Háztartás

Mosd a lepedőket ezen a hőmérsékleten, hogy tisztán tartsd őket (és poratkamentesen)

Milyen hőmérsékletre kell állítani a mosógépet, hogy megfelelően kimossa az ágyneműt? Hogy tiszták maradjanak, de a poratkák is eltűnjenek? Való igaz, hogy gyakran hajlamosak vagyunk elhanyagolni az ágyneműk mosását… ami meglepő, tekintve, hogy naponta 7 órát töltünk rajtuk! A valóság az, hogy az ágya valószínűleg közel sem olyan higiénikus, mint gondolja. A legtöbb ember nem csak, hogy nem mossa elég gyakran az ágyneműjét… …de ráadásul nem is a megfelelő hőmérsékleten mossák! Milyen hőmérsékleten kell tehát mosni az ágyneműt, hogy makulátlanul tiszta és baktériummentes maradjon? Mindenképpen 60°C-on kell mosni őket.

A lepedők a mikrobák és a poratkák valóságos fészkei

A mosógépek által fogyasztott villamos energia nagy részét a víz felmelegítésére használják fel. Ezért javasoljuk, hogy a ruhákat „csak” 30°C-on mossák. De az ágyneműk más kategóriába tartoznak… Miért? Mert SOK időt töltünk az ágyban: 7-9 órát egy éjszaka. És anélkül, hogy észrevennénk, rengeteg szennyeződést rakunk le az ágyneműnkre: izzadtság, elhalt bőr… El tudja képzelni, mit jelent ez 1 hét alatt? Könnyű kiszámolni: napi 7-9 óra mellett ez heti 49-63 órát jelent. Ez rengeteg! Ez heti 63 órát jelent lepedőinkben, paplanhuzatainkban és párnahuzatainkban… Amint láthatja, a lepedők gyorsan a mikrobák és a poratkák valóságos tenyészhelyévé válhatnak.

A 30°C-os mosás a ruhákhoz elég, de az ágyneműkhöz nem!

A 30°C-os mosás nem elég a lepedőkhöz. Egy póló, amit 1-2 alkalommal viselt? Egy 30°C-os mosás bőven elég ahhoz, hogy megszabaduljon a rajta megtelepedett szennyeződésektől. De az ágyneműhöz biztosan nem! Miért nem? Ahogy fentebb említettem: mert hetente 49-63 órát töltünk az ágyneműnkben. És álmunkban sem jutna eszünkbe, hogy ennyi ideig felsőt vagy akár nadrágot viseljünk! Ezért a 30°C-os mosás egyszerűen nem elég erős a baktériumok elpusztításához.

Mossa lepedőit 60°C-on, hogy elpusztítsa a poratkákat és a baktériumokat

A következő logikus lépés, hogy ágyneműjét 60°C-on mossa, hogy elpusztítsa a baktériumokat és a kórokozókat. És lehetőleg hosszú, 2 órás ciklusban. Mi történik ez a hőmérséklet alatt? Egyszerű: a szennyeződések nem mosódnak el a mosószerrel a vízzel, hanem beágyazódva maradnak az anyag rostjaiba! A magas hőmérsékletű mosással azonban minden eltűnik: az izzadság, a por és minden más szennyeződés, ami ott megtelepedett. Beleértve a poratkákat, baktériumokat és mikrobákat is. Ezért kell rendszeresen mosni az ágyneműt.

Milyen gyakran kell mosni az ágyneműt?

Figyelmeztetem, a válasz meglepheti. Hetente egyszer érdemes kimosni az ágyneműt. És ebben a kérdésben a szakértők egyetértenek. Túlzásnak hangzik? Még egyszer: gondoljon arra, hogy 1 hét alatt mennyi időt tölt az ágyában. El tudja képzelni, hogy 50 órán keresztül ugyanazt az inget vagy nadrágot viselje? Vagy ugyanazt a nadrágot, ha pizsama nélkül alszik… Rágcsál az ágyban? Ez azt jelenti, hogy valószínűleg morzsák vannak a lepedőn. És lehet, hogy a macskája vagy a kutyája szeret az ágyban lógni. És ez azt jelenti, hogy szőr kerül az ágyra…

Hogyan moshatjuk ki megfelelően a lepedőt?

Szeretné, ha az ágyneműje minél tovább tartana? Akkor pontosan ugyanaz az elv, mint a ruhák mosásánál… Ezt a 3 alapszabályt kell betartania: – a sötét színeket külön kell választania a világos színektől, mivel a sötét színek átszínezhetik a világosakat. – Fordítsa ki a hímzett vagy törékeny anyagból (pamutszatén stb.) készült lepedőket, hogy elkerülje a színek megváltozását vagy a hímzés sérülését. – És mindenekelőtt ne terhelje túl a mosógépet! Ahhoz, hogy az ágyneműt megfelelően, a szövet károsodása nélkül lehessen mosni, az ágyneműnek szabadon kell mozognia a dobban.

Hogyan szárítsuk az ágyneműt?

Természetesen a legjobb szárítási módszer a szabadban történő szárítás. A probléma az, hogy nem mindenkinek van nagy kertje, ahová kiakaszthatná a ruháit! A másik lehetőség tehát a beltéri szárítás, egy szárítóállványon. De ha nem száradnak meg elég gyorsan, hajlamosak dohos szagot árasztani! És egy jó tanács: amint elkészült a mosás, azonnal akassza ki a ruhákat. Ellenkező esetben, ha túl sokáig hagyja a mosógépben, hamarosan rossz szagokat fog érezni. Ne felejtsen el kezet mosni, mielőtt kiteregetné az ágyneműt. Kár lenne összepiszkolni a tiszta lepedőt!