Egészség

Legyen nagyon óvatos: ezt az állapotot „csendes gyilkosnak” nevezik.

Mik a tünetek – Hogyan alakulhat ki?

Amikor a test egy vagy több mélyvénájában, általában a lábakban vérrög képződik, mélyvénás trombózis (DVT) alakul ki. A trombózis alsó lábszárfájdalmat vagy duzzanatot okozhat, de tünetmentesen is lezajlik.

Mélyvénás trombózis akkor fordulhat elő, ha bizonyos betegségekben szenved, amelyek befolyásolják a véralvadás módját. Előfordulhat hosszabb ideig tartó mozdulatlanság következtében is, például műtét, baleset után, vagy ha hosszú ideig ágyhoz van kötve.

A trombózis súlyos állapot, mert a vénáiban lévő vérrögök a kialakulásuk helyén elszakadhatnak, „utazhatnak” a keringési rendszerben, és elérhetik a tüdőt, elzárva annak véráramlását (tüdőembólia).

Tünetek

A mélyvénás trombózis a következő tünetekkel jelentkezhet:

– Az egyik láb duzzanata.
– Ritka esetekben fájdalom jelentkezhet a lábban. A fájdalom gyakran a sípcsontban kezdődik, és görcsként vagy általános fájdalomként érezhető.

A trombózis azonban nagy valószínűséggel nyilvánvaló tünetek nélkül is előfordulhat.

A mélyvénás trombózis okozta tüdőembólia figyelmeztető jelei közé tartoznak:

– Megmagyarázhatatlan és hirtelen fellépő légszomj.
– Mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés, amely mély lélegzetvétel vagy köhögés esetén súlyosbodik
– Szédülés vagy ájulás érzése
– Vér felköhögése

Ki van leginkább kitéve a mélyvénás trombózis kockázatának?

Számos tényező növelheti a trombózis kialakulásának kockázatát, és minél több ilyen tényező van, annál nagyobb a kockázata.

Ezek a kockázati tényezők a következők:

  • Örökletes vérzési rendellenesség. Egyes emberek olyan rendellenességet örökölnek, amely miatt vérük könnyebben képez vérrögöket. Azok az emberek, akiknél a múltban vérrögök keletkeztek, inkább képesek vérrögképződést örökölni.
  • Ha a lábai hosszú ideig mozdulatlanok, az izmok nem húzódnak össze, hogy segítsék a vér keringését, ami növelheti a vérrögök kialakulásának kockázatát.
  • Sérülés vagy műtét. A vénák sérülése vagy a műtét növelheti a vérrögök kialakulásának kockázatát.
  • A terhesség növeli a medencében és a lábakban lévő vénákra nehezedő nyomást. Az öröklött vérzési rendellenességben szenvedő nőknél fokozott a kockázat. A terhességből eredő vérrögök kockázata a szülés után akár hat hétig is fennállhat.
  • Fogamzásgátló tabletták vagy hormonpótló kezelés. A fogamzásgátló tabletták és a hormonpótló terápia is növelheti a vér véralvadási képességet.
  • Ha túlsúlyos vagy elhízott. A túlsúly növeli a medencéjében és lábaiban lévő vénákra nehezedő nyomást.
  • A dohányzás befolyásolja a véralvadást és a vérkeringést, ami növelheti a trombózis kockázatát.
  • Rák. Egyes rákos megbetegedések növelik a vérben lévő, véralvadást okozó anyagok mennyiségét. A rákkezelés egyes formái szintén növelik a véralvadás kockázatát.
  • Szívelégtelenség. A szívelégtelenségben szenvedő embereknél nagyobb a DVT és a tüdőembólia kialakulásának kockázata. Mivel a szívelégtelenségben szenvedő emberek szív- és tüdőfunkciója eleve korlátozott, még egy kis tüdőembólia által okozott tünetek is veszélyesebbek.
  • Gyulladásos bélbetegség. Az olyan bélbetegségek, mint a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás növelik a trombózis kockázatát.
  • Öröklődés. Ha családjában valakinek korábban volt trombózisa vagy tüdőembóliája, akkor Önnél is nagyobb valószínűséggel alakul ki trombózis.
  • Életkor. A 60 év feletti embereknél fokozott a DVT kockázata, bár ez alapvetően olyan állapot, amely bármely életkorban előfordulhat.
  • Ha hosszú ideig ül, például hosszú autó- vagy repülőutak során. Amikor a lábai hosszú órákon át mozdulatlanok, az izmok nem húzódnak össze, ami rossz vérkeringéshez vezet. Vérrögök alakulhatnak ki a lábak vádlijában, ha a vádliizmok hosszú ideig nem mozognak.