Egészség

Csontok egészsége: gyümölcsök és bogyók, amelyek helyreállítják a rugalmasságot

Az olyan kellemetlen tünetek, mint az ízületi fájdalmak és a csontritkulás nemcsak az idősebbeknél fordulnak elő, hanem azoknál is, akik nem figyelnek oda a táplálkozásukra. Ennek elkerülése érdekében összeállítottunk egy listát azokról az élelmiszerekről, amelyeket érdemes rendszeresen fogyasztani.

Az elmúlt 10 évben az orvosok tanulmányozták a csontszövet lágyulásának, a csontritkulásnak és a szenilitásnak minden lehetséges okát. Az erős csontok és a csontbetegségek megelőzése érdekében az orvosok több fehérje fogyasztását javasolják. A gyümölcsök és bogyós gyümölcsök fogyasztása azonban jelentős hatással van a csontok egészségére. Nos, az alábbi cikkben kiderül, mely gyümölcsökből érdemes idén nyáron sokat fogyasztani.

Miért érdemes bogyókat és gyümölcsöket enni

A Harvard tudósai 3 olyan élelmiszert azonosítottak, amelyek a legjobbak a csontjaink számára. De előbb javasoljuk, hogy nézzük meg a természet édes bőségének sajátosságait. Ha mélyebbre ásunk, kiderül, hogy sok zöldség valójában gyümölcs. Vegyük csak a babot, a kukoricát, a paprikát, a borsót, a padlizsánt vagy a sütőtököt – ezek mind olyan virágos növények, amelyek inkább hasonlítanak gyümölcsökre, mint zöldségekre.

De ma nem a botanikai bonyodalmakba bocsátkozunk, hanem inkább azt nézzük meg, hogyan határozza meg a gasztronómia a friss gyümölcsöt. Összesen 6 alkategóriát különböztetünk meg:

1 – Szubtrópusi. Ide tartozik szinte az összes citrusféle (narancs, citrom, grapefruit, mandarin, datolyaszilva, gránátalma és füge). Rendkívül gazdagok káliumban, folsavban és C-vitaminban. Ezek együttesen nemcsak a megfázástól védenek meg minket, hanem kollagént is szintetizálnak. Ez a fehérje erősíti a csontokat, és csökkenti a repedések és törések kockázatát is. A kollagéntartalmú termékeket gyakran használják gyulladások és ízületi fájdalmak esetén. És már a citrusfélék rendszeres fogyasztása is erősíti csontjainkat és mozgékonyabbá teszi ízületeinket.

2 – Trópusi gyümölcsök (kivi, ananász, papaya, banán, mangó). Ezek ugyanolyan mikrotápanyagok és vitaminok forrásai, mint az előző csoport. A listára azonban felkerülhet a mangán is, amely rendkívül jótékonyan hat a csontok, az idegrendszer és a pajzsmirigy erősségére.

3 – Csonthéjas gyümölcsök (cseresznye, meggy, őszibarack, szilva). Ha naponta 100 g-ot fogyasztunk ezekből a termékekből, az optimális dózisban biztosítja a szervezetünk rendszeres béta-karotin, kálium és C-vitamin ellátását.

4 – A magvas gyümölcsök (körte, birs, alma, vörös áfonya) szintén sok C-vitamint és káliumot tartalmaznak. Ezek a gyümölcsök magas rosttartalmúak, ami viszont elősegíti a kalcium és a magnézium jobb felszívódását.

5 – A dinnye és a görögdinnye azért előnyös, mert nagy mennyiségben tartalmaznak nátriumot, vasat, A-, C- és B3-vitamint. A szakértők szerint ezek a gyümölcsök sok antioxidánst és szilíciumot tartalmaznak, amelyek éppen csontjaink keménységéhez és mozgékonyságához szükségesek.

6 – Bogyós gyümölcsök (áfonya, szőlő, eper, szeder, málna). A bogyós gyümölcsök jótékony tulajdonságai nem csak az ásványi anyagok, vitaminok és rostok sokkoló dózisaira korlátozódnak. Szó szerint felüdülést jelentenek idegrendszerünk és általános egészségünk számára.

3 termék a csontok egészségéért

Lássuk az alábbiakban, milyen egészséges bogyós gyümölcsöket találhatunk könnyen a piaci standokon és a boltok polcain, és melyekre érdemes elsősorban figyelnünk. A legfontosabb gyümölcsök a megjelenésünk, csontjaink egészsége és általában a szervezetünk egészsége szempontjából a következők:

Alma

Rendkívül gazdag flavonoidokban, amelyek kiválóan alkalmasak csontjaink egészségének megőrzésére. Már napi egy alma elfogyasztása is drámaian csökkenti a csontritkulás, a mellrák, a cukorbetegség és az asztma kockázatát. A gyümölcs emellett csökkenti a „rossz” koleszterint, miközben növeli a „jó” koleszterint. Higgye el, ahogy idősödik, a szív- és érrendszere minden egyes gyümölcsöt meg fog köszönni.

Szeder

A szeder egyszerű és nagyon finom kalciumforrás. Tudta, hogy mindössze 100 g szeder a napi kalciumszükséglet 21%-át fedezi? A sötétkék gyümölcsöt gyakran használják vese-, bél- és gyomorbetegségek kezelésére. A bogyó emellett rendkívül hasznos ízületi betegségek és cukorbetegség esetén is. Adja ezeket a csodás gyümölcsöket gyümölcssalátákhoz, reggeli gabonapelyhekhez, túróhoz, vagy egyszerűen csak fogyassza frissen.

Aszalt sárgabarack

Ha kalciumban gazdag gyümölcsökről van szó, az aszalt sárgabarack a lista élén áll. 50 g sárgabarack a napi ajánlott kalciumtartalom 14%-át, azaz körülbelül 1000 mg-ot biztosít a szervezet számára. A narancsszínű aszalt gyümölcs alacsony glükóztartalmú, így kiváló nassolnivaló a cukorbetegek számára. Már egy hét aszalt sárgabarack fogyasztása után jelentősen javulni fog a csontok egészsége. A minőségi sárgabarack elegendő foszfort, kalciumot és magnéziumot tartalmaz az időskori szenilitás megelőzéséhez.

Nem ajánlott élelmiszerek csontbetegségek esetén

A mozgásszegény életmód és a monoton étrend negatívan hat a csontok egészségére és szilárdságára. Ezenkívül a következő élelmiszereket kerülni kell

  • zsíros tejtermékek;
  • konzervek, főtt kolbászok;
  • állati zsírok;
  • füstölt hús- és haltermékek;
  • nagy mennyiségű búzaliszt.

És ne feledje, hogy a fagyasztott gyümölcs ugyanolyan egészséges, mint friss társa. A gyümölcsök a szedés pillanatától kezdve fokozatosan elveszítik tápanyagtartalmukat. Az ágyástól a tányérban lévő, megmosott gyümölcsig pedig akár egy hét is eltelhet. Ha szedés után megfelelően lefagyasztja őket, akkor a legtöbb tápértéküket megőrizheti.

Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérünk, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.