Egészség

Sem a dohányzás, sem a rossz étrend: a tudósok kiderítették, mi a vezető halálok

A tavasz és a nyár beköszöntével nem kell sokat keresgélni, hogy olyan „szakértőket” találjunk, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy ha már a szabadban töltjük az időnket, akkor a lehető legkevesebbet tartózkodjunk a napon.

Sok orvos azt tanácsolja pácienseinek, hogy takarják le magukat, vagy kenjék be magukat vastag rétegben UV-szűrővel ellátott naptejjel.

Ennek ellenére ezek nem csak a napimádóknak szóló figyelmeztetések, hanem azoknak is, akik csak a szabadban végzik mindennapi tevékenységüket, például sétálnak a házuktól az autójukig és az autójuktól a házukig, füvet nyírnak, vagy csak kidugják a könyöküket az ablakon vezetés közben.

Hallva a figyelmeztetéseket, miszerint az UV-sugárzás a bőrrák egyik fő oka, a ráncokról és a korai öregedésről nem is beszélve, azt gondolnánk, hogy a világos bőrű svédek úgy kerülik a napot, mint a pestist.

Svéd kutatók azonban egy tanulmányt végeztek, amely kimutatta, hogy statisztikailag a nap elkerülése az, ami megöli az embereket, nem pedig fordítva.

A Journal of Internal Medicine című folyóiratban közzétett tanulmány azt állítja, hogy azoknál a nőknél, akiknek szokásává vált a napi, nem túlzásba vitt napozás, alacsonyabb volt a halálozási arány, mint azoknál, akik kerülték a napozást.

De van egy kikötés:

Aki túl sokáig van a napon, annál megnő a kockázata a bőrproblémáknak, köztük a rák kialakulásának. Leégni a napon még mindig olyan bölcs dolog, mint korábban. De tény, hogy az egészség megőrzése érdekében ki kell tennie magát a napsugaraknak, és ezt minden nap meg kell tennie.

Ezért a tudósok nemrégiben arra kérték a közegészségügyi szervezeteket, hogy változtassanak korábbi (és téves) álláspontjukon, miszerint a napon való tartózkodás egészségtelen. Mi több, rámutattak, hogy a mérsékelt, de következetes napfényadagok rendkívül egészségesek az ember számára.

A D-vitamin valójában nem is vitamin, csak rossz nevet adtak neki.

Ha valaha is elgondolkodott azon, hogy más vitaminok miért származnak az elfogyasztott élelmiszerekből, de amit D-vitaminként ismerünk, az a napból származik, akkor jó úton jár. Az Endocrine Society’s Hormone Health Network szerint a „D-vitamin” címke téves elnevezés:

„Ez a gyakran félreértett „vitamin” nem is vitamin – hanem egy prohormon. A prohormonok olyan anyagok, amelyeket a szervezet hormonokká alakít.

Tény, hogy a többi vitaminnal ellentétben a szervezet számára szükséges D-vitaminnak csak mintegy 10%-a származik a táplálékból (például tejtermékekből és olajos halakból). A többit a szervezet maga állítja elő.”

A szervezetünk a D-vitamint egy kémiai reakció során állítja elő, amikor a napfény éri a bőrünket. Úgy működik, hogy egy D-vitamin-receptor nevű fehérjéhez kötődik, amely szinte minden sejtben jelen van, és számos különböző folyamatot befolyásol a szervezetben.

Például segíti a szervezeted kalciumfelvételét, ami viszont lehetővé teszi, hogy csontjaink erősödjenek azáltal, hogy „mineralizálják” őket.

A kutatások szerint a D-vitamin-szint növelésének legjobb módja nem a táplálékkiegészítők, hanem a napozás.

Nagyon fontos, hogy a nyilvánosság megértse, hogy a legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy az igazi kockázatot nem a napozás jelenti, hanem éppen ellenkezőleg: a napozás kerülése.

