Nyáron és télen egyaránt fontos, hogy néhány percig szellőztessünk, hogy megújuljon a levegő, de azért is, hogy megakadályozzuk a nedvesség és a penész kialakulását. De mi a legjobb napszak?
Télen az otthon egészségének és kényelmének megőrzése gondos szellőztetést igényel. Sok otthon szenved a nedvességtől, a páralecsapódástól és ennek következtében a penészedéstől. Az otthonban lévő nedvesség és penész számos egészségügyi problémához vezethet, többek között köhögéshez, náthához, légzőszervi problémákhoz (asztma), fejfájáshoz, hányingerhez, bőrirritációhoz és légúti allergiához. Emellett táptalajt teremthet az olyan kártevők számára, mint a poratkák és a csótányok.
E problémák elkerülése érdekében fontos a jó szellőzés és szellőztetés. Az otthoni egészségügyi szakértők azt javasolják, hogy nyáron és télen egyaránt minden nap legalább tíz percre nyissuk ki az ablakokat. Télen a probléma súlyosbodik, különösen, ha nagyon hideg van. Megnő a páratartalom, és kevésbé van kedve kinyitni az ablakokat. Ha azonban csukott ablak mellett zuhanyozunk vagy ruhát szárítunk, az gyorsan páralecsapódáshoz és párásodáshoz vezethet. Az ablakok kinyitása tehát kulcsfontosságú a penészesedés megelőzésében.
De tudta, hogy az is sokat számít, hogy mikor teszi ezt meg?
A közhiedelemmel ellentétben nem a reggeli, munkába indulás előtti időpont a legjobb. A szakértők határozottan állítják, hogy a nap legmelegebb szakaszában kell kinyitni az ablakokat, mivel a kinti levegő általában ekkor a legszárazabb. Ideális esetben, ha otthon van, 10 és 14 óra között nyissa ki az ablakokat.
Az ezekben az órákban történő szellőztetés lehetővé teszi a házban felgyülemlett páratartalom távozását anélkül, hogy a túl hideg külső levegő beáramlásának kockázata fennállna, ami kondenzációs és penészesedési problémákat okozhat. Ráadásul a nap ezen óráiban a levegő áramlása segít a nedves felületek gyorsabb száradásában, ami csökkenti a penész kialakulásának kockázatát. Ne habozzon több ablakot is kinyitni egyszerre, hogy a levegő keringjen.
Másrészt viszont az ablakok kora reggeli vagy késő esti kinyitása télen kontraproduktív is lehet. Ezekben az időszakokban a külső hőmérséklet általában hidegebb, ami a beltéri páratartalom növekedéséhez vezethet, és elősegítheti a páralecsapódást, különösen, ha a hőmérséklet fagypont közelében van.