Egészség

A zsályatea kiválóan alkalmazható izzadásra és bélgyulladásra is

A zsálya csodálatos fűszernövény, amely jellegzetes ízt ad a leveseknek, salátaönteteknek és gyümölcsleveknek. Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, és erős memóriaserkentő. Tanulmányok kimutatták, hogy már kis mennyiségű zsálya is jelentősen javíthatja a memóriát.

Zsálya

Ez a kesernyés ízű gyógynövény kiváló étvágygerjesztő, enyhe gyomorserkentő és segíti az emésztést. A legtöbb konyhai gyógynövényhez hasonlóan a zsálya is nyugtató hatással van a gyomor sima izmaira. Mértékkel használva segíti a zsíros ételek megemésztését.

Ez a gyógynövény már az ókor óta ismert, hogy hasznos és ízletes, de manapság ritkán találkozhatunk vele, bár a főzésben mindenképpen felhasználható.

Gyógyászati felhasználás

Az évszázados tapasztalatok mellett tudományos vizsgálatok is kimutatták, hogy a zsályalevelek nagyon hasznosak a gyógyszerszekrényben. A főzetében található illóolaj és tanninok fertőtlenítő, antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek.

A zsályatea 2-3 órával az elfogyasztása után fejti ki hatását, és kiválóan alkalmazható izzadásra és bélgyulladásra. Egyes országokban gyógynövényes aszpirinnek is nevezik. A meleg zsályatea kiváló toroköblögető szájbetegségek esetén. Megfázás és szamárköhögés esetén forrázzuk le a leveleket tejben. A gyógynövénytea jó az íny, a száj és a torok fertőzéseire. A porított levelekből szájvíz és fogpor készíthető.

A növény gyógyászati tulajdonságai

Izzadásgátló: a zsálya egyik különleges tulajdonsága, amely egyedülálló a gyógynövények között, hogy csökkenti az izzadást. Számos tanulmány kimutatta, hogy a zsálya akár 50%-kal is csökkentheti az izzadást, a legerősebb hatás az alkalmazástól számított 2 órán belül jelentkezik. Ez magyarázza a növény azon képességét is, hogy csökkenti a lázat az erős izzadás során. Ennek a gyógynövénynek azonban az a sajátossága, hogy nyákoldó hatása van a túlzottan izzadós emberekre.

Cukorbetegség esetén: egy német tanulmány kimutatta, hogy a zsálya éhgyomorra adott főzete csökkenti a vércukorszintet (glükóz). A cukorbetegség súlyos betegség, amely speciális kezelést igényel. Ezért aki zsályát kíván használni kezelésre, annak orvoshoz kell fordulnia.

Torokfájásra: A zsálya tannint tartalmaz, amelynek összehúzó tulajdonságai magyarázzák a torokfájás, az ínyvérzés és a torokgyulladás hagyományos kezelésében kifejtett pozitív hatását is.

Antibakteriális, gomba- és vírusellenes: Laboratóriumi kísérletekben kimutatták, hogy a zsálya számos fertőzést okozó baktérium ellen hat, ami megmagyarázza évszázados sebgyógyítóként való használatát. Szárítja a sebeket és a fekélyeket, és elállítja a vérzést.

Emésztésjavító: a legtöbb konyhai fűszernövényhez hasonlóan a zsálya is nyugtató hatással lehet a gyomor sima izmaira (ezért görcsoldó hatású). Ez azt jelenti, hogy őseinknek igazuk volt, amikor ezt a gyógynövényt emésztést segítő szerként használták. Hányinger és hasmenés esetén is használható.

Az agy és az idegek erősítője: a zsálya különleges tulajdonságokkal rendelkezik az érzelmi gátlások megszüntetésére az elmében, valamint a nyugalom és a tiszta látás megteremtésére. Segít csökkenteni a mohó vágyakat és szenvedélyeket. Különleges tulajdonsága, hogy megnyugtatja a szívet.

Külsőleg: torokgyulladás, mandulagyulladás, ínygyulladás, fogszuvasodás, fogínyvérzés, szájpenész esetén naponta többször ajánlott étkezés után a fogakat öblíteni. A zsálya bevétele után 30 perccel nem ajánlott ételt vagy folyadékot fogyasztani.

A gyógynövény használata

Zsályatea: 1 teáskanál zsályalevelet 2,5 ml forró vízzel leöntünk, és 2 percig fedetlenül forraljuk. Lefedve 20 percig hagyjuk ázni, majd leszűrjük és kortyonként fogyasztjuk. Adagolás: 6 héten keresztül naponta 2-3 csésze tea, majd legalább ugyanennyi ideig tartó szünet.

Bőrfeszesítő fürdő zsályával: 200 g zsályát forrázzunk le 2 liter vízben, hagyjuk 10 percig áztatni, majd szűrjük le és adjuk a fürdővízhez. Egy ilyen fürdő jelentősen csökkentheti az aranyér tüneteit is.

Zsálya mézzel: 500 g mézet, adjunk hozzá egy citrom levét és reszelt héját, 15 g zsályalevelet, 1 fahéjrudat és 5 szegfűszeget. Ezt a gazdag mézet kenyérre kenhetjük, de teába is jól esik.

Intelmek a zsálya használatához!

Terhes nők ne használjanak zsálya alkoholos kivonatokat, mivel azok magas tujon-tartalmuk miatt vetélést okozhatnak. Nagy dózisban a zsálya görcsöket okoz. Két év alatti gyermekek ne fogyasszanak zsályát terápiás mennyiségben. Az idősebb gyermekek és a 65 év felettiek kezdjék enyhébb készítményekkel, és csak szükség esetén térjenek át az erősebbekre. A zsályaolaj mérgezés tüneteit okozhatja, ezért nem szabad lenyelni!

Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.