A D-vitamin-hiány kockázatai

Az optimális napozás fontosságát talán még hatékonyabban lehet érzékeltetni, ha megértjük a D-vitamin-hiánnyal kapcsolatos problémákat.

Az 5 fő tünet a következő:

  • állandó fájdalom, súlyos és enyhe egyaránt, amelyet gyakran félrediagnosztizálnak.
  • gyakori betegségek és fertőzések a legyengült immunrendszer miatt
  • neurológiai tünetek, a fejfájástól a kognitív zavarokig terjedően
  • fáradtság, nappali álmosság és derékfájás
  • túlzott fejizzadás, amely gyakran fordul elő kisgyermekeknél, de bármely életkorban előfordulhat.

Az International Journal of Environmental Research and Public Health 2018-ban arról számolt be, hogy a szívproblémák és a rák kockázata nem az egyetlen lehetséges probléma.

A napozás hiányát még bizonyos rákos megbetegedésekkel, cukorbetegséggel, szklerózis multiplexszel, autizmussal, Alzheimer-kórral és az időskori makuladegenerációval is összefüggésbe hozták.

A jelenlegi állításokkal ellentétben az ultraibolya fény (UV) a D-vitamin, valamint más, az egészség szempontjából létfontosságú összetevők egyik fő forrása.

A napozás kockázati tényezője

A kutatók a Melanoma in Southern Sweden (MISS) statisztika kiegészítéseként 20 év elteltével a kutatók a teljes halálozás egyik kockázati tényezőjét akarták vizsgálni a nők összehasonlításával a napozás időtartamában mutatkozó különbségek szerint:

1990 és 1992 között 29 518 svédországi születésű, 25 és 64 év közötti nőt vettek fel, akik közül senki sem volt korábban rákos.

Ezek a nők részletes információkat szolgáltattak arról, hogy mennyi időt töltöttek a napon, valamint olyan „potenciális tényezőkről”, mint a családi állapot, az iskolai végzettség, az alkoholfogyasztás, a rendelkezésre álló jövedelem és a született gyermekek száma.

2000-ben a kérdőív kiegészült a testmozgással és az egyéni testtömegindexszel (BMI).

A BMI és a D-vitaminszint között azonban összefüggés lehet, mivel egy tanulmány arról számolt be, hogy a magasabb BMI alacsonyabb D-vitaminszinthez vezet.

A magas BMI-vel rendelkezőknél az UV-expozíció hatására a D-vitamin-szint nem emelkedik ugyanolyan mértékben, mint a soványaknál. Négy kérdés képezte a vizsgálat alapját, ahol a gyakoriságra vonatkozó lehetőségek között szerepelt a „soha” is:

  • Milyen gyakran napozik nyáron?
  • Napozik-e télen is, például a hegyekben töltött nyaralás során?
  • Használ szoláriumot?
  • Szokott-e külföldön nyaralni, hogy úszni és napozni menjen?

Mi a rosszabb – a napfény elkerülése vagy a D-vitaminhiány?

A tudósok és az orvostársadalom tagjai számára véget nem érő vita, hogy a napfény elkerülése rosszabb-e, mint a D-vitamin-hiány.

A fenti tanulmány szerint két értékelést vizsgáltak a D-vitamin fontosságával és hatásával kapcsolatban, és szögesen ellentétes következtetésekre jutottak.

Az egyik tanulmány azt állította, hogy „nincs nagyon meggyőző bizonyíték a D-vitamin egyértelmű szerepére”, míg a másik tanulmány szerint „a halálozás kockázata hasonló volt a dohányosoknál várható kockázatokhoz”.

Bár a napfénynek való kitettségről nem sok tanulmány készült, az Internal Medicine című folyóirat 2014-es tanulmánya arról számolt be, hogy „a napfényt kerülők körében a halálozási arány körülbelül kétszerese volt a legtöbb napfénynek kitett csoporthoz képest”.

Észak-Európában minden egyes bőrrákos halálesetre 60-100 ember hal meg agyvérzésben vagy magas vérnyomással összefüggő szívbetegségben, ami szorosan összefügg a D-vitaminhiánnyal és különösen a nem megfelelő napozással.

Egy másik 2016-os tanulmány megállapította:

„Az epidemiológiai és megfigyelési adatok tehát arra utalnak, hogy a napozás csökkentheti az általános halálozást, és konkrét előnyei vannak a magas vérnyomás és a szív- és érrendszeri betegségek esetében.

Ezek az előnyök a bőrrák megnövekedett kockázatának árán jelentkeznek, bár az általános előnyök meghaladják a kockázatokat, amint azt az általános halálozás dózisfüggő csökkenése mutatja a fokozott napozással”.

Hogyan okoz a naphiány szív- és érrendszeri betegségeket, és esetleg rákot?

A kutatók szerint nem tudni, mi okozza a napozást kerülő nők magasabb halálozási arányát. Ez egy viszonylag kis alcsoport volt, 5,8%-ot tett ki.

A napozással való összefüggés kimutatásához három kategóriába osztották a „halálozást”:

  • szív- és érrendszeri betegségek
  • rák
  • egyéb okok

Érdekes, hogy a kutatók figyelembe vették, hogy a nők dohányoztak-e és mennyit, de létrehoztak egy „mesterséges változót”, a komorbiditás nevű változót is, hogy egy másik állapotot mérjenek, hogy meghatározzák, hogy a nőket egy hónapnál hosszabb ideig kezelték-e speciális gyógyszerekkel a cukorbetegség (amely csökkentheti a D-vitamin szintet) vagy véralvadásgátló gyógyszerekkel (a szív- és érrendszeri betegségek miatt).

A tanulmány szerint:

„Az aktív napozással kapcsolatos szokásokkal rendelkező nőknél általában alacsonyabb volt a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rákos és szív- és érrendszeri betegségektől eltérő okokból bekövetkező halálozás kockázata azokhoz képest, akik kerülték a napozást.

A megnövekedett várható élettartamuk következtében a rákos halálozások relatív aránya nőtt ezeknél a nőknél.

A napot kerülő nemdohányzók várható élettartama hasonló volt, mint a dohányosoké a legmagasabb napozásnak kitett csoportban, ami arra utal, hogy a napozás kerülése a dohányzáshoz hasonlóan erős kockázati tényező a halálozás szempontjából.

A legmagasabb napozásnak kitett csoporttal összehasonlítva a várható élettartam 0,6-2,1 évvel csökkent azoknál, akik kerülték a napot.”

Fontos megjegyezni, hogy a napozás számos más, a D-vitamin-termeléshez nem kapcsolódó egészségügyi előnnyel is jár.

Például az UV-fénynek való kitettség növeli a T-sejtek (vagy T-limfociták) – az immunitásban és a fertőzések elleni küzdelemben részt vevő fehérvérsejtek – aktivitását.

A napozás és a bőrrák közötti kapcsolat

A kutatók arról is beszámoltak, hogy az extrém napozás és a bőrrák közötti kapcsolatot elemző tanulmányok többsége a megnövekedett előfordulást mutatja.

Így nehéz úgy vizsgálni a napozás hatásait, hogy nem gondolunk a bőrrákra, amelyeket általában három csoportra osztanak:

  • bazálsejtes karcinóma (BCC)
  • laphámsejtes karcinóma (SCC)
  • melanoma (MM)

A bazálsejtes karcinómát és a laphámrákot – hasonlóságuk és az a tény miatt, hogy kevésbé fenyegetőnek (nem halálos kimenetelűnek) tekintik őket – általában egy csoportba, a nem melanoma bőrrák (NMSC) néven ismert csoportba sorolják.

Egy tanulmány szerint a laphámrák általában a kumulatív UV-expozícióval függ össze, míg a melanoma kialakulásának egyik fő kockázati tényezője a túlzott napozás, beleértve a szoláriumokon történő napozást is.

Ráadásul „a melanoma előfordulása megduplázódott Svédországban az elmúlt 15 évben, míg a halálozási arány az 1980-as évek óta állandó maradt”.

Biztonságos a naptej használata a gyerekeken?

A vegyipar már több évtizede kínál olyan fényvédő krémeket, amelyeket a gyermekek és a felnőttek egyaránt „biztonságosan” használhatnak. De vajon tényleg biztonságosak?

Több tanulmány is arra utal, hogy a fényvédő krémekben kockázatos összetevők vannak, és ezek számos súlyos, akár életet is megváltoztató állapotot okozhatnak.

Az orvosok nemcsak arra biztatják az embereket, hogy használjanak napvédő krémeket, amikor a szabadban tartózkodnak, hanem arra is, hogy a szülők a gyermekeiken is használják őket, amit több millióan általában meg is tesznek. És azt is, hogy egész nap kenjék be magukat, amikor úsznak, golfoznak vagy vidámparkokba látogatnak.

A napvédő krémekben használt vegyi anyagok listája az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) szerint még 2018 végén is számos kockázatos hatóanyagot tartalmaz, például a 6%-os oxibenzont, amelyet férfiaknál a spermiumok minőségének csökkenésével, nőknél pedig endometriózissal hoznak összefüggésbe.

De ez még nem minden…

Egy tanulmány azt állítja, hogy az oxibenzon Hirschsprung-kórt okozhat, egy olyan állapotot, amely „a vastagbélre hat és székletürítési problémákat okoz. Az állapot születéskor jelentkezik (veleszületett), a csecsemő bélrendszerének izmaiban lévő idegsejtek hiánya miatt”.

„A kutatók megállapították, hogy azoknál a terhes nőknél, akiknek a vizeletében közepes vagy magas volt az oxibenzon szintje, nagyobb volt az esélye annak, hogy Hirschsprung-kóros babát szüljenek.

Később emberi sejtvonalakon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az oxibenzon még nagyon alacsony szintje is képes a sejtvándorlást a Hirschsprung-kórhoz hasonló módon megzavarni.

Az ehhez a zavarhoz szükséges mennyiségű oxibenzon könnyen megtalálható a szervezetben a napvédő krémek rutinszerű használata után. Ez megerősíti, hogy az oxibenzon nagyon is lehet a rejtett oka ennek a betegségnek, amely oly sok életet érintett az Egyesült Államokban.”

Az oxibenzont „környezetre veszélyes vegyi anyagnak” bélyegezték, miután kiderült, hogy az oktinoxáttal együtt (akár 7,5 százalékos tartalma egyes napvédő krémekben) – egy másik vegyi anyaggal együtt – károsítja a korallzátonyokat olyan helyeken, mint például Hawaii – olyan kis mennyiségben, mint amekkora egy cseppje egy hat és félszer akkora térfogatú olimpiai méretű úszómedencében.

Hawaii 2018-ban betiltotta a használatát.

Hogyan napozzunk helyesen

Naptej helyett korlátozza az első napozását néhány percre, és lassan hosszabbítsa meg az időt. Minél barnább, annál tovább tud a napon maradni anélkül, hogy leégne.

Emellett belsőleg és felületesen is használhatja az erős antioxidáns astaxantint, hogy megvédje bőrét a naptól. Amikor csak lehet, viseljen széles karimájú kalapot, hogy megvédje a bőrét és a szemét.

A tanulság az, hogy ha a nap kerülése a dohányzáshoz hasonló kockázatnak teszi ki az egészségét, ideje változtatni.

Számos bizonyíték utal arra, hogy a „napozás”, valamint a kémiai fényvédő keverékek elkerülése nem csak jót tesz, hanem egyenesen kulcsfontosságú az egészségének megőrzése vagy visszanyerése szempontjából.