Háztartás, Tippek

WC: 3 egyszerű recept a hatékony természetes illatosító elkészítéséhez

Ha nincs ablaka a WC szellőztetésére, a kellemetlen szagok garantáltan problémát jelentenek! Ha pedig „úton” van, akkor szereti, ha van egy olyan termék, ami kiüti a makacs, kellemetlen szagokat. Ezért is vagyunk óvatosak a jó öreg, kereskedelmi forgalomban kapható légfrissítő spray-kkel szemben. Nemcsak büdösek, de erősen szennyezik a beltéri levegőt is. Illékony szerves vegyületei (VOC) hírhedt endokrin károsítók, ráadásul rákkeltőek és irritáló hatásúak… Ráadásul már így is eleget találunk ezekből a vegyi anyagokból a háztartási termékekben, az új bútorokban és a szintetikus otthoni illatanyagokban (illatgyertyák, otthoni parfümök, füstölőpálcikák…). Nincs tehát szükség újabb rétegre a WC szűkös terében! Ahhoz, hogy egészségesebb, természetes légfrissítőt készíthessen a WC-jébe, íme 3 szuper egyszerű, de hatásos, természetes termékeken alapuló recept.

Mivel az illóolajos spray-k sem biztonságosak, sajnos más megoldásokat kell találnunk, hogy minden körülmények között frissen tartsuk a WC-t. Ha tehát egy alapos tisztítás fehér ecettel, egy tál szódabikarbónával, néhány csepp illóolaj a WC-papírra, potpourrival vagy meggyújtott gyufával nem elég a szagok semlegesítéséhez, íme, hogyan szagtalanítsuk és illatosíthatjuk a helyiséget.

1) A citrusos megoldás a szagok megszüntetésére

A szegfűszeggel fűszerezett narancs a nagyi kedvenc trükkje, amivel természetes légfrissítőt készíthet a WC-be vagy a házba, ami remek illatú. Ráadásul ez az illat télen arra is ideális, hogy karácsonyi hangulatot teremtsen a nappaliban! Nem kell mást tennie, mint fogni egy kellemes illatú narancsot, és beleszúrni néhány szegfűszeget. A művészibbek még mintákat is készíthetnek belőle. Ezután helyezze egy edénybe, ahol több hétig állni fog, hogy megszüntesse a kellemetlen szagokat.

2) Egy illatosított gél, amely jobb, mint a szupermarketekben kaphatóak

Hozzászokott az illatosított zselékhez? Akkor próbálja ki ezt a házi készítésű változatot, amely több hétig is kitart, és remek illatú! Szüksége lesz 50 ml vízre, 2 g agar-agarra (Az agar-agar színtelen, szagtalan, tengeri vörösmoszatból kinyert zselésítőanyag) és 15 csepp illóolaj(ok)ra (valódi levendula, édes narancs, eukaliptusz…). Ne felejtsen el félretenni egy kis tégelyt. Melegítsük fel a vizet, és hagyjuk az agar-agart néhány másodpercig rehidratálódni. Amikor gélt képez, hagyjuk egy kicsit hűlni, majd adjuk hozzá az illóolaj(ok)at. Ezután egyszerűen töltse át az üvegbe, és öblítse le a WC-n. Használja ugyanazt a keveréket újra, amikor már nem büdös, így továbbra is rendkívül hatékony marad a kellemetlen WC-szagok ellen.

3) 100%-ban természetes, házi készítésű légfrissítő spray a kereskedelmi termékek helyettesítésére

Használjon szezonális növényeket, hogy egész évben természetes növényi permetet használhasson. Ugyanolyan praktikus és hatékony, mint a szupermarketből származó alumínium flakon, ráadásul nagyon könnyű elkészíteni!

Először is vegyen 200 ml vizet és 200 ml olcsó vodkát. Ezután válassza ki a leveleket, ágakat és aromanövényeket. Lehet például több szál levendula, citrusfélék szeletei, zsálya, rozmaring ágacskák és így tovább. Öntsön mindent a vízbe, és lefedve forralja fel 3 percig. Ezután kapcsolja le a hőt, és töltse fel az alkohollal. Hagyja 30 percig ázni, mielőtt leszűrné és leöntené! Ehhez egy hagyományos szórófejes flakon ideális. Egy szál levendulát és egy szál rozmaringot is hagyhat a palackban. Így az illatuk tovább erősödik. Ez a termék körülbelül két hónapig eltartható. Ha megváltozik a színe, ne essen pánikba! De ne felejtse el kicserélni, ha az illata megváltozik.

A természetes szagtalanító mellett íme néhány tipp a kellemetlen WC-szagok megelőzésére!

Először is, az öblítés előtt mindig hajtsa le a WC-fedelet, hogy elkerülje a részecskék levegőbe való szétszóródását. Ez az egyszerű gesztus már elég lesz ahhoz, hogy korlátozza a kellemetlen szagok megjelenését. Tartsa be a WC, a padló és a környező felületek gyakori tisztítási rutinját, hogy megelőzze a szagokat okozó baktériumok elszaporodását. A rendszeres karbantartáshoz válasszon természetes tisztítószereket, például fehér ecetet vagy szódabikarbónát. Ezek környezetbarátabbak és gazdaságosabbak, és kemény vegyszerek használata nélkül szüntetik meg a szagokat.

Emellett gondoskodjon arról, hogy a mellékhelyiség jól szellőzzön, lehetőség szerint mechanikus szellőzőrendszer használatával vagy ablaknyitással. A jó légkeringés segít a nem kívánt szagok eltüntetésében. Mindenekelőtt kerülje a nedvesség felhalmozódását. Ennek érdekében gyorsan javítsa ki az esetleges vízszivárgásokat, hogy megelőzze a penész kialakulását, amely hozzájárulhat a kellemetlen szagok kialakulásához a kis sarkokban vagy általában a fürdőszobában. A szemetet is légmentesen záródó (gyakran ürített) szemetesben kell elhelyeznie, hogy elkerülje a kellemetlen szagokat.

Végül azt is tudnia kell, hogy bizonyos szobanövények, mint például a borostyán vagy a bambusz, segíthetnek a levegő tisztításában, elnyelik a nedvességet és megszüntetik a kellemetlen szagokat. Ha megvannak a megfelelő feltételek (fény, hely stb.), ne habozzon, tegyen be néhányat.