A végbélrák a végbélben kialakuló rák. A vastagbél utolsó szakaszának végén kezdődik, és akkor ér véget, amikor eléri a végbélnyíláshoz vezető rövid, keskeny járatot. A végbélben lévő rákot (végbélrák) és a vastagbélben lévő rákot (vastagbélrák) gyakran együttesen vastagbélráknak nevezik.
Bár a végbélrák és a vastagbélrák sok tekintetben hasonló, kezelésük nagyon különböző. Ez főként annak köszönhető, hogy a végbél kis helyen fekszik, alig elkülönülve más szervektől és struktúráktól. Ez a szűk tér bonyolulttá teheti a végbélrák eltávolításának műtétjét.
A múltban a végbélrákos emberek hosszú távú túlélése ritka volt, még intenzív kezelés után is. Az elmúlt évtizedekben a kezelésben elért fejlődésnek köszönhetően a végbélrák túlélési esélyei jelentősen javultak.
Végbélrák tünetei
A végbélrák jelei és tünetei a következők
- A székelési szokások megváltozása, például hasmenés, székrekedés vagy gyakoribb székletürítés
- Sötétbarna vagy élénkvörös vér a székletben.
- Az az érzés, hogy a bél nem ürül ki teljesen.
- Hasi fájdalom
- Megmagyarázhatatlan fogyás
- Gyengeség vagy fáradtság
- Mikor forduljon orvoshoz
Kérjen időpontot orvosától, ha tartósan fennálló tünetei aggasztják.
A végbélrák okai
A végbélrák akkor kezdődik, amikor a végbélben lévő egészséges sejtek DNS-ében változások (mutációk) alakulnak ki. A sejt DNS-e tartalmazza azokat az utasításokat, amelyek megmondják a sejtnek, hogy mit tegyen.
Ezek a változások arra utasítják a sejteket, hogy ellenőrizetlenül növekedjenek, és az egészséges sejtek elhalása után tovább éljenek. A felhalmozódó sejtek daganatot képezhetnek. Idővel a rákos sejtek úgy növekedhetnek, hogy behatolnak a közeli egészséges szövetekbe, és elpusztítják azokat. A rákos sejtek pedig leszakadhatnak és a test más részeibe vándorolhatnak (áttétet képezhetnek).
A legtöbb végbélrák esetében nem ismert pontosan, hogy mi okozza a rák kialakulásához vezető mutációkat.
A vastag- és végbélrák kockázatát növelő öröklött genetikai mutációk
Egyes családokban a szülőkről a gyermekekre öröklődő genetikai mutációk növelik a vastagbélrák kockázatát. Ezek a mutációk a végbélrákoknak csak kis százalékában játszanak szerepet. Bizonyos, a vastagbélrákkal összefüggésbe hozható gének növelik a betegség kialakulásának kockázatát, de nem teszik elkerülhetetlenné.
A vastagbélráknak két jól meghatározott genetikai szindrómája van:
Lynch-szindróma
A Lynch-szindróma, más néven örökletes nem polipozitású vastagbélrák, növeli a vastagbélrák és más rákos megbetegedések kockázatát. A Lynch-szindrómában szenvedő embereknél általában 50 éves koruk előtt alakul ki vastagbélrák.
Familiáris adenomatosus polipózis
A FAP egy ritka betegség, amely több ezer polipot okoz a vastagbél és a végbél nyálkahártyájában. A kezeletlen FAP-ban szenvedő embereknél jelentősen nagyobb a kockázata annak, hogy 40 éves koruk előtt vastag- vagy végbélrák alakul ki. A genetikai vizsgálatokkal kimutathatók ezek és más ritkább örökletes vastagbélrák-szindrómák. Ha aggódik a vastagbélrák családi előfordulásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát, hogy a családi kórtörténete utal-e ezen állapotok kockázatára.
A végbélrák kockázati tényezői
A végbélrák kockázatát növelő tényezők ugyanazok, mint amelyek a vastagbélrák kockázatát növelik. A vastagbélrák kockázati tényezői a következők:
Magas életkor
A vastagbélrák bármely életkorban diagnosztizálható, de a legtöbb ilyen típusú rákos beteg 50 év feletti. Az 50 év alattiak körében a vastagbélrák aránya növekszik, de az orvosok nem tudják biztosan, hogy miért.
Gyulladásos bélbetegség
A vastag- és végbél krónikus gyulladásos betegségei, mint például a fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn-betegség, növelik a vastagbélrák kockázatát.
Örökletes szindrómák, amelyek növelik a végbélrák kockázatát
A családjában generációról generációra öröklődő genetikai szindrómák növelhetik a vastag- és végbélrák kockázatát, beleértve az AFP és a Lynch-szindrómát.
A vastagbélrák családi előzményei
Önnél nagyobb valószínűséggel alakul ki vastagbélrák, ha egy szülője, testvére vagy gyermeke vastag- vagy végbélrákban szenved.
Kevés zöldséget tartalmazó étrend fogyasztása
A vastagbélrák összefüggésbe hozható a zöldségekben szegény és vörös húsokban gazdag étrenddel, különösen, ha a hús szenes vagy jól átsütött.
Túl kevés testmozgás
Ha inaktív, nagyobb valószínűséggel alakul ki vastagbélrák. A rendszeres testmozgás csökkentheti a rák kockázatát.
Cukorbetegség
A rosszul szabályozott 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél megnőhet a vastagbélrák kockázata.
Elhízás
Az elhízott embereknél megnő a vastagbélrák kockázata az egészségesnek tartott testsúlyúakhoz képest.
Dohányzás
A dohányzó embereknél megnőhet a vastagbélrák kockázata.
Alkoholfogyasztás
A heti háromnál több alkoholos ital rendszeres fogyasztása növelheti a vastagbélrák kockázatát.
Korábbi rákos megbetegedés miatt végzett sugárkezelés
A korábbi rákos megbetegedések kezelésére a hasüregben végzett sugárkezelés növelheti a vastagbélrák kockázatát.
A végbélrák megelőzése
A vastagbélrák kockázatának csökkentése érdekében fontolja meg, hogy kipróbálja:
1) Beszéljen orvosával a rákszűrésről
A vastagbélrákszűrés csökkenti a rák kockázatát azáltal, hogy azonosítja a vastag- és végbélben lévő rákot megelőző polipokat, amelyek rákká fejlődhetnek. Kérdezze meg orvosát, hogy mikor érdemes elkezdeni a szűrést. A legtöbb esetben azt javasolják, hogy a szűrést 50 éves kora körül kezdje el, vagy korábban, ha a vastagbélrák kockázati tényezői fennállnak.
Számos szűrési lehetőség létezik, mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Beszélje meg a lehetőségeket orvosával, és együtt dönthetnek arról, hogy melyik vizsgálat a megfelelő a számára.
2) Mozogjon a hét legtöbb napján
Próbáljon meg a legtöbb napon legalább 30 percet mozogni. Ha eddig inaktív volt, kezdje lassan, és fokozatosan építse fel a 30 percet.
3) Fogyasszon sokféle gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonaféléket
A gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonafélék vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat és antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek szerepet játszhatnak a rák megelőzésében.
Válasszon sokféle gyümölcsöt és zöldséget, hogy a vitaminok és tápanyagok széles skálájából részesüljön.
4) Tartsa meg az egészséges testsúlyt
Ha egészséges a testsúlya, rendszeres testmozgással és egészséges táplálkozással tartsa meg azt. Ha túlsúlyos, próbáljon meg lassan fogyni több testmozgással és az elfogyasztott kalóriák számának csökkentésével.
5) Hagyja abba a dohányzást
Ha dohányzik, hagyja abba. Ha nehezen tud leszokni, beszéljen orvosával a lehetőségeiről. A gyógyszeres kezelés és a tanácsadás segíthet.
6) Igyon mértékkel alkoholt, ha egyáltalán iszik
Ha úgy dönt, hogy alkoholt iszik, tegye ezt mértékkel. Egészséges felnőttek esetében ez nők esetében napi egy ital, férfiak esetében napi két ital fogyasztását jelenti.
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.