Háztartás, Tippek

Óvatosan a nedves takarítással: mely berendezési tárgyakat nem érdemes vízzel tisztítani

A víz többnyire alapvető tisztítószer, de valójában károsíthatja vagy lerövidítheti bizonyos tárgyak élettartamát.

A leggyorsabb takarítási mód, ha nedves ronggyal áttörlöd a bútorokat vagy felfrissíted a padlót, ám egyes berendezési tárgyaknak csak árt a víz.

Mely dolgokat ne tisztítsd vízzel?

Fa bútorok és padló. Akár a padlóról, akár a bútorokról van szó, a fa általában jól beszívja a nedvességet, ami miatt a víz hatására meggörbülhet, megrepedhet és deformálódhat.

Még akkor sem érdemes kockáztatni, ha a bútor lakkozott – inkább használj speciális tisztítószereket, amelyekből most már bőven van választék az üzletekben.

Ha mégis nedvesen szeretnél takarítani és felmosni a fapadlót, akkor a tisztítás után mindenképp töröld át mikroszálas törlővel, hogy a felesleges nedvesség ne szivárogjon be a padlóba.

Réz és ezüst. Sok ezüst- és réztárgy védőréteggel rendelkezik, amely a vízzel való rendszeres érintkezés miatt lekophat. Az ékszereket, ezüst edényeket sem szabad vízzel tisztítani, mert a folyadék foltokat hagyhat a fém felületén, ami korróziót okozhat.

Dekor és normál tégla. A téglát nem ajánlott vízzel tisztítani, mivel a folyadék feloldhatja az abban lévő sókat és ásványokat. A téglák így még piszkosabbnak tűnhetnek, és a víz a pórusaikba szivárogva idővel roncsolhatja őket.

Gáztűzhelyek. A víz bejuthat a gyújtórendszerbe, ami egyes alkatrészek vagy akár a teljes gázberendezés károsodásához vezethet. Emellett a nedvesség gázszelephibákat is okozhat, és elősegítheti a rozsdásodást és a korróziót.

Hangszerek. A fából készült hangszereket nem szabad nedves ruhával áttörölni, még akkor sem, ha lakkozottak. A folyadék ugyanis kárt tehet bennük: elszíneződést, duzzadást, repedést és csorbulást okozhat. Ezért takarítás közben a vizet cseréld kifejezetten hangszerekhez készült tisztítószerekre.