A tökfélék között körülbelül 800 fajtát találunk, ezek közé tartoznak azok a tökök is, amelyekkel a téli időszakban örvendeztetnek meg minket. Nagyon kedveltek Halloween díszítésre vagy az ősz színeiben, de ízletesek édes és sós ételekben is. A tökök rendkívül tápláló zöldségek, amelyek nélkül nehéz elképzelni a leghidegebb hónapokat. Azonban, miután levesben, rakott ételekben, desszerttortában, pürében vagy köretként felhasználjuk őket, a bennük rejlő magok gyakran a kukában végzik. Pedig, akárcsak a dinnyénél vagy a görögdinnyénél, amelyek nyarunkat ragyogják be, a tökmagok is helyet érdemelnek a tányérunkon vagy a kertünkben. Fedezz fel tehát néhány pazarlásmentes tippet, hogy a legtöbbet hozhasd ki belőle!
Milyen tökmagokat ehetünk meg? Miért érdemes őket fogyasztani?
Az árusoknál számos tök jelenik meg, amelyek néha nagyon hasonlítanak egymásra, mégis különböző neveken futnak. Nagy előnyük, hogy fajtától függetlenül mindegyikük ehető magokat tartalmaz, kivéve a dísztökökét. Ezek a dísztökök (mindenféle színűek és néha görbék) egyébként sem fogyasztásra valók. Tapasztalatból meg fogod látni, hogy például a hokkaido tök magjai egy kicsit nagyobbak és vastagabb héjúak, így nem túl kellemesek hámozás nélkül, de ez az egyetlen jelentős különbség.
Amellett, hogy ehetők, ezek a magok számos előnyt nyújtanak. Ez annak köszönhető, hogy rostban, fehérjében, vitaminokban gazdagok, és rengeteg ásványi anyagot és nyomelemet (cinket, magnéziumot, A-vitamint stb.) tartalmaznak. Ennek eredményeként fáradtság elleni, féreghajtó, vízhajtó és hashajtó hatásúak. Ideálisak az emésztésre, így jelentős előnyt jelentenek egy egészséges, ízletes és energizáló szezonális étrendhez.
Hogyan gyűjtsd össze a tökmagokat felhasználásra?
Miután félbevágtad a tököt, általában egy nagy kanállal szokták kikanalazni a magokat. Néhányan villát használnak a magok kiszedéséhez, hogy minél több hús maradjon érintetlen. Ezután vízbe meríted őket, hogy eltávolítsd a nyálkás réteget és a maradék szálakat. A vízbe helyezve néhány mag elkezd majd úszni, ami azt jelzi, hogy üresek, így ezeket eltávolíthatod. Ezután alaposan megszárítod, és egy üveg, légmentesen zárható edényben tárolod (soha ne műanyag dobozban). Ha fogyasztásra szánod, és nem ültetésre, javasoljuk, hogy gyorsan használd fel őket, hogy ne avasodjanak meg.
Hogyan használhatjuk fel a tökmagokat a konyhában?
Pirítsd meg őket különböző felhasználásokhoz
Alapízük eléggé erőteljes, ezért sok szakács megsüti őket felhasználás előtt. Ezután felhasználhatók sós vagy édes ételekben is. Ízesítés nélkül vagy fűszerezve remek ropogós kiegészítő lehet salátához, leveshez, rizottóhoz, töltelékhez, süteményekhez, granolához vagy müzliszeletekhez, a reggeli zabkásához vagy müzlihez, kenyértésztához, sőt, még a mogyorót is helyettesítheti. Ha sós recepthez vagy előételhez szeretnéd használni, ízlés szerint fűszerezheted különböző fűszerekkel vagy gyógynövényekkel. Paprika, kömény, curry, majoránna, oregánó, cayenne bors… csak a képzeleted szabhat határt!
Pirításhoz használhatsz serpenyőt vagy sütőt. Ha serpenyőt használsz, egy kis olajat tegyél az aljára, és fedővel takard le, hogy megakadályozd a pattogást. Sütő esetében keverd össze a magokat olajjal és fűszerekkel (ha hozzáadsz), majd süsd meg őket egy sütőpapírral bélelt tepsiben. Ne felejtsd el előmelegíteni a sütőt 160-180 °C-ra, és süsd körülbelül 20 percig, a sütőd teljesítményétől függően. Figyelj oda, hogy ne égjenek meg. Végül hűvös helyen tárold, és 15 napon belül fogyaszd el.
Püréként, az elengedhetetlen finomság
Egy szelet kenyéren, pirítóson, palacsintán, vagy akár az ebédidős saláták önteteként, süteményben vagy szószban tésztához vagy rizshez, a tökmagpüré igazán sokoldalúan felhasználható. Egy kb. 200 g-os üveghez 200 g magra, tökmagolajra (vagy napraforgóolajra) és esetleg egy csipet sóra lesz szükséged, a recepttől függően. A magokat először turmixold le, majd adj hozzá 3 evőkanál olajat és sót, majd turmixold újra, amíg homogén állagot nem kapsz. Szobahőmérsékleten több hétig eláll.
Növényi tej formájában
Hogy élvezhesd a magok előnyeit növényi tej formájában, áztasd őket egy éjszakára vízbe, majd öntsd le a vizet, öblítsd le a magokat, és turmixold össze. Használj egy vékony textilt (például gézt), hogy a lehető legtöbb tejet kinyerd a magokból. Egy pisztácia színű folyadékot kapsz, amit forró csokiban vagy receptjeidben használhatsz fel. Fontos megjegyezni, hogy a kinyert tej csak néhány napig áll el, mielőtt erjedni kezdene, ezért inkább gyorsan használd fel!
Kelkáposztás pesto
Egy S pengéjű turmixgépbe tegyél 100 g kelkáposztát. Ha nem találsz kelkáposztát a szupermarketben, helyettesítheted spenótlevelekkel vagy fodros kellel. Ezután adj hozzá egy gerezd préselt fokhagymát, 50 g tökmagot, 50 g parmezánt és 10 cl extra szűz olívaolajat. Turmixold, amíg krémes állagot nem kapsz! Jó étvágyat!
Ízletes tapenade
Piríts meg szárazon 50 g magot egy serpenyőben. Ezután tedd a robotgép S alakú pengéjével ellátott keverőtáljába. Adj hozzá 4 kis olajos articsókaszívet, egy marék fekete vagy zöld kimagozott olívabogyót, egy marék friss fűszernövényt (például koriandert, petrezselymet vagy metélőhagymát) és egy gerezd fokhagymát. Végül aprítsd durvára az összetevőket, majd adj hozzá egy kis almaecetet vagy olívaolajat, hogy lágyabb és egyenletesebb legyen az állaga. Jó étvágyat!
Tökmag a kertben: tökéletes tipp a kertészkedőknek
Ha maradt egy kis hely a kertben, ültesd el a magokat, hogy a következő évben is termeszthess zöldségeket. A legjobb, ha biozöldségekből és mindenekelőtt stabilizált régi fajtákból származó magokat használsz. A szupermarketből származó F1 hibrid fajták nem szaporodnak, ezért kerüld őket a kertészkedés során! Hagyjad megszáradni a magokat, majd tárold őket a hűtőben, hogy áprilisban (április végén/május elején) el tudd vetni őket cserépbe. Ezután nagyon gyorsan a földbe ültetheted őket, hogy kényelmesen fejlődhessenek.
Legyél türelmes!