Az utóbbi években szinte mindannyian többet gondolunk arra, hogy mit lélegzünk be nap mint nap, és hogyan befolyásolhatja az egészségünket. Az, hogy odafigyelünk otthonunk levegőminőségére, fontos része az