Egészség, Tippek

Csinálod ezt elalvás előtt? Az agykéreg és a szürkeállomány sorvadásához vezethet

Ez az első dolog, amit ébredés után teszünk, és az utolsó, amit közvetlenül lefekvés előtt. A görgetés, azaz a posztok, közösségi média tartalmak és videók böngészése a telefonon, nemcsak rossz szokás, hanem valós kockázata van az agy visszafordíthatatlan károsodásának! Ha az ágyban fekve ahelyett, hogy megnyugodnál, a netet böngészed, előidézheted a szürkeállomány sorvadását, álmatlanságot, sőt növelheted az Alzheimer-kór kockázatát.

A túlzott információ- és impulzusáradat feldolgozása az agy fontos részeinek pusztulásához vezethet.

Rátapadva az okostelefonok képernyőjére

A telefonok szinte minden pillanatban velünk vannak. Reggeltől estig híreket olvasunk, közösségi oldalakat görgetünk, és csevegünk a barátainkkal. Az állandó értesítések hangja a mindennapjaink részévé vált. Annak ellenére, hogy a világ minden tájáról érkeznek figyelmeztetések orvosoktól és pszichológusoktól, még mindig nem értjük meg igazán az okostelefon-függőség valódi veszélyeit. Nemcsak a szemünket tesszük tönkre, hanem terheljük a kezünk ízületeit és a nyaki gerincet is, miközben a folyamatos impulzusok és információk leginkább az agyunkra vannak hatással. Ha túllépjük az internet biztonságos napi használati idejét (két órát), súlyos és gyakran visszafordíthatatlan változásokat okozunk, károsítva az agy szerkezetét, különösen azokat a részeket, amelyek a kommunikációért, a memóriáért és a döntéshozatalért felelősek.

Az agy kulcsfontosságú részei visszafordíthatatlanul sorvadhatnak

Neurodegeneratív betegségek, felgyorsult öregedés, álmatlanság – ezek csupán néhány „ajándék” azok közül, amelyeket azzal adunk magunknak, hogy nem korlátozzuk az okostelefon képernyője előtt töltött időt. A tudósok vészjelzést adnak: az agy legfontosabb részei egyszerűen elhalnak, mert a rengeteg információ túlterheli természetes feldolgozó képességüket!

Az agykéreg sorvadása – ez az agyi terület felelős a döntéshozatalért, az emlékezésért és a problémamegoldásért. Már 25 éves kor előtt elkezd sorvadni, ha tinédzserkorunktól használjuk az okostelefont.
A szürkeállomány sorvadása – ez az agyszövet felelős szinte mindenért: mozgás, memória, érzelmek. A tudósok régóta bizonyították, hogy ennek térfogata az életkor előrehaladtával csökken, de ez a folyamat sokkal korábban elkezdődik, ha az okostelefont napi 2 óránál többet használjuk. A tudósok riasztó előrejelzése szerint, ha nem korlátozzuk a „görgetést”, különösen lefekvés előtt, a szürkeállomány sorvadása olyan mértékű lesz, hogy 2060 és 2100 között az Alzheimer-kór és a demenciával kapcsolatos betegségek előfordulása 4–6-szorosára nőhet.
Csökkent kognitív funkciók – a rossz minőségű vagy elégtelen alvás következményei: romló koncentráció, fogékonyság betegségekre, például depresszió, hangulatingadozások, csökkent kognitív képességek és memóriazavarok. Emellett alacsonyabb munkahelyi produktivitás, krónikus fáradtság és túlzott ingerlékenység.
Álmatlanság/rossz minőségű alvás – a tanulmányok szoros összefüggést mutatnak ki a lefekvés előtti „görgetés” és az álmatlanság vagy az úgynevezett nyugtalan alvás között. A képernyő késő esti bámulása megzavarja a napi ritmusunkat, és az arcunkat megvilágító kék fény gátolja a melatonin termelését.

Ne használd az okostelefont közvetlenül elalvás előtt vagy közvetlenül ébredés után!

Az ilyen állapotok kockázatának minimalizálása és az agy állapotának romlásának késleltetése érdekében a szakértők azt javasolják, hogy ne használd az okostelefont az ébredés utáni első órában, hogy a tested természetesen regenerálódhasson, és két órával lefekvés előtt tedd félre a telefont, hogy az agyad megnyugodhasson, és ne legyen „tartalommal bombázva”. Korlátozd az internet böngészését napi két órára, ami az ideális időtartam.