A rüh az emberi bőrben élő, rühnek nevezett kártevő által okozott bőrbetegségek egyike. A betegség leggyakoribb tünetei a bőrön megjelenő piros vagy fehér csíkok és a viszketés, különösen éjszaka. A rühesség átvitele fertőzött személlyel való szoros érintkezés útján történik, de nem a szokásos napi érintkezés, például kézfogás vagy egyszerű érintés révén.
A rüh egy fertőző parazita bőrbetegség, amely zárt kollektívákban rendkívül gyorsan terjed. Annak ellenére, hogy az egyének gyakran azt feltételezik, hogy ez a betegség a szegényeket és a kevésbé fejlődő országokban élőket érinti, valójában világméretű probléma. Ahol ember van, ott probléma is van…
Mi az, ami nem hiányzik a rühnél?
A betegeket valószínűleg leginkább az érdekli, hogyan érzékelik a rühességet, és melyek azok a gyakori tünetek, amelyekre érdemes odafigyelniük. A betegség jellegzetes tünete az erős viszketés az egész testen, különösen éjszaka, amikor az egyén be van takarózva, mivel a meleg és nedves környezet lehetővé teszi a bogár számára, hogy kiterjessze tevékenységét. A bőrön akár több centiméteres járatok vagy inkább folyosók alakulnak ki, amelyek kis sebbé vagy pattanássá záródnak.
Ezek a bőrön lévő foltok a rüh egyik, szabad szemmel is látható jele, és szürkés vagy kissé rózsaszínűek. Néhány betegnél egyébként előfordulhat, hogy eleinte egyáltalán nem is észrevehetőek. Ami a bőrön lévő ösvényeket illeti, amelyeket a paraziták egyre mélyebbre és mélyebbre ássák magukat, ezek a legszabályosabban olyan zónákban találhatók, ahol a bőr rendkívül érzékeny.
Hogyan kezelhető a rüh?
A kezelés célja a bőrben lévő paraziták elpusztítása. Ennek érdekében kénnel és mesterséges készítményekkel történő kezelést alkalmaznak. Például a permetrint, amely felnőtteknek és gyermekeknek 2 éves kortól alkalmas, 8-12 órán keresztül adják, és egy adag után a paraziták kb. 95%-a eltűnik. A kezelést egy hét múlva, vagy az orvos által meghatározott idő után megismétlik. A rühességtől való megszabadulás másik módja a kenőcsökben lévő kén. Felnőtteknél 10-20%-os, gyermekeknél 2,5%-os vazelint használnak, A rühös kenőcsöt naponta kb. egyszer, 24 órán keresztül alkalmazzák.
A ként tartalmazó kenőcs valóban használható két év alatti gyermekek és terhes nők esetében (de csak orvosi javaslatra). Olcsó és nagyon hatékony, hátránya a szaga és az, hogy nagyobb koncentrációban valószínűsíthető a bőr sérülése. A gyógyszert az egész testre kell felvinni, ami felnőtteknél azt jelenti, hogy a kenőcsöt a nyakra és a fejre is fel kell kenni! Egy adott idő után tisztító zuhany következik. A viszketés a kezelés után még több napig fennállhat, ezért ajánlott a bőrt bőrpuhítóval vagy kortikoszteroid készítményekkel kenni.
A rühesség kezelése házi módszerekkel nem csak veszélyes, hanem felelőtlen is, mert másokat is megfertőzhet.