A szomszédok minden évben betakarítanak, de Ön szomorúan nézi a kertjét? Ne aggódjon, és próbálja meg kideríteni az okot, hogy miért nem nőnek ki a növények. Kiábrándító, amikor a növények nem csíráznak ki, és semmilyen módon nem reagálnak a kemény munkára, amit az ültetésükkel végzett. A vetési naptár mindenféle okot megad, amiért a növények esetleg nem csíráznak vagy nem nőnek. Íme néhány ezek közül.
Nem megfelelő talaj a növények számára
Ez a leggyakoribb ok, amiért a növények lassan nőnek. Lehetséges, hogy túl sok olyan talajkémiai jellemző van, amely gátolja a növények növekedését.
A talaj összetételét laboratóriumi mintavétellel lehet meghatározni, ami akkor célszerű, ha több éve nem tudott növényeket termeszteni. Természetesen vannak népi módszerek is a talaj vizsgálatára.
1) Ribizlilevelek felhasználásával
Ha nem lesz termés, ellenőrizze a talaj savasságát. Tépjen le néhány levelet a bokorról, tegye őket egy pohárba, és öntse fel forró vízzel. Amikor a víz kihűlt, adjon a pohárba földet. Ha a víz rózsaszínűvé válik, akkor a talaj nagyon savas, ha zöldes színűvé válik, akkor enyhén savas, ha pedig a pohárban lévő oldat kékes vagy kék színű, akkor a talaj semleges.
2) Gyomok
Ha a talaj semleges, a következő növények nőnek rajta: kamilla, lóhere, jegenyefenyő. Ha a talaj savanyú, jól nő a sóska, a vadtorma, a platán.
Miután meghatározta a talaj összetételét, ki kell választania azokat a növényeket, fákat, virágokat és cserjéket, amelyek jól megélnek benne.
Túl közeli beton
Az évelők nem nőnek közel a betonalapokhoz, és néhányan egyszerűen elpusztulnak, amikor a gyökereik a kőhöz érnek. A cserjéket és virágokat legalább egy méter távolságra ültesse az aszfalt-, beton- vagy házalapoktól. Ha azt szeretné, hogy a virágok a ház körül nőjenek, ültesse őket cserepekbe.
Túl mélyre ültetett gyökerek
A gyümölcsfák és a tűlevelűek gyakran nem tűrik, hogy a gyökérnyakuk a föld alá kerüljön. Ez azt eredményezi, hogy a kéreg állandóan melegszik, nedvesedik és rothad. A növény megbetegszik és rosszul fejlődik. Fiatal fák és cserjék esetében jobb, ha azonnal átültetjük, és a növényt 3-5 cm-rel magasabbra emeljük, mint korábban volt.
Fonalférgek fertőzik meg a növényeket
Nagyon kellemetlen kártevő, amely egy egész kertet tönkretehet. Ha a növényei gyengén és lassan nőnek, nem virágoznak és nem teremnek, azt fonálférgek okozhatják. Ezek a férgek gyakran még a gondos eltávolítás után is megmaradnak. Ha a fonálférgek már elterjedtek, nagyon nehéz megmenteni a növényeket. Az egyik megoldás a körömvirágok elvetése a szennyezett talajba, de a fonálférgek valójában nem szeretik a virágoknak az illatát, így a kerti ágyásokba is bevethetjük őket. Az élősködők elpusztításához a magok vagy palánták elültetése előtt forró vizet önthet a talajra az üvegházban.
Az „ördögi” kert
Előfordul, hogy a növények bizonyos helyeken elpusztulnak vagy rosszul fejlődnek, még akkor is, ha megfelelően fejlődnek. Ezek lehetnek geopatikus zónák. A megoldás egyszerű – ne ültessünk semmit az adott területre, hanem készítsünk oda egy kis tavat vagy szökőkutat. Ha nem csak virágokkal és cserjékkel szereti díszíteni a kertjét, akkor egy dekoratív szobrot vagy kerti lámpást is elhelyezhet ezen a helyen.
Reméljük, hasznosnak találja ezeket a tippeket a vetési naptárból!