Család, Tippek

Tények az öregedésről, amelyekről nem szoktak beszélni, de a legjobb, ha tudunk róluk, hogy elkerüljük a későbbi sokkhatást

„Nézi a magatehetetlen idős hölgyeket, és azt gondolja: „Ez velem biztosan nem fog megtörténni, az én öregkorom más lesz. Aktív, szép, talán nem könnyű, de biztosan nem ilyen”.

De sajnos senki sem immunis, és az öregedés elkerülhetetlen folyamat, amin mindenki keresztülmegy.

Érdekes módon ennek a folyamatnak számos aspektusa fejlett társadalmunkban még mindig tabu. Igen, és mintha az idősebb generáció hozzászokott volna a hallgatáshoz és a megbirkózáshoz.

Ahogy a híres gerontológus, Robert Butler mondta: „Az öregedés nem csupán a fiatalság elvesztése, hanem a lehetőségek és a növekedés új szakasza”. Beszéljünk nyíltan az öregedés általában elhallgatott aspektusairól, amelyekkel sokan közülünk idős korunkban szembesülhetnek.

1) Fizikai változások

Ahogy öregszünk, testünk számos változáson megy keresztül. A bőr veszít rugalmasságából és szárazabbá válik, ráncok és öregségi foltok jelennek meg. Igen, igen, az öregségi foltok, amelyeket nem lehet eltávolítani vagy kitörölni, sajnos a kor jelzői.

A haj megőszül és elvékonyodik. Az izomtömeg és az erő csökken, ami megnehezítheti a szokásos tevékenységek végzését.

2) A szőrzet vándorlása

Az öregedés egyik kevéssé tárgyalt aspektusa a testszőrzet növekedésének megváltozása. A nőknél előfordulhat szemöldökhullás, ami szemöldökfestés vagy akár tetoválás szükségességét eredményezi.

Ezzel egyidejűleg a haj szokatlan helyeken – nagyon gyakran a felső ajak felett, az áll alatt vagy az arcon – elkezdhet nőni.

Férfiaknál a haj a fejen elvékonyodhat, míg a fülön és az orron növekedése fokozódhat. Ezek a változások a hormonális változásokhoz kapcsolódnak, és az öregedési folyamat normális részét képezik.

„Az öregedés nem a gyengéknek való”. Ezek a változások szükségessé tehetik az öngondoskodás kiigazítását és a test új tulajdonságainak elfogadását. A jó hír az, hogy a modern technológia lehetővé teszi a szőrzet fájdalommentes eltávolítását és a szőrzet „hozzáadását” ott, ahol szükséges.

3) Elfelejtette, hogy miért ment el

Ahogy öregszünk, változások következhetnek be az agyműködésben. Csökkenhet az információfeldolgozás sebessége és a multitasking képesség. A normális korral járó memóriaváltozások közé tartozik, hogy némi nehézséget okoz az új információk megjegyzése vagy a közelmúltbeli események felidézése.

Az egyik kevéssé ismert jelenség az olyan helyzetek, amikor belép egy szobába, és elfelejti, hogy miért jött be, vagy hétköznapi tárgyakat talál váratlan helyen. Ez a memória és a figyelem rövid távú kiesésének tudható be.

Ahogy az idegtudósok mondják: „Az agyunk folyamatosan újrahuzalozódik, és egy régi agyat is meg lehet tanítani új trükkökre”. A rendszeres szellemi testmozgás, a társas tevékenység és az új tapasztalatok segíthetnek a kognitív funkciók egész jó állapotban tartásában.

4) Az emésztés és a táplálkozás változásai

Ahogy öregszünk, megváltozhat az ételekhez és magához az emésztési folyamathoz való hozzáállásunk. Az ízlelőbimbók és a szaglás megváltozása miatt előfordulhat, hogy az ételek már nem jelentenek örömforrást. Bizonyos ételek emésztése is problémát okozhat.

Ahogy öregszünk, a szervezetünknek kevesebb kalóriára, de több tápanyagra van szüksége. Ezért ajánlott kisebb étkezéseket fogyasztani, előnyben részesítve a természetes, könnyen emészthető ételeket. Ez segít elkerülni a kellemetlenségeket és egészségesen tartani az emésztőrendszert.

5) Nyögés és sóhajtozás

Az öregedés egyik észrevehető jele lehet a mozgékonyság megváltozása. Sokan önkéntelen hangokat (morgás, nyögés) kezdenek kiadni, amikor felállnak vagy fizikai tevékenységet végeznek. Ennek oka lehet ízületi probléma, csökkent izomtömeg vagy túlsúly.

Fontos megjegyezni, hogy a mozgás az ízületek gyógyszere.

A rendszeres testmozgás, a normál testsúly fenntartása és a helyes testtartás nagymértékben javíthatja a mobilitást és csökkentheti a mozgással járó kellemetlenségeket.

6) Inkontinencia

Az egyik kényes, de fontos téma a vizeletinkontinencia problémája, amely gyakran az életkor előrehaladtával jelentkezik. Ennek oka a medencefenék izmainak gyengülése, a hólyag vagy férfiaknál a prosztata működésének megváltozása.

Az urológusok azt javasolják, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül ezt a problémát, mivel úgy vélik, hogy „az inkontinencia nem az öregedés elkerülhetetlen velejárója, sok esetben kezelhető”.

A medencefenék izmait erősítő gyakorlatok, az étrendi változtatások és az orvosi beavatkozás jelentősen javíthatnak a helyzeten.

7) Érzelmi szempontok

Az öregedés nemcsak a fizikai, hanem az érzelmi területet is érinti. Sokan észreveszik, hogy megváltozik az időérzékelésük – úgy tűnik, gyorsabban folyik. Ahogy öregszünk, időérzékelésünk beszűkül, így jobban értékeljük a jelen pillanatot.

8) Intimitás

A közhiedelemmel ellentétben a szexualitás és az intimitás iránti igény nem tűnik el a korral. Lehetnek azonban olyan fiziológiai változások, amelyek hatással vannak a szexualitásra. Nőknél ez a menopauzával, férfiaknál a tesztoszteronszint változásával függhet össze.

„A szexualitás idősebb korban még kielégítőbb lehet, mivel jobban ismerjük a testünket, és nem félünk beszélni a vágyainkról.”

A partnerrel való nyílt kommunikáció, az egészségünkre való odafigyelés és a testünkben bekövetkező változások elfogadása segíthet abban, hogy intim életünk továbbra is teljes legyen.

„Az öregedés kihívást jelent. Bátorság kell hozzá.”


Az öregedés pozitív aspektusai

A kihívások ellenére az öregedésnek számos pozitív aspektusa is van. Az életkorral együtt jár az élettapasztalaton alapuló bölcsesség. Sokan számolnak be arról, hogy magabiztosabbá válnak, és kevésbé aggódnak mások véleménye miatt.

Több szabadidő marad a hobbikra és új érdeklődési körökre.

Az öregedésre való felkészülést már jóval az első jelek megjelenése előtt el kell kezdeni. Természetesen az elsődleges prioritás a testi egészségről való gondoskodás, a kognitív funkciók fenntartása, a társas kapcsolatok fejlesztése és a pénzügyi tervezés.

És nem szabad elhanyagolni a pszichológiai felkészülést sem; a mentális egészség drága.

Erik Erikson pszichológus arról beszélt, hogy idős korban fontos az „én-integráció” elérése – az életünk elfogadása úgy, ahogyan volt, minden sikerrel és kudarccal együtt.

Az öregedés természetes folyamat, amely kihívásokkal és új lehetőségekkel egyaránt jár. Ha tudatában vagyunk a lehetséges változásoknak, jobban felkészülhetünk rájuk, és jobban alkalmazkodhatunk hozzájuk.

Ahogy Bertrand Russell filozófus mondta: „Az öregedés művészete az, hogy példát mutassunk a fiataloknak, ne pedig szemrehányást”. Az öregedés minden aspektusának nyílt megvitatása segít lebontani a sztereotípiákat, és minden korosztály számára befogadóbb társadalmat teremt.

Az öregedési folyamat megértése és elfogadása lehetővé teszi számunkra, hogy minden életszakaszban a lehető legteljesebben éljük az életet, minden pillanatot értékelve, és az életkor ellenére is tovább növekedjünk és fejlődjünk.

Ossza meg véleményét erről. Mindenki számára nagyon hasznos lehet.