Egészség

Télen másképp alszunk: Hogyan befolyásolja a szezonalitás a regenerálódási képességünket?

Kutatók arról számoltak be, hogy az embereknek télen több alvásra van szükségük, mint más évszakokban. Két tényező, amely jelentős hatással van erre, a kevesebb napfény napközben és a hűvösebb hőmérséklet. A szakértők szerint a jobb alvás egyik módja, ha minden nap ugyanabban az időben fekszünk le és kelünk fel.

Egy tanulmány arról számol be, hogy az emberek télen hosszabb REM-alvást végeznek, mint nyáron. A berlini Charité Orvosi Egyetem kutatói szerint az emberi test óráját a nap állítja be, és a nap hosszának és a fényexpozíciónak az év során bekövetkező változása befolyásolhatja az alvásunk hosszát és minőségét.

Vitathatatlanul az emberi evolúció egyik legértékesebb vívmánya a napi viselkedésünk szintjén szinte láthatatlan szezonalitás. Mégis, az emberi alvás tipikus mintái évszakonként jelentősen eltérnek a városi környezetben élő felnőtt populációkban – és ez számos más folyamatra is hatással lehet a szervezetünkben.

Mit talált a tanulmány?

A kutatócsoport 292 résztvevővel dolgozott, akik egy poliszomnográfiának nevezett alvásvizsgálatnak vetették alá magukat, amelyet főként alvászavarokkal küzdő embereken végeznek. A résztvevők egy speciális laboratóriumba mentek, ahol arra kérték őket, hogy természetes módon, ébresztőóra nélkül aludjanak, miközben figyelték az alvás minőségét, típusát és hosszát.

A vizsgálatból kizárták azokat az embereket, akik olyan gyógyszereket szedtek, amelyekről ismert, hogy befolyásolják az alvást, azokat, akiknél a poliszomnográfia során technikai zavarok léptek fel, valamint azokat, akiknél a REM alvás latenciája 120 percnél hosszabb volt. A kizárás után 188 alany maradt.

Szezonális alvás

A kutatók elmondták, hogy annak ellenére, hogy a vizsgálati személyek városi környezetben éltek, ahol a természetes fénynek való kitettség alacsony, a fényszennyezés pedig magas – aminek szerintük befolyásolnia kellene a fény által szabályozott szezonalitást -, a kutatók mégis „finom, de feltűnő változásokat észleltek az évszakok között”.

Bár a teljes alvási idő télen körülbelül egy órával hosszabb volt, mint nyáron, ez a kutatók szerint statisztikailag nem volt szignifikáns. A vizsgálatban résztvevők azonban télen akár 30 perccel több REM-alvást produkáltak, mint nyáron. A REM-alvás közvetlenül kapcsolódik a cirkadián órához, amelyet a fény változásai befolyásolnak. A kutatócsoport elismerte, hogy az eredményeket olyan populáción kell ellenőrizni, amelynek nincsenek alvásproblémái, de elmondták, hogy egy egészséges populációban az évszakos változások még nagyobbak lehetnek.

A kutatók hozzátették, hogy bár a legtöbb ember ébredési ideje az iskolai vagy munkahelyi beosztás miatt általában nem befolyásolható, a társadalom számára hasznosak lehetnek azok a kiigazítások, amelyek lehetővé teszik, hogy az emberek hatékonyabban reagáljanak az évszakok változására – és ennek megfelelően állítsák be alvási szokásaikat.

Hogyan befolyásolja a fény az alvást

A nap és a fényciklusok a napfelkelte, a nappali fény, a napnyugta és az éjszakai időszakok – ezek mindegyikét más-más színű és intenzitású fény jellemzi. A reggeli kékesebb fény energiát ad, és segít kikelni az ágyból. A nappali fény, vagy a világos, hűvösebb tónusú fény segít jelezni a szervezetnek, hogy ideje ébernek lenni, és segíti a termelékenységet. Aztán a nap végén a naplemente borostyánszínű színei felkészítik az alvásra.

Télen a teljes napciklus sűrűsödik, és több az éjszakai vagy sötét óra. Ennek következtében nemcsak a sötétség miatt akarunk többet aludni, hanem kevesebb a nappali fény is, ami korlátozza az éberségünket.

Miért fontos az alvás

A cirkadián ritmusunk segít szabályozni alvási szokásainkat, de meghatározza éberségünket és termelékenységünket is. Ha nem alszunk eleget, az közvetlen hatással van a mindennapi életünkre és potenciálisan az általános egészségünkre és jólétünkre. A téli hónapok rosszabb alvása csapdába ejthet bennünket, hogy több alvásra van szükségünk, hogy kompenzáljuk az előző éjszakai minőségi pihenés hiányát.

Azonban nem csak az eltérő napfény járul hozzá a rossz alvásminőséghez, hanem olyan dolgok is, mint a téli fűtés, ami kiszárítja a levegőt, és rossz alvásminőséghez vezet.

Ráadásul minél fáradtabbak vagyunk, annál inkább hajlamosak vagyunk kevésbé egészséges ételeket fogyasztani, és a gyorsan előállított, gyakran kevésbé tápláló élelmiszerekhez fordulunk.

Hogyan lehet jobban aludni

  • Próbáljon meg minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni, még hétvégén is.
  • Gondoskodjon arról, hogy a hálószobája hűvös, sötét és csendes legyen. Használjon kényelmes ágyneműt és alátámasztó matracot.
  • Korlátozza a képernyő előtt töltött időt lefekvés előtt.
  • Kerülje a koffeint és az alkoholt.
  • Gyakorolja a relaxációs technikákat.

A krónikus alváshiány számos egészségügyi problémával, többek között elhízással, cukorbetegséggel és szív- és érrendszeri betegségekkel hozható összefüggésbe. Ezzel szemben az elegendő alvás egyértelműen bizonyítottan javítja a hangulatunkat, fokozza a kognitív funkcióinkat és erősíti az immunrendszerünket.