Az ecet nagyszerű tisztítószer, amit a magyarok is sokféle célra használhatnak, de vannak esetek, amikor ez egyáltalán nem a legjobb választás. Bizonyos háztartási tárgyakra alkalmazva az ecet több kárt okozhat, mint hasznot. Egy népszerű háztartási gépgyártó mindenkit arra kért, hogy soha ne kövessen el 4 hibát ezzel a savval kapcsolatban.
Az ecet népszerűsége könnyen érthető, hiszen Magyarországon körülbelül csak 280 Ft egy liter. Természetes, hogy az internet tele van tippekkel, hogy hova öntsd, hol permetezd, és mit tisztíts vele. Sok esetben tényleg hasznos. De a spórolni vágyó emberek túlzásba esnek, és elfelejtik, hogy az ecet végső soron mégiscsak egy sav.
A népszerű háztartási gépgyártó képviselője, szerint az ecet nagyszerűen eltávolítja a vízkövet és a kellemetlen szagokat, de bizonyos esetekben „semmiképpen nem szabad használni”, vagy csak nagy óvatossággal.
Az ecet jelentős mennyiségű ecetsavat tartalmaz, amelyet mikrobiológiai szintézissel állítanak elő ecetsav baktériumok segítségével, étkezési alkoholtartalmú alapanyagokból. Az ecet már ősidők óta ismert.
1) Mosogatógép
Bár az ecet bizonyos edénytípusok tisztítására és fényesítésére kiváló, a mosogatógépbe önteni kockázatos.
„Bár az ecetet használhatjuk a mosogatógép tisztítására, hasonlóan a mosógéphez, különös óvatosság szükséges. Alacsony pH-értéke miatt agresszív folyadék, ezért mindig hígítani kell vízzel, hogy elkerüljük a károsodást” – mondta a szakértő.
Idővel az ecet tönkreteszi a mosogatógép gumitömítéseit és egyéb alkatrészeit. Még hígított ecet használata mellett is ezek az alkatrészek idővel elhasználódnak.
A szakértő szerint ecettel legfeljebb havonta egyszer szabad tisztítani a mosogatógépet. „Fontos, hogy ezt legalább havonta egyszer végezzük el, és alaposan öblítsük ki a mosogatógépet” – javasolta.
2) Konyhai munkalapok és hátfalak
A konyhai munkalapokat és hátfalakat „nem szabad ecettel tisztítani”, különösen, ha gránitból, kvarcból vagy márványból készültek. „Az ecet valóban károsíthatja ezeknek az anyagoknak a felületét. Ugyanez vonatkozik a fa padlókra és munkalapokra is, az ecet eltorzíthatja a fát” – figyelmeztetett a szakértő.
3) Mosógépek
A szakértők szerint sokan gyakran tisztítják a mosógépet ecettel, de ez, akárcsak a mosogatógépnél, „károsíthatja a gumi alkatrészeket”, és idővel „tönkreteheti” a gépet.
Valószínűleg nem lesz probléma, ha az emberek havonta csak egyszer-kétszer használják az ecetet, de a gyakori mosás ecettel szivárgáshoz vezethet.
4) Rozsdamentes edények
Bár itt is használható ecet, óvatosan kell bánni vele. A szakértő azt javasolta, hogy kis mennyiségű ecetet hígítsunk vízben, és ezzel töröljük át a rozsdamentes acél felületet. De „a legfontosabb”, hogy utána mindenképp töröljük át a felületet tiszta vízzel, hogy eltávolítsuk a felesleges savat, és „megelőzzük a károsodást”.
Az ecet nagyon hatékony a rozsdásodás eltávolítására öntöttvas edényekről, de ha túl sokáig hagyjuk rajta, tényleg „megrongálhatja a fémet”. Az oldatot szintén vízzel kell hígítani.
Minél több rozsda van, annál tovább kell áztatni, de ügyeljünk arra, hogy ne hagyjuk az edényt 8 óránál tovább ázni – ez a „kritikus pont”.