A modern vegyipar által kínált mosószerek gyakorlatilag mindegyike tartalmaz az emberre káros és az egészségre veszélyes anyagokat. Ezért egyre többen érdeklődnek a hagyományos mosóporok természetes alternatívái iránt.
Különösen igaz ez azért, mert a múltban tökéletesen meg lehetett lenni a kémiai mosószerek nélkül is: egyszerűen vízzel és természetes mosószerekkel lehetett mosni a ruhákat.
A mosópor okozta károk
A mosópor lényegében szintetizált vegyi anyagok keveréke. Összetétele messze nem természetes, ezért minden mosószer, legyen az bármilyen drága és népszerű, káros a környezetre és a saját egészségünkre. A mosóporokban található vegyi anyagok közül valószínűleg a foszforsavsók és -észterek (foszfátok) és a felületaktív anyagok (PAM-ok) a legkárosabbak. Ezen összetevők nélkül a mosószer elveszíti tisztító tulajdonságait, mivel a felületaktív anyagok bontják le a szennyeződésrészecskéket, a foszfátok pedig lágyítják a vizet. A káros anyagok a légutakon és a bőrön keresztül jutnak be a szervezetünkbe, mivel a mosott ruhák rostjai a legkisebb vegyszerrészecskéket is megkötik. Az eredmény allergiás reakciók, légszomj, bőrpír és hámlás, csökkent védelmi funkciók, sőt, az anyagcsere lelassulása.
Ha ez nem lenne elég, a hagyományos mosószerek a környezetre is károsak. A szennyvizet a csöveken keresztül a vízfolyásokba engedik, ahol a különböző vegyi anyagok tovább pusztítják a környezetet, felgyorsítva a folyókat és tavakat elborító algák növekedését.
Mit tehetünk tehát ahhoz, hogy kiváltsuk a hagyományos mosószert?
A vegyi anyagok negatív hatásainak megelőzése és az egészségünk védelme érdekében változtassunk a modern mosószerekről való gondolkodásmódunkon. Ha a körülmények lehetővé teszik, a legjobb lenne, ha a legtöbbjükről lemondanánk. A hagyományos mosóporok alternatívái közé tartoznak a természetes anyagok és növények, például a mustár, a tengeri só, a gesztenye, sőt a bab és más természetes gyógymódok.
Mustár
A száraz mustárpor alkalmas mindenféle textília mosására, még a legszeszélyesebbekéra is. A mustárpor általában az élelmiszerboltokban kapható. És nem utolsósorban meglehetősen olcsó. A mosószer elkészítéséhez 2 evőkanál mustárport kell 1 liter vízhez önteni, elkeverni, majd a keveréket körülbelül 2 órán át állni hagyni. Ez idő alatt a por nagy része feloldódik, a maradék pedig leülepszik az edény aljára.
A leülepedett keveréket ezután fel kell rázni. Az így kapott terméket öntse egy tál forró vízbe, ha kézzel mos, vagy a mosógép dobjába.
Szappandió
A szappanfa szárított termését Indiában, Tibetben és Nepálban az emberek ősidők óta használják pamut, vászon, gyapjú, selyem, színes és vegyes anyagok mosására. Ezek a szappandióhéjak akár 38%-ban szaponinokat – természetes habképző anyagokat – tartalmaznak. A szappandió ideális kézi és gépi mosáshoz egyaránt. Rendkívül gazdaságos is, mivel többször is felhasználható. Helyezzen 8-10 diót a megvásárolt szappandió készletben található speciális zacskóba. Ezután dobja a zacskót egy tál forró vízbe vagy közvetlenül a mosógép dobjába. Körülbelül 10-15 perc múlva a szappandió megduzzad és habosodni kezd. Nyomja össze a zacskót néhányszor a kezével, hogy a hab könnyebben távozzon a vízbe és a ruhákba. Mosás után a ruhákat folyó víz alatt öblítse ki, a használt szappandiót pedig lefagyaszthatja vagy megszáríthatja és újra felhasználhatja.
Só
A konyhasó oldata ideális pamut- és vászonszövetek mosásához. Ezt a keveréket úgy készítheti el, hogy 1 evőkanál sót felold 1 liter vízben. Áztassa a szennyest ebben a sós oldatban körülbelül 1 órán át, majd dörzsölje át a ruhák leginkább foltos részeit a kezével, és öblítse ki tiszta vízzel. Az így kezelt színes ruhák még fényesebbek lesznek.
Szappangyökér
A gyógyhatású mályvacukor gyökerét, más néven szappangyökeret a piacokon vagy a homeopátiás gyógyszertárakban lehet megvásárolni. A vízből és a növény gyökeréből készült főzetet gyapjú- és selyemruhák mosására használják. Elkészítési mód: 1 kg száraz szennyeshez vegyünk 50 g szappangyökeret, és aprítsuk fel; öntsünk 0,5 liter forró vizet az apróra vágott gyökérre, és hagyjuk állni egy napig; az így kapott keveréket kb. 1 órán át forraljuk, majd hűtsük le és szűrjük le. Ennyi – kész a mosópor növényi alapú helyettesítője. Most már csak annyi a dolga, hogy egy tál vízbe vagy közvetlenül a mosógépbe öntse, és már moshatja is a ruháit.
Vegye figyelembe!
A szappangyökér főzetét nem lehet sokáig tárolni: elkészítése után azonnal fel kell használni.
Háziszappan
A háziszappan általában csak növényi összetevőket tartalmaz, ezért egészségünkre teljesen ártalmatlan. A szappanra karcolt számok a zsírsavak százalékos arányát jelzik. Minél magasabb a szám, annál hatékonyabbak az adott szappan mosó- és tisztító tulajdonságai. Ha mosógépet fog használni, reszelje finomra a szappancsíkot, és közvetlenül a mosógép dobjába tegye. Ha kézzel mossa a ruháit, dörzsölje be egy darab szappannal a leginkább szennyezett területeket, vagy tegye a reszelt szappant egy tál vízbe, keverje össze, hogy feloldódjon, majd tegye bele a ruhákat. Meg kell azonban jegyezni, hogy az ilyen kézi mosás általában, és különösen a mosószappannal való mosás némi ügyességet igényel.
Gesztenye
A gesztenye termése még a legfejlettebb mosóport is elég sikeresen helyettesítheti. A kulcs az, hogy megfelelő növényi mosószert készítsünk belőle.
Az első lépés a gesztenye héjának meghámozása, hogy a ruhák ne barnuljanak meg. A gesztenyemagot ezután meg kell szárítani. A szárított gesztenye fehér pépét mozsárban őröljük meg. Ezután öntse a port egy tál vízbe, és keverje habosra.
Bab
Igen, jól olvasta: a babból készült főzet hatékonyan mossa a ruhákat, különösen a természetes gyapjúból készülteket. Ehhez a főzethez 200 g babot kell 1 liter vízzel leönteni, és addig forralni, amíg a bab teljesen ki nem fő. Ezután öntsük a főzetet abba a tálba, amelyben mosni fogunk, adjuk hozzá a szükséges mennyiségű vizet, és tegyük bele a szennyest.
Speciális mosógolyók
A piacon már léteznek egyedülálló környezetbarát és költséghatékony mosószerek műanyag gömböcskék formájában, amelyek természetes összetevőkkel, például turmalin, zeolit, különböző ritka fémek, sőt ezüst pelletekkel vannak töltve. Ennek a mosószernek a hatása az összetevők fizikai tulajdonságain alapul. Míg a hagyományos mosóporainkban a vízben való oldhatóságot a felületaktív anyagok fokozzák, addig a turmalinnal töltött golyókban hasonló hatást érnek el a turmalin vízben való mozgása során keletkező gyenge elektromos áramok.
A speciális mosógolyó környezetbarát és teljesen allergiamentes mosószer, amely lehetővé teszi, hogy a mosóporok, fehérítők és lágyítók széles választékát nélkülözze. Egyszerűen dobja a golyót a mosógép dobjába, helyezze a szennyest a dobba, és kapcsolja be a megfelelő mosási módot. A turmalin használata nem károsítja a textília szálait vagy színeit. Éppen ellenkezőleg, puhábbá teszi a ruháit, és még gazdagabbá teszi a szövet színét, mivel feloldja a szövet felületén lévő sóréteget.
Mosás közben mindig gondoljon arra, hogy csak akkor védheti saját egészségét és javíthatja a bolygó ökológiai állapotát, ha a hagyományos kémiai mosószerek helyett természetes alternatívát talál.