A szúnyogok a világ legtöbb részén az egyik leggyakoribb repülő rovarok közé tartoznak, és csípésük az enyhe viszketéstől a súlyosabb tünetekig terjedő reakciókat válthat ki, különösen allergia esetén.
A csípésük által okozott viszketésen vagy duzzanaton kívül a szúnyog átvivő is, azaz olyan élő szervezet, amely képes fertőző kórokozók átvitelére az emberek között vagy állatról emberre, ahogyan azt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is kifejtette.
Amikor a szúnyog megcsíp egy betegséggel fertőzött embert, a vérével együtt felszívja a betegséget okozó kórokozó mikroorganizmusokat vagy parazitákat, és a következő csípésével „befecskendezi” azokat egy másik emberbe. Alapvetően ez az átvitel módja, de ha további részletekre kíváncsi, és érdekli, hogy melyek azok a főbb betegségek, amelyeket a szúnyogok átadnak az embernek, ebben a cikkben összegyűjtöttük őket.
Malária
A malária, egy súlyos parazita fertőzés, amelyet az Anopheles családba tartozó nőstény szúnyogok egyikének csípése közvetít, és amely a WHO adatai szerint évente több mint 400 000 halálesetet okoz, a legtöbbet az öt év alatti gyermekek körében.
A szúnyog általában Afrika meleg, trópusi területein, valamint Dél-Amerika és Ázsia egyes részein fordul elő. A magas láz, amely borzongást és hidegrázást vált ki, az egyik fő tünete, bár az érintettek hányást, hányingert, izomfájdalmakat és vérszegénységet is tapasztalhatnak. Súlyossága ellenére a betegség kezelhető, így sok esetben gyógyítható.
Dengue
A dengue a másik leggyakoribb, szúnyogok által terjedő betegség, amely főként a trópusi és szubtrópusi éghajlatú országokban fordul elő. A Dengue-t a Flaviviridae családba tartozó veszélyes vírus okozza, amely, miután megtelepedett az ember szervezetében, 4-10 nappal azután, hogy a szúnyog megcsípte, a betegség tünetei jelentkezhetnek.
A tartósan magas láz az egyik egyértelmű tünet, amelyet izomfáradtság és néha hányás kísér. A betegség általában enyhe tünetekkel jelentkezik, de néha súlyos dengue-lázzá alakulhat, ami súlyos, akár halálos kimenetelű szövődményekhez vezethet.
Nyugat-nílusi vírus
Az elmúlt öt évtizedben a nyugat-nílusi vírus kitörései a világ számos országában előfordultak, bár a vírust először Ugandában ismerték és izolálták 1937-ben.
Ez egy fertőző betegség, amelyet szúnyogok terjesztenek, különösen lovaknál, de embereknél is, amint bizonyos madarak vérét szívják, amelyek a nyugat-nílusi vírus fő hordozói (gazdafajai).
Bár egyes emberek megfertőződnek, és tünetmentesek maradnak, a betegség súlyos (akár halálos kimenetelű is lehet), mivel az idegrendszert támadja meg, és többek között fejfájás, láz, fáradtság, izommerevség és duzzadt nyirokcsomók formájában jelentkezik. A lóvak számára létezik vakcina, de az emberek számára egyelőre nincs.
Zika
A Zika szintén egy olyan vírustípus, amelyet a nőstény Aedes szúnyogok terjesztenek. A fertőzött emberek tünetmentesek lehetnek, vagy kiütések, láz, izomfájdalom és általános rossz közérzet alakulhat ki náluk két naptól egy hétig terjedő ideig, miután megcsípte őket a hordozó.
Általában nem súlyos betegség, de a fertőzés különösen veszélyes a terhes nők számára, mivel a fertőzés a magzatot is érintheti. A veleszületett rendellenességek, a kisfejűség vagy a vetélés csak néhány a szövődmények közül, amelyeket a fertőzés okozhat.
Sárgaláz
A sárgalázat azért nevezik így, mert a sárgaság, a sárgás bőrszín az egyik fő tünete a láz, az izomfájdalmak és a fáradtság mellett.
A sárgaláz súlyos betegség, amelyet egy Afrika, Közép- és Dél-Amerika trópusi területein endemikus vírus okoz – részletezi a WHO. A vírus szúnyogcsípés útján terjed, és 3-4 napos lappangási idő után váltja ki az első tüneteket, amelyek nagyon súlyossá válhatnak, ha a betegség vérzésessé válik. Szerencsére már létezik vakcina a sárgaláz megelőzésére és elkerülésére.
Japán agyvelőgyulladás
Szintén egy flavivírus felelős ezért a betegségért, amely különösen Délkelet-Ázsiában és a Csendes-óceán nyugati részén terjedt el. A japán agyvelőgyulladás nem gyógyítható, de létezik hatékony vakcina a vírust bejuttató szúnyog csípése által okozott fertőzés megelőzésére. Láz és erős fejfájás azok a tünetek, amelyek alapján a betegség felismerhető és kezelhető.
Chikungunya
A Chikungunya-lázat súlyos ízületi és izomfájdalmak jellemzik, amelyeket az azonos nevű vírus által kiváltott fertőzés okoz. Ismét egy szúnyog csípése terjeszti ezt a betegséget, amelynek megelőzésére egyelőre nincs védőoltás. Hányinger, fejfájás vagy bőrkiütések is lehetnek a betegséggel kapcsolatos tünetek, amelynek neve azt jelenti, hogy „kifordult helyzetben”, ami jelzi, hogy az általa okozott fájdalom milyen súlyos lehet.
Leishmaniasis
A leishmaniasis egy olyan betegség, amelyet általában a kutyákkal hozunk összefüggésbe, de az emberek is szenvedhetnek tőle. Egy apró parazita okozza, amely egy olyan szúnyogtípus (phlebotomine sandfly) csípése révén kerül a fertőzöttek véráramába, amely korábban egy fertőzött személyt csípett meg. A leishmaniasisnak több típusa létezik, amelyek mindegyike különböző tünetekkel jár. Egyesek bőrkiütésekre korlátozódnak, mások azonban nagyon súlyosak lehetnek.
Most, hogy már tudja, milyen betegségeket közvetítenek a szúnyogok az emberre, javasoljuk, hogy tájékozódjon utazás előtt a lehetséges védőoltásokról.