Kert, Tippek

Ne dobd ki – a fa hamuja egy gyanútlan kincs!

Természetes trágya, kártevőirtó, és még sok minden más: a hamu ezernyi erényét kiaknázhatod.

Mit kezdj ezzel a hamuval?

Kidobod a szemetesbe? De talán azért, mert nem tudod, hogyan használhatnád újra? A hamu, ahogy azt gyakran nem vesszük észre, igazi kincs, amit nem szabad kidobni. Akár fatüzelésű, akár pellettel működő kályhájából származik, másképp is befejezheti életét, mint egy szemeteszsákban, majd a háztartási hulladékkal együtt elégetve! Szóval, mi jár a fejedben? Hogyan használhatod újra a hamut a kertben és a ház körül?

A hamu értékes a kertben

A fahamu (vagy pellethamu) foszfor, kálium, magnézium, kalcium és szilícium-dioxid kincsesbányája. Ez aligha meglepő, hiszen a fa elégetésének eredménye, egy természetes anyag, amely nem tartalmaz kémiai adalékanyagokat. Mint láthatod, az ásványi anyagok ezen koktélját felhasználhatod a talaj trágyázására, így ingyenes, természetes trágyát biztosítva növényeid számára. Néhány eső után a hamu beszivárog a talajba, minden emberi beavatkozás nélkül!

A hamuban nagyon is jelen lévő kálium több színt ad a virágaidnak, a gyümölcsöknek pedig édesebb ízt. Egy kis bónusz? A csigák utálják a hamut, mivel az érdessége fáj nekik, és visszafordulnak, ha egy hamuszőnyeggel találják szembe magukat! Végül, esővízzel (vagy anélkül) összekeverve és a levelekre permetezve bástyát képez a falánk levéltetvek ellen.

Hamu, igen, de nem akármilyen hamu!

Ne feledd, hogy nem minden hamu, ahogyan nem minden fafajta sem egyforma. Először is meg kell győződnie arról, hogy az elégetett fa vagy pellet nem vegyszerrel kezelt. Tehát nem lehet lakkozott fa, nem lehet színes raklap, és nem lehet hamuvá züllesztett régi bútor sem. Ami a pelletet illeti, ügyelj arra, hogy olyan márkát válassz, amely nem tartalmaz vegyi kötőanyagokat, különben a hamu inkább szennyezi a talajt, mint táplálja azt! És ha hozzám hasonlóan használt ládákkal gyújtod meg a tüzet, mielőtt szétszórnád a hamut, szitán szitáld át, vagy távolítsd el a benne lévő kapcsokat és szögeket. Vigyázz, hogy a hamut ne szórd a savakat kedvelő növények, például rododendronok, azáleák, kaméliák vagy japán juharok köré, mivel ezek a növények nem tűrik a nagy mennyiségű mészkövet.

Mikor kell a hamut a kertben szétszórni?

Elméletileg az ideális időpont a tél végén, a tavasz beállta előtt lenne. De ehhez az kell, hogy a hamut teljesen szárazon tudjuk tárolni, és ez nem mindenkinek adatik meg. Én a magam részéről a fűtési időszak alatt végig szórom: a cédrusfáim alá, a rózsabokrok tövébe, a télen sokat szenvedő gyepre, és így tovább. Ha pedig nincs olyan növényed, amelyik elviselné a hamut, akkor a biohulladékkal együtt komposztálhatod, de természetesen szögek és kapcsok nélkül!

Ami az adagolást illeti, javasoljuk, hogy 2 nagy marékkal egyenértékű mennyiséget, vagyis négyzetméterenként 100 g-ot szórj.

És mi a helyzet nálad? Hogyan hasznosítod újra a fahamut? Ne habozz, mondd el a véleményed, vagy oszd meg velünk a tapasztalataidat. Kérjük, jelezd nekünk a szövegben található hibákat a hozzászólásokban.