Háztartás, Tippek

Tönkreteheti a ruhákat és károsíthatja a mosógépet: soha ne tegyen ezek közül a dolgok közül egyet sem a mosógépbe!

Túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy a mosógép az egyik legfontosabb segítőtársunk, amely nélkül a családok többsége egyszerűen nem tudná elképzelni a mindennapjait. Azonban kevesen tudják, hogy létezik egy lista azokról a dolgokról, amelyeket soha nem szabad mosógépben tisztítani. Ellenkező esetben ezek a termékek véglegesen tönkremehetnek.

Manapság különböző árkategóriájú és akár használt mosógépeket is lehet vásárolni. Töltse be a ruhákat, adjon hozzá mosószert, és várja az eredményt.

Fürdőruhák

A legtöbb fürdőruha olyan anyagból készül, amely rendkívül érzékeny az intenzív mosásra és csavarásra. Ezért ne tegye őket mosógépbe, ha szeretné megőrizni ezeket a ruhákat.

Az úszódresszek tisztításának legjobb módja, ha enyhén kézzel mossa őket. Először öblítse ki őket meleg vízben, hogy eltávolítsa a szennyeződéseket. Ezután áztassa az úszódresszt 30 percig egy enyhe mosógél oldatban. Végül öblítse ki jól, de ne csavarja ki erősen, hogy ne sérüljön az anyag. Szárítsa meg a szabad levegőn.

Melltartók

Először is, az ilyen típusú fehérneműk szerkezete meglehetősen speciális, és az anyagok rendkívül érzékenyek. Ezért a dobban való mosás károsíthatja és deformálhatja őket.

Másodszor, a kapcsok beleakadhatnak a dob lyukaiba, ami károsíthatja a mosógépet. Az ilyen javítások általában költségesek. A kampók más, egyidejűleg mosott ruhákba is beleakadhatnak.

Ha mégsem szeretné kézzel mosni a melltartót, helyezze egy speciális mosózsákba. De a legjobb, ha egy rövid áztatást és kézi mosást alkalmaz az ilyen típusú ruhadarabok esetében.

Gyapjú és kasmír

A kasmír vagy gyapjú ruhadarabok mosásakor gyakran jelentős problémát okoz, hogy jelentősen összemennek. Ezenkívül gubancok és csomók is kialakulhatnak.

Az ilyen ruhadarabokat 30 percig hideg vízben kell áztatni mosószerrel. Ezt követően alaposan öblítse ki őket, és szárítsa meg őket úgy, hogy ne deformálódjanak.

Tollpárnák

A tollal vagy pehellyel töltött párnákat soha nem szabad automata mosógépben tisztítani. Nagy a kockázata annak, hogy a töltelék kiszabadul és szétszóródik a mosógépben. Az apró részecskék tartósan tönkretehetik a készüléket. Ráadásul a tollpárna ilyen mosás után valószínűleg már nem lesz használható.

Néhányan mesterséges töltelékkel ellátott párnákat mosnak az automata mosógépben. Ha a töltelék nagy darabokban van, akkor az mosás során megmaradhat. Ha azonban nedves lesz, az ilyen párna rendkívül nehéz lesz, és a túlterhelés miatt károsíthatja a mosógépet. Ezt az eljárást csak kis méretű párnák esetén végezze, és egyenként mosson. Emiatt ne tegyen nagy méretű tárgyakat a dobba, még akkor sem, ha az anyaguk alkalmas a mosásra.

A memóriahabos párnák szintén nem alkalmasak mosógépben való mosásra, mivel a poliuretánhab a mosás során lebomolhat.

Ékszerekkel ellátott ruhák

A flitterekkel és brossokkal díszített, valamint a sok gyöngyöket és díszes gombokat tartalmazó ruhák esetén ne tegyük őket a mosógépbe. Ezek ugyanis károsíthatják a ruhák anyagát és az együtt mosott többi ruhát is, ráadásul maguk a díszek is elveszíthetik a küllemüket.

Bőr

A természetes bőrből készült ruhákat csak egy nedves ruhával vagy speciális tisztító kendővel törölje át. Nagyobb szennyeződés esetén forduljon szakosodott vegytisztítóhoz.

Kényes szövetek

Még ha a címkén nincs is feltüntetve, ne kockáztassa a csipkéből, sifonból, selyemből vagy szaténból készült estélyi ruha mosását automata mosógépben. Még a legfinomabb mosási program is károsíthatja az anyagot.

Bársony és velúr

A szarvasbőrből vagy bársonyból készült ruhadarabok esetében csak száraz tisztítást alkalmazzon. Ha a szennyeződés súlyos, és speciális tisztítószereket igényel, tisztíttassa őket egy erre szakosodott vegytisztítóval.