évben karácsonykor virágozzon? Ezt minden kertészkedőnek tudnia kell

Az ünnepi időszak közeledtével sokan szívesen díszítjük otthonunkat egy gyönyörű, ünnepi növénnyel – a karácsonyi kaktusszal. Ez a nálunk korábban ismeretlen növény az utóbbi években egyre népszerűbbé vált, mint egyedi és elegáns kiegészítője a karácsonyi dekorációnak. Olvasd el a praktikus tippeket, hogy a növényed évekig gyönyörű maradjon.

A karácsonyi kaktusz eredetileg a brazíliai esőerdőkből származik. Ez a növény epifita, ami azt jelenti, hogy természetes környezetében más növényeken, gyakran fákon nő, és tőlük nyeri a tápanyagokat és a nedvességet.

A karácsonyi kaktusz népszerűsége színes virágainak köszönhető, amelyek általában karácsony környékén nyílnak, innen kapta a nevét is. Széles körben elterjedt a világ számos részén éppen a virágai és viszonylagos igénytelensége miatt. Európában és Észak-Amerikában a 19. századtól kezdve vált egyre népszerűbbé, és mára a hagyományos karácsonyi díszítés részévé vált.

Hogyan gondozd a karácsonyi kaktuszt

1) Fény

A növény a szórt, természetes fényt kedveli. A közvetlen napfény megégetheti a leveleit. A legjobb, ha keleti vagy északi ablak közelébe helyezed.

2) Öntözés

Csak akkor locsold, amikor a földje tapintásra száraz. Fontos, hogy ne öntözd túl, mert ez a gyökerek rothadásához vezethet. Növekedési időszakban – tavasszal és nyáron – gyakrabban, nyugalmi időszakban – ősszel és télen – ritkábban öntözd.

3) Páratartalom

A növény a magasabb páratartalmat kedveli. Rendszeresen permetezd vízzel, vagy használj párásítót. Az is segít, ha a cserepet egy vízzel teli kavicsos tálcára helyezed.

4) Hőmérséklet

A karácsonyi kaktusz az ideális hőmérsékletet 15 és 21 °C között találja. Kerüld a huzatot, a légkondicionálót vagy a fűtőtest közelségét.

5) Tápoldatozás

Növekedési időszakban havonta egyszer tápoldatozd a virágos növények számára készült tápoldattal. Nyugalmi időszakban hagyd ki a tápoldatozást.

6) Átültetés

Fiatalabb növényeket évente, idősebbeket 3-5 évente érdemes átültetni, amikor a gyökerek kezdenek kinőni a cserépből. Használj kaktuszok és pozsgások számára készült földkeveréket.

Hogyan érheted el, hogy a karácsonyi kaktusz virágozzon?

Ősszel helyezd a növényt hűvösebb helyre, ahol a hőmérséklet körülbelül 16 °C. A virágzáshoz kulcsfontosságú a sötétség: 16 óra sötétet és 8 óra világosságot biztosíts neki karácsony előtt.

Reggel tedd világos helyre, majd 8 óra után helyezd olyan helyre, ahol teljes sötétségben lehet. Ideális esetben a helyiségben ne kapcsolj lámpát. Körülbelül egy hét múlva megjelenhetnek az első bimbók.

Ebben az időszakban csökkentsd az öntözést, de gyakrabban permetezd. Amikor a bimbók megjelennek, helyezd a növényt végleges helyére, ahol virágzásig marad. A földet enyhén nyirkosan tartsd. Ne forgasd és ne mozdítsd el, mert a bimbók lehullhatnak.

Tudtad?

A karácsonyi kaktusznak valójában kevés köze van a hagyományos kaktuszokhoz. Ne tévesszen meg a neve! A földjét nem szabad hosszabb ideig szárazon hagyni, különben megfoszthatod magad a téli virágzás élményétől.

Gyakori problémák a gondozás során

1) Levelek hullása

Okozhatja:

  • elégtelen vagy túlzott öntözés,
  • alacsony páratartalom,
  • közvetlen napfény vagy fényhiány,
  • hirtelen hőmérséklet-változás vagy huzat,
  • tápanyaghiány,
  • kártevők vagy betegségek,
  • a növénynek nagyobb cserépre van szüksége.

2) Sárguló levelek (klorózis)

Ennek oka lehet a tápanyaghiány, a túl lúgos talaj vagy a túlöntözés.

3) Megégett vagy elszáradt levelek

Ez általában a túl erős napfény vagy a túl meleg helyiség következménye.

4) Gyökérrothadás

Okozhatja túl sok víz vagy nem megfelelő talaj. A növény jól szellőző talajt és csak akkor öntözést igényel, amikor a földje száraz.

5) Nem virágzik

Ennek oka lehet a nem megfelelő fény-sötétség ciklus, túl magas vagy alacsony hőmérséklet, helytelen tápoldatozás, vagy ha a növény nincs eléggé „stresszelve”, hogy virágzásra serkentsd.

Hogyan szaporíthatod a karácsonyi kaktuszt?

A növény szaporítása dugványokkal történik, lehetőleg tavasszal vagy a virágzás után. Vágj egészséges hajtásokat, és oszd kisebb részekre. Hagyd a levegőn pár napig, hogy a vágási sebek begyógyuljanak. Ez megakadályozza a rothadást.

A dugványokat szúrd homokkal kevert földbe. A talajt tartsd enyhén nedvesen. Amikor a fiatal növények meggyökeresednek, ültesd őket külön cserépbe kaktuszok és pozsgások számára készült földbe.