Átültetéskor gyakran marad régi föld, amit sokan egyszerűen kidobnak. Ez részben logikusnak tűnik, hiszen a növények megéltek benne, a talaj kimerült, és talán kórokozók is megtelepedtek benne. Azonban nem szükséges kidobni a régi földet – számos módon hasznosíthatod, sőt még a tápanyagtartalmát is visszaadhatod, hogy újraültetéshez használd.
A régi cserépföld az idő múlásával elveszíti értékes tulajdonságait, de még mindig jól hasznosítható. Például hozzáadhatod komposzthoz, ahol az organikus maradékokkal együtt értékes trágyává alakul. Emellett kiváló a kerti talaj szerkezetének javítására is: nehezebb talajjal keverve növeli a vízáteresztő képességet, míg homokos talajban segít megtartani a nedvességet.
A régi föld új cserepek alján drénrétegként is használható, javítva a vízelvezetést megelőzve a gyökerek rothadását.
Ha zöldségeket vagy palántákat ültetnél, itt is hasznodra válik a régi föld. Keverd komposzttal vagy friss földdel, hogy gazdagítsd a szerkezetét.
Kiváló alap lehet őszi kapor, petrezselyem vagy retek vetéséhez is. A talajt szétszórhatod az ágyások körül is, mulcsként, ami segít megtartani a nedvességet és csökkenti a gyomnövekedést. Így a régi cserépföld új életet nyer, és spórolhatsz az új anyag vásárlásán.
Ez mind sokkal jobb, mint egyszerűen kidobni a régi, vásárolt földet.
Hogyan lehet visszaadni a régi föld értékes tulajdonságait?
Érdemes tudni, hogy a régi föld újra felhasználható cserepes ültetéshez, ha egyszerű fertőtlenítési és gazdagítási lépéseket végzel rajta. Íme, hogyan teheted meg ezt egyszerű lépésekben.
Távolítsd el az összes gyökeret, szárat és levelet a régi földből. Az organikus maradványok betegségekhez és kártevőkhöz vezethetnek, ami árthat a jövőbeni ültetéseknek. A megtisztított föld homogénebbé válik és készen áll a további munkára.
Szellőztesd a földet. A cserépben tömörödhetett, így kevésbé lesz átjárható levegő és víz számára. Ezért tisztítás után alaposan lazítsd fel kézzel a földet, úgy hogy a darabokat szétnyomkodod. A jól szellőző talaj egészséges gyökérnövekedést biztosít.
Fertőtlenítsd a földet. Csökkentheted a betegségek és kártevők kockázatát, ha fertőtleníted a földet. Terítsd ki tepsire és helyezd 80-90°C-ra előmelegített sütőbe kb. 30 percre. Ez elpusztítja a kórokozókat, kártevőket és gyommagvakat. Gőzöléssel is fertőtlenítheted, ha forrásban lévő vízbe teszed 30 percre. Gomba- és rovarirtók is hasznosak lehetnek, melyeket kertészeti boltokban szerezhetsz be.
A fertőtlenítés egy megelőző intézkedés, amit elhagyhatsz, ha a föld egészségesnek tűnik. Azonban, ha a föld rothadt szagú vagy bármilyen kellemetlen illata van, esetleg lárvákat, rovarpetéket, gombabetegségeket vagy penészt tartalmaz, akkor a fertőtlenítés elengedhetetlen.
Gazdagítsd a földet. A használt föld elveszítette a növények számára értékes tápanyagokat. Ezért szükséges új ásványi anyagokkal és tápanyagokkal dúsítani. Komposzt hozzáadásával növelheted a humusztartalmat, javíthatod a szerkezetet és a talaj termékenységét. A komposzt mennyisége ne haladja meg a föld teljes mennyiségének 25%-át.
A vermikulit vagy perlit segít megtartani a nedvességet és szellőztetni a földet. Szerves trágyák, mint a csontliszt, tengeri moszatpor vagy granulált trágya biztosítják azokat a nitrogén-, foszfor- és káliumforrásokat, amelyek szükségesek a növények növekedéséhez.
Ha a földet intenzíven használták a korábbi növények, keverheted új földdel. Ez segít elérni a jobb tápanyagegyensúlyt és javítja a talaj szerkezetét. Az ajánlott arány: 50/50 (régi föld és új föld).
Az így előkészített földet száraz, szellős helyen tárold, zárt zsákokban vagy konténerekben. Használd új cserepes növényekhez, de vedd figyelembe, hogy különböző növénytípusoknak eltérő földre lehet szükségük. Tavaszi palántázáshoz is sikeresen használhatod a földet.