Kert, Tippek

Szükséges-e ősszel festeni a fákat? Kertészek elmagyarázták, miért nem „csak magyar gyakorlat” ez

Azt mondják, Európában senki sem festi a fákat, és ez csak magyar gyakorlat. Vannak kutatások, amelyek igazolják ennek a módszernek a hatékonyságát és előnyeit? Például hogyan segít a betegségek ellen megvédeni a fákat?

Ez az eljárás egyáltalán nem olyan értelmetlen, mint amilyennek elsőre tűnhet. A festés hatékony védekezési módszer, amit sokéves tapasztalat igazol.

A kéreg a fának olyan, mint a bőr az embernek: védi a belső szerveket, és elsőként találkozik a kedvezőtlen külső körülményekkel. És ezekből nincs hiány: hirtelen hőmérséklet-ingadozások, erős szél, tűző napsütés, kemény fagyok, rágcsálók fogai. A repedésekben betegségek és kártevők telelnek át. Ezért a fákat festeni kell.

A más európai országok tapasztalatairól szólva a szakértő megjegyezte, hogy ott a fák stabilabb körülmények között lehetnek, hirtelen hőmérséklet-ingadozások nélkül, így lehetséges, hogy nincs szükségük ilyen kezelésre.

Nem lehet minden régióra ugyanazokat a tanácsokat adni. A mi tapasztalatunk a mi éghajlati körülményeink között azt mutatja, hogy a fák festése tél előtt szükséges.

Miért kell ősszel festeni a fákat?

Ezt az eljárást a kertben mindenképp el kell végezni. Ez segít megvédeni a fa kérgét a fagytól és a napsugárzástól, amelyek februárban-márciusban jelenthetnek veszélyt.

A műveletet legjobb napsütéses időben elvégezni. Célszerű, hogy a festést követő 2-3 napon belül ne essen az eső. Erre azért van szükség, hogy a festék jól megszáradjon és megkössön.

A fák védelméhez kerti festéket lehet használni. A kertész szerint a mészalapú festést nem ajánlott használni, mivel nem túl hatékony és gyorsan lemosódik. Gyakran még télen sem marad nyoma az ilyen kezelésnek.

Festés előtt mindenképp meg kell tisztítani a fa kérgét az elhalt részecskéktől, mohától és esetleges „lakóktól”. Ez a lépés lehetővé teszi, hogy megszabadítsuk a kérget a rovarlárváktól és tojásoktól, valamint a festék 2-3-szor gazdaságosabban fogy.

A festéshez szokásos beltéri festéket lehet használni akril emulziók alapján. A legfontosabb feltétel, hogy a festék fehér vagy világos legyen. Ha szeretnénk, hozzáadhatunk színező pigmentet is a megfelelő árnyalat eléréséhez.

Előnyösebb a gombaölő szerekkel dúsított festékeket választani. Ha ilyen festékek nem állnak rendelkezésre, a szükséges összetevőket saját kezűleg is hozzáadhatjuk, például rézszulfát oldatot, 50 g rézszulfát 1 liter festékhez adagolva. Ez további védelmet és gyógyító hatást biztosít.

A fát az ágak első szintjéig kell festeni, ügyelve arra, hogy az elágazásokat is alaposan bevonjuk. A legkényelmesebb egy kerek ecsetet használni.

Szükséges-e festeni a fiatal csemetéket?

Sok kertész fél festeni a fiatal csemetéket, attól tartva, hogy a festék eltömíti a légzőnyílásokat és megakadályozza a légzést.

Először is, emlékeznünk kell arra, hogy a fák fő légző szerve a levél. Másodszor, télen a növények nyugalmi állapotban vannak, és szinte nem lélegeznek. Ezenkívül a kerti festék nem képez összefüggő réteget, ami eltömítené a légzőnyílásokat. Idővel a festék tele lesz repedésekkel, amelyeken keresztül zajlik a gázcsere. Viszont a nem festett fiatal csemeték az első napos télen már napégést szenvedhetnek. Ezért a fiatalokat mindenképp festeni kell, de jó minőségű festékkel.