Ha a legendás ügyetlenséged ellenére mégis magaddal viszed a mobilodat, lehet, hogy a WC alján végzi, vagy beteszed a mosógépbe anélkül, hogy kiszednéd a zsebedből, vagy véletlenül beleejted a mosogatóba vagy a pocsolyába. Az érintőképernyő ilyenkor úgy villoghat, mint egy karácsonyi dísz (de ünnepi hangulat nélkül), és a belső sérülések sem váratnak sokáig magukra. Szerencsére van néhány trükk, amivel megmentheted a vízbe esett telefonodat, és elkerülheted, hogy további károkat szenvedjen. Íme, mit tegyél és mit ne!
Mi a teendő, ha a telefonod vízbe esett?
1) A nedvesség könnyen eljuthat a telefon belsejébe, ami kikapcsolásra kényszerítheti a készüléket. Ne siesd el a dolgokat, és adj időt a telefonodnak, hogy megszáradjon. Ennek érdekében vedd ki az összes kivehető részt (mint például a hátsó burkolatot, az akkumulátort, ha lehet, a memóriakártyát, SIM-kártyát stb.). Ez segít a csapdába esett víz eltávolításában.
2) Ha a telefon sós vagy piszkos vízbe került, öblítsd le rövid időre tiszta vízzel. Ez nem teszi nedvesebbé, mint amilyen már volt, és eltávolítja az esetleges lerakódásokat. Utána rázd meg a telefont, hogy a lehető legtöbb vizet eltávolítsd.
3) Töröld le a kívülről látható vizet szöszmentes ruhával, hogy ne szivárogjon be a készülék belsejébe. Ne felejtsd el a réseket sem (mint a mikro USB-csatlakozó, fejhallgató-csatlakozó stb.).
4) Tedd ki a telefont száradni a szabad levegőre. Segítheted a száradást, ha nedvességelnyelő tasakokkal (amit cipősdobozokból is beszerezhetsz) ellátott edénybe teszed. Használhatsz ventilátort is, hogy gyorsabban elpárologjon a víz.
5) Hagyd a telefont legalább 24 órán át száradni. Ha teheted, várj 48-72 órát. Bár nehéz, de így biztosíthatod, hogy a telefonod újra működőképes legyen. Ezután próbáld meg újra bekapcsolni.
Ha mégsem működik, próbáld meg feltölteni, vagy cseréld ki az akkumulátort. Ha szükséges, szinkronizáld a telefont a számítógéppel az adatok visszaállítása érdekében, és tartsd meg a SIM- és SD-kártyákat, amik értékes adatokat tartalmaznak.
Tippek, amiket érdemes elkerülni, ha vizes a telefon
Rizs a vizes telefon megmentésére: nem éri meg!
Gyakran hallani, hogy tedd a telefonodat nyers rizsbe, hogy felszívja a vizet. De ennek több oka is van, hogy már nem ajánlott. Először is, a legtöbb telefon nem szétszedhető, így a rizs nem fér hozzá a belső alkatrészekhez. Egy telefonos honlap tesztelt különböző nedvszívó anyagokat (mint macskaalom, kuszkusz stb.), és a rizs volt a legkevésbé hatékony. Ráadásul a rizs keményítőt tartalmaz, ami kis darabokban bejuthat a készülékbe és károsíthatja az elektronikus alkatrészeket.
Általánosságban a legjobb, ha nem használunk olyan anyagot, ami szálakat és részecskéket hagyhat hátra (mint például törölköző, pamut, papírtörlő stb.).
Ne melegítsd vagy fagyaszd a telefont!
Felejtsd el a hajszárítót (még hideg levegőn is), a közvetlen napfényt, a radiátort vagy a mikrohullámú sütőt. A hő károsíthatja a telefon elektronikai alkatrészeit, és meg is olvaszthat egyes részeket. A fagyasztás is rossz ötlet: bár a víz fagyasztásakor szilárd lesz, amint kikerül a fagyasztóból és kiolvad, a telefonod ugyanolyan nedves lesz, mint korábban!
Ne nyomogasd a gombokat!
Nemcsak a telefon bekapcsolására, hanem a gombok nyomogatására is hajlamosak vagyunk. Ezzel azonban csak súlyosbítod a helyzetet, és azt kockáztatod, hogy a víz olyan részekkel is érintkezik, amelyek eddig szárazak voltak. Szóval, bár lehet, hogy kísértésbe esel, ne nyomogasd a gombokat! Többet ártasz vele, mint használsz.
Ne hazudj a garancia igénybevételéhez!
Ha nem sikerült megmentened a vízbe esett telefonodat, és garanciális igényt szeretnél érvényesíteni, ne próbálj meg hazudni. A telefonod gyártáskor egy vízérzékelővel van ellátva, ami vízzel érintkezve megváltoztatja a színét, így jelezve az oxidációt. Ha a szerződésed nem fedezi az ilyen problémákat, a garancia érvényét veszti. Egyszóval, ne hazudj: a szerviz szakemberei azonnal észre fogják venni.
A jövőben érdemes lehet vízálló készüléket választani…