A vírusok és baktériumok ősidők óta sújtják az emberiséget, és azokban az időkben, amikor még nem voltak minőségi gyógyszerek az influenza vagy a vírusok ellen, nagyanyáinknak és dédanyáinknak maguknak kellett megbirkózniuk a kezeléssel.
A test képes meggyógyítani önmagát, ha teret adunk neki, és ha támogatjuk. Az úgynevezett „nagymamai tanácsok” egy része az évszázadok során bebizonyosodott, és bizonyos esetekben ma is hasznos lehet.
Ha nem érzi jól magát, és valamit „bekapott”, semmiképpen ne adja tovább a betegséget. Feküdjön le otthon az ágyba, készítsen egy nagy kanna forró teát, és próbálja meg először a klasszikus módon kiizzadni.
Láz esetén nedves ruhával
Ha a láz csökkentésére szolgáló szokásos gyógyszerek nem használnak, akkor hideg borogatást lehet alkalmazni. Ez egykor a lázas állapotok csökkentésére szolgáló gyakori kezelés volt. Nem túl kellemes, de határozottan hatékony.
Ennél az eljárásnál a mellkast egy hideg, nedves törülközőbe vagy lepedőbe burkolják, egy másik szárazat helyeznek rá, és a beteget visszahelyezik az ágyba a paplan alá, hogy izzadjon.
A nedves törülközőt természetesen jól ki kell csavarni az alkalmazás előtt. Ezzel az eljárással nagyon hatékonyan le lehet ütni a hőmérsékletet. Fontos azonban egy másik szabály is.
Lázban sok víz párolog el a test teljes felületéről, különösen izzadáskor. Ezért a betegnek is sok folyadékot kell adnunk, hogy javítsuk az állapotát.
A túró a láz ellen
Mandulagyulladás esetén hideg vizes borogatás is alkalmazható a torokra. Általában először egy kicsavart hideg zsebkendőt teszünk a nyakra, erre egy puha műanyag fóliát, majd utolsó rétegként ismét egy száraz kendőt – a nagymamák leggyakrabban egy száraz, tiszta pelenkát használtak ilyenkor.
Legtöbbször ez az úgynevezett ” Priessnicz borogatás” működött, és a torokfájás elmúlt. Hasonlóképpen a túró is használható a láz csillapítására. Hideg, puha túrót dörzsölünk a mellkasra, és ismét száraz, tiszta pelenkával vagy egy nagyobb törülközővel takarjuk le.
A nagymamák néha még a fájós térdre is hideg túrót tettek. Jól tudták, hogy a túró képes „kihúzni” a hőt a testből, és így segít a lázon és a gyulladáson is.
Fokhagyma helyett penicillin, hagyma desszertnek
A fokhagymát természetes vírusölő és antibiotikumként használták, méghozzá bármilyen formában – fokhagymaként vagy finomra vágott fokhagymával bekent túróként. A hagyma szintén nagyszerű segítő, különösen a gyermekek kellemetlen köhögése esetén.
A hagymaszirup receptjei sokfélék, de bármelyik anyuka megteheti, hogy gyermeke betegsége esetén egyszerűen keskeny szeletekre vagy karikákra vágja a hagymát, megszórja cukorral, és egy időre a fűtőtestre teszi.
A hagyma levet ereszt, amit kinyomkodunk belőle, és naponta többször, kanállal adagolva köhögés elleni szirupként adjuk a betegnek. A köhögés enyhül, és a váladék fellazul.
Az olaj és a zsiradék nemcsak sütéshez és főzéshez használható
Ha a köhögés „ráül” a mellkasra, és nem tudunk köhögni, a nagymamák egy régi pelenkára melegített olajat szoktak tenni, és azt a mellkasra kenni. Ebben az esetben is egyszerű az eljárás.
Használhat bármilyen olajat vagy kenőcsöt, amely könnyen felmelegíthető kellemes hőmérsékletűre. Öntse a felmelegített olajat a régi pelenkára, tegye a mellkasra, és tekerje be védőfóliával.
Soha ne alkalmazza ezt a kezelést lázas állapotban, csak akkor, ha a betegnek már nincs láza, de még mindig erősen köhög. Az olaj sokáig tartja a hőt, a mellkas jól felmelegszik, és a beteg köhögése felszakad.
Ugyanakkor azonban sok folyadékot is kell adni. A szervezetnek fel kell hígítania a nyálkát, hogy meg tudjon szabadulni tőle és ki tudja köhögni.