Háztartás

Porzsák és szűrők: milyen gyakran kell cserélni?

A porzsákos porszívók használat közben megtelnek porral. De milyen gyakran kell cserélni, és milyen gyakran kell cserélni a porszívó szűrőit?

A porszívózsák 1920-as feltalálása forradalmasította a mindennapi háztartási életet. A porszívózsákok összegyűjtik a port és a szennyeződéseket a lakásban. Márkától függetlenül a porszívózsákokat, akárcsak a szűrőket, rendszeresen cserélni kell, hogy megfelelően működjenek.

Mikor kell cserélni a porszívózsákot?

Nincs egységes szabály minden porszívózsák esetében arra vonatkozóan, hogy milyen gyakran kell cserélni őket. Élettartamuk függ a zsák kapacitásától, típusától (anyagától), a porszívózott anyag típusától, a szűrők állapotától és attól, hogy milyen gyakran használják a készüléket.

A legjobb módja, hogy ezt megtudja, ha elolvassa a porszívó használati utasítását, amely tartalmazza ezeket az információkat. Az egyik márka a következőket írja: „Javasoljuk, hogy az eldobható porzsákot 7 hetente cserélje ki”. Egy másik a maga részéről homályos marad: „Porszívója optimális teljesítményének megőrzése érdekében javasoljuk, hogy rendszeresen cserélje a papír porzsákokat”.

A porszívózsákok gyártótól függően több rétegűek, különböző anyagokból készültek. Ezek felszívják az allergéneket, például a poratkák ürülékét, a penészspórákat, a polleneket és más beszívott anyagokat. A jó higiénia érdekében fontos, hogy a porzsákot legalább havonta egyszer cserélje. Ismétlem, minden attól függ, milyen gyakran használja. Heti takarítás esetén elegendőnek tűnik a 2 havonta történő csere, hacsak nem veszi észre, hogy a porzsák már túlságosan tele van. A legmegbízhatóbb módszer, ha időről időre ellenőrzi, különösen a porszívózás megkezdése előtt.

Mikor kell a szűrőket cserélni?

Tudta, hogy a zsákos porszívóknak is vannak szűrői, amelyeket rendszeresen cserélni kell? Évente legalább kétszer, vagy ha láthatóan piszkosak. Az eltömődött szűrők rontják a szívás minőségét.

Létezik egyrészt a motorvédő szűrő, amely – ahogy a neve is mutatja – a motort védi, másrészt a légkifúvó szűrő (nem minden készüléken) az, amely a levegőt visszaküldi a helyiségbe. Az egyes szűrők részletei:

A motorszűrőhöz: azt tanácsoljuk, hogy a porzsák mögött található motorvédő szűrő állapotát minden egyes porzsákcsere alkalmával ellenőrizze, és szükség esetén tisztítsa meg vagy cserélje ki. A legtöbb esetben a szállított porszívózsákokhoz ingyenesen jár a motorvédő szűrő. Mindössze annyit kell tennie, hogy méretre vágja.

A légkifúvó szűrőhöz: azt tanácsoljuk, hogy mivel a porszívó modelljétől függően a készülékből kilépő levegőt egy mikroszűrő vagy egy Hepa-szűrő ismét megtisztítja, mielőtt a helyiségben szétoszlik, a szokásos mikroszűrőket akkor célszerű cserélni, amikor a porzsákok doboza kiürül.

Általánosságban elmondható, hogy a nagy márkák egyetértenek abban, hogy a szűrőt legalább 5 porszívózsák cseréje után egyszer kell cserélni.

2 jele annak, hogy itt az ideje a porzsák cseréjének

Ha elfelejti rendszeresen ellenőrizni a porszívó zsákját, 2 jel utal arra, hogy a zsák megtelt:

– egyes készülékeknél a töltöttségjelző lámpa bekapcsol
– a készülék kevésbé jól porszívózik és kevésbé erős a teljesítménye

Ilyenkor legfőbb ideje kicserélni a porszívózsákot.

Miért nem szabad várni a zsák cseréjével, amíg a zsák megtelik?

A speciális porszívó márkák egyöntetűen arra figyelmeztetnek, hogy nagyon fontos, hogy a zsák cseréjével ne várja meg, amíg a zsák megtelik. Ne várjon a zsák cseréjével, amíg a zsák teljesen megtelik, mert így biztosítható, hogy a készülék teljesítménye megmaradjon.

Fontos megjegyezni, hogy a porszívózsák tárolja a port, ezért szűrőként működik, megakadályozva, hogy a por a készülék motorjába kerüljön. Ugyanilyen gondossággal kell eljárni a szűrőkkel is, amelyeknek szintén szerepük van az otthonunk és a belélegzett levegő általános higiéniájában.