Egészség, Háztartás

Ha van ilyen vágódeszka az otthonában, sürgősen dobja a kukába, a tudósok figyelmeztettek a veszélyre

Kiderült, hogy a műanyag vágódeszka, ami sokunk konyhájában megtalálható, valójában elég veszélyes dolog. És ez nem vicc. Tény, hogy megszoktuk, hogy egy ilyen egyszerű és megszokott termék nem okozhat nekünk kárt. De a tudósok, akik egyszerűen nem tudnak nyugton ülni, új kutatást végeztek, és az ítéletük egyértelmű: a deszkákat ki kellene dobni, és valami megbízhatóbb és veszélytelenebbre cserélni.

Első pillantásra az állításaik teljes képtelenségnek tűnnek. De emlékezzünk csak vissza, hogy korábban, néhány évtizeddel ezelőtt senki sem gondolta volna, hogy a közönséges eldobható poharak idővel mérgezővé válnak. Igen, már a nevükben is benne volt a jelzés, hogy nem arra szánták őket, hogy többször is elálljanak. De ki gondolt erre korábban? Egyesek még az ablakpárkányon is megszárították őket, hogy újra felhasználhassák. Aztán kiderült, hogy az ultraibolya fény valóságos időzített bombává teszi őket, rendkívül veszélyessé az emberi szervezetre.

Műanyag vágódeszka

Szóval, kinyitjuk a konyhapolcot, és egy közönséges, szabványos műanyag vágódeszkát látunk. Nevetséges összegért vettük, könnyen tisztítható, keveset nyom, és elég kényelmes a használata. Mi a baj vele? Miért pont én cseréljek le egy régóta szeretett tárgyat valami másra!

A konyhai deszkát szó szerint mindenre használjuk: húsok, zöldségek, halak, fűszernövények, sajtok vágására. És így tovább és így tovább. Röviden, egy háziasszony számára ez az egyik alapvető eszköz. De az állandó vágások miatt a deszka felülete idővel érdes lesz.

Mi a veszélye ennek? Az a tény, hogy még a legszorgalmasabb otthoni szakácsok sem elég szorgalmasak gyakran ahhoz, hogy a deszka felületét lemossák a rátapadt szennyeződésektől. Ott felhalmozódik, felülről újabb vékony mikrorétegek tapadnak rá. És ennyi, elég is ahhoz, hogy a különböző baktériumok elszaporodjanak rajtuk. Nem ezt szeretnénk a testünknek. Különösen, ha kisgyerekek vannak a házban, akiknek az immunrendszere még nem elég fejlett.

És ez még csak a jéghegy csúcsa. Sok tudós már régóta beszél a veszélyről, de mindenki hozzászokott, és senki sem figyel oda arra, amit mondanak. Mi azonban egy új csapást szeretnénk megemlíteni. Mégpedig a műanyagról. Vagy inkább annak minőségéről. Hiszen nem titok, hogy a műanyag konyhai deszkák a legolcsóbbak az egész termékcsaládban. Hogy miért? Természetesen az anyag elérhetősége miatt. De ha egy műanyag spatula vagy merőkanál élelmiszeripari minőségű, szinte veszélytelen műanyagból készül, a deszkákon a leggyakrabban az okos gyártók hajlamosak spórolni.

Kísérleteket végeztek egereken. Egy éven keresztül olyan csökkentett mennyiségű műanyaggal etették őket, amely az emberi szervezetbe is bejuthat. És ezek az eredmények. Még az aprított műanyag mikrodózisai is súlyos következményekkel járhatnak. Az anyagban található biszfenol A (BPA) miatt például egyes egereknél elhízás, hormonális zavarok, sőt rákos daganatok is kialakultak. Nem a legigazságosabb ár az olcsó konyhai eszközökért.

A kutatáshoz sokféle műanyag vágódeszkát vettünk minden árszegmensből. A műanyag az műanyag. Nem számít, hogy olcsóbb vagy drágább. Az élő szervezetek számára méreg. Ez a hír, kedves otthoni főzés kedvelői. Bár, hogy őszinték legyünk, ki tudja, mit használnak a kávézókban és éttermekben dolgozó szakácsok?

Milyen veszélyes dolgok találhatóak még a konyhádban?

Serpenyők és lábasok. A sérült, tapadásmentes bevonattal vagy zománccal ellátott főzőedényekről beszélünk. Tény, hogy bármilyen, akár minimális lepattanás is keletkezik a felületükön, ami közvetlenül érintkezik az élelmiszerekkel, hatalmas mennyiségű mérgező vegyi anyagot szabadít fel. Ez nagyon keményen sújtja a szervezetet, és semmilyen életkorban nem ajánlott. Az ilyen edények élettartamának meghosszabbítása érdekében csak alacsony és közepes hőfokon történő főzéskor használja. Még jobb, ha rozsdamentes acélt használ. Ezt az anyagot tartják a legkevésbé mérgezőnek.

Műanyag ételtartályok. Nagyon praktikusak a főtt ételek iskolába, munkába vagy a szabadba való szállításához. De idővel veszélyessé is válnak – akárcsak a műanyag vágódeszkák. Belső felületük érdes lesz és morzsolódni kezd. Az éles sarkok pedig nem teszik lehetővé, hogy az aljukat megtisztítsuk az ételmaradékoktól. A legjobb, ha az ilyen edényeket üvegre cseréli, és nem aggódik saját egészsége miatt.

Szivacsok. Ezeket valójában hetente egyszer kell cserélni. Még akkor is, ha magányos agglegény, és nagyon ritkán mosogat. A helyzet az, hogy az első mosogatás után bizonyos mennyiségű zsír és háztartási vegyszer felhalmozódik a szivacsokban. Aztán mindez tökéletesen keveredik a porral, és maga a szivacs egyszerűen elkezd nyüzsögni a baktériumoktól. Úgy tartják, hogy a használt szivacs a legpiszkosabb hely a házban. A WC-csésze felülete messze van ettől.

És ki vitatkozhatna a szivacsokkal a legszennyezettebb tárgyak elsőségéről? A páraelszívókon rengeteg zsír halmozódik fel, és bármi, ami megtapadhat rajtuk, az meg is teszi. A páraelszívókat ezért a lehető leggyakrabban kell tisztítani, különben negatív hatással lesznek az egész család légzőszerveire. A harmadik helyen a szemetes vödrök állnak. Természetesen csak azok, amelyeket nem tisztítanak és mosnak ki időben. Igen, mindenki megszokta a szemeteszsákok használatát. De higgye el, még mindig rengetegen nem használják.

Visszatérve a vágódeszkák témájára, azt szeretném tanácsolni, hogy bármilyen más anyagot használjon. A műanyag vágódeszka rossz választás. Ha fa vagy bambusz mellett dönt próbáljon meg nem tömör anyagot választani. Legyenek ragasztott darabok – mint egy sakktábla. Így a kés kevésbé lesz tompa, és nem tud idővel üreget képezni a deszkán, amelyben a szennyeződések eltömődnek. Reméljük, hogy tanácsaink segítenek választani, amely kényelmes és biztonságos az egészségére nézve.