Kert, Növény, Tippek

Tényleg működnek az Oyák, ezek a víztakarékos agyagedények?

Okos öntözés, kevesebb szúnyog, boldog növények, én pedig nyaralok – nagyjából így tudnám összefoglalni a tapasztalataimat az oyákkal, ezekkel a diszkrét kis zsenikkel, amik gondoskodnak a növények vízellátásáról.

Nem tudom, te hogy vagy vele, de én tavasszal mindig hobbikertésszé válok… több-kevesebb sikerrel. A múlt hétvégén például eldöntöttem, hogy elültetek pár ranunculust meg levendulát cserepekbe. Jó kis program, nem? Csak hát az öntözés az a rész, ahol mindig becsúszik valami gikszer: túl sok, túl kevés, az egyik cserép tele pangó vízzel, meg persze az én kis figyelmetlenségem. Be kell vallanom, nem vagyok valami pontos az öntözésben. Ezért most kipróbáltam valami újat a cserepes növényeimnél: beszereztem pár oyát – ezeket a kis terrakotta tartályokat, amiket csak bele kell ásni a földbe. Az összes meglévő modellemet elővettem, és most ezek gondoskodnak a cserepes növényeim vízellátásáról. Íme, amit tapasztaltam.

Az oya, a kis láthatatlan dzsinn (vagy majdnem)

Ha még nem ismered, az oyák (vagy olák, ha szigorúan nézzük) porózus agyagcserepek, amiket a földbe ásol a növény gyökereihez közel. Csak meg kell tölteni őket vízzel, és kész is vagy! A víz szépen lassan szivárog ki belőlük, a talaj nedvességtartalmához igazodva. Ez azt jelenti, hogy a növény pont akkor iszik, amikor szüksége van rá, és pont annyit, amennyi jól esik neki. Se több, se kevesebb. Nincs több hervadt levél három nap öntözéskihagyás után. És a legjobb: nincs több pohárnyi állóvíz, amiben megjelennek a szúnyogok. Már csak ezért is imádom őket. Szóval előkaptam a kesztyűmet, és minden cserépbe beástam egy-egy oyát, a ranunculus és a levendula mellé. Olyan egyszerű az egész: kiásod a helyét, beleteszed, feltöltöd vízzel, és már működik is.

Növényöntözés kipipálva – akkor is, ha nem vagyok otthon

Május végén tervezek elutazni egy hétre – pont akkor, amikor a növényeimnek a legtöbb víz kellene –, és itt jön az oya másik nagy előnye: nyugodtan el tudok menni, anélkül hogy aggódnék a cserepesek miatt. Ezek a kis önműködő öntözők akkor is dolgoznak, ha én nem vagyok otthon. Mielőtt elindulok, feltöltöm őket vízzel, és hagyom, hogy végezzék a dolgukat. Amíg én pihenek, a levenduláim szépen kortyolgatják a vizet, mint egy szívószálból. Oké, valakinek így is időnként utána kell töltenie őket – hacsak nem esik az eső, mert akkor maguktól is feltöltődnek!

Egy régi trükk, ami újra hódít

Az oyák szinte minden növényhez jók: balkonládába, szobába, vagy akár kisebb zöldséges dézsákhoz is, csak jól kell megválasztani a méretet. Ezek a kis terrakotta csodák nem mostanában lettek kitalálva – már az ókorban is használták őket, például a rómaiak és az inkák is. Ez is bizonyítja, hogy néha a legegyszerűbb, legősibb megoldások működnek a legjobban. Ráadásul szuper tartósak: minőségi terrakottából készülnek, és jól bírják az időjárás viszontagságait.

Évről évre újra felhasználhatók, és gyakorlatilag semmi gond nincs velük. Elég, ha kiüríted őket, néha kiöblíted, és ennyi. Arra viszont figyelj, hogy elég törékenyek – egy rossz mozdulat, és eltörnek! Te próbáltál már oyát használni cserepekben vagy a kertben? Kíváncsi vagyok, neked mi a véleményed!