A hagymát sokféle ételhez használjuk, szinte minden receptben megtalálható. Lehet apróra vágva, nyersen, karamellizálva vagy csak kissé puhítva hozzáadni az ételekhez, hogy ízt és egészségügyi előnyöket adjon. Gyakran előfordul, hogy a receptek nem pontosítják, melyik hagymafajtát használjuk. Pedig a lila és a vörös hagyma között például jelentős különbségek vannak. Ebben a cikkben megmutatjuk a különböző hagymafajták közti finomságokat, hogy mindig a legjobbat választhasd az ételeidhez, legyen az nyers vagy főtt.
1) A vörös hagyma hosszú főzésekhez
A vörös hagyma talán a legelterjedtebb. Világszerte termesztik és használják. Főzés közben finom, erőteljes ízt ad az ételeknek. Rántva, sőt, karamellizálva igazi pluszt ad a különféle lassan főtt és hagyományos ételekhez (szószok, levesek, piték, raguk, rakottak, sültek…). Valószínűleg ez a hagyma bírja a legjobban a hosszú főzést. Ha száraz, hűvös és sötét helyen tároljuk, sokáig eláll. Egyetlen hátránya: erős illata van, ami könnyen könnyezést okozhat, ha nem vagy óvatos.
2) A lilahagyma salátákhoz
A lilahagyma nagyon ropogós, enyhén csípős, savanykás íze van (de nem túl erős!). Ezért gyakran használják salátákhoz, hamburgerekhez és szendvicsekhez, hogy extra ízt és textúrát adjon. A vörös hagymával ellentétben azonban a főzést rosszabbul bírja, elveszti frissességét. Ha ki akarod élvezni édes ízét, fogyaszd nyersen.
Viszont ezt az apró hibát könnyen megbocsátjuk neki, mert kiválóan használható házi savanyúságokhoz (ecetben pácolt zöldségek). Ha szereted az édes-sós ízeket, vakon választhatod konfitokhoz, húsok mellé. A cukor tompítja a csípősségét. Végül, mint a vörös hagyma, ez is hónapokig eltartható hűvös, sötét helyen.
3) A zöldhagyma: végtelenül lágy
A zöldhagyma vagy újhagyma kisebb és lágyabb, mint a többi hagyma. Sajnos csak tavasszal és nyáron kapható csomókban. Mégis, mindig öröm találkozni vele, hiszen nyersen (salátában, öntetben vagy rágcsálnivalóként) és főzve is felhasználható, mert jól bírja a főzést. Gyakran sütik meg zöldségekkel vagy található meg sültekben és szószos ételekben. Egyetlen hátránya, hogy nem tárolható sokáig, hacsak nem fagyasztod le. Kb. egy hétig eláll a hűtő zöldséges fiókjában.
4) A fehérhagyma
Kevésbé ismert hagyma. Kisebb, mint a vörös hagyma, de meglepően édes és kellemes ízű. Ha nem szereted a többi hagyma erős, csípős ízét, ez biztosan tetszeni fog! Fogyasztható nyersen és főzve is, és hosszú ideig eltartható.
Néhány kérdés-válasz ezekről a különböző hagymákról…
Melyik hagyma a legegészségesebb?
Valójában mindegyikük hasonló tápértékkel rendelkezik. Alacsony a nátriumtartalmuk, viszont gazdagok rostokban, allicinben, A-, C-, E- és B6-vitaminban, folsavban, ásványi anyagokban (kálium, vas, foszfor, kalcium, mangán, cink, réz és szelén), valamint kvercetinben. Minél színesebb egy hagyma, annál több antioxidánst tartalmaz. A nyers hagyma több allicint (antibakteriális és gombaölő tulajdonságú vegyület) és C-vitamint tartalmaz, mivel a hő károsíthatja azt.
Melyik hagyma a legkönnyebben emészthető?
Talán meglepő, de a nyers hagyma könnyebben emészthető, mint a főtt. Ha nem akarod nyersen fogyasztani, két percig blansírozhatod forró vízben, mielőtt megfőzöd. Így elkerülheted az emésztési zavarokat (puffadás, gázképződés).
Hogyan kerülheted el a kellemetlen leheletet hagymaevés után?
Bár a nyers hagyma könnyebben emészthető, kellemetlen leheletet okozhat. Ennek elkerülése érdekében áztasd hideg vízbe egy órára, és közben kétszer-háromszor cseréld a vizet. Ha sietsz, áztasd ecetes vízbe fél órára, majd öblítsd le főzés előtt.
Hogyan tompíthatod a hagyma ízét a főzésben?
Ha szeretnéd, hogy a család minden tagja, még a gyerekek is élvezzék az ételt, és nem bírják a hagyma erős, keserű ízét, áztasd vízbe pár percre, majd töröld meg egy tiszta konyharuhával. Ez hatékonyan enyhíti az ízét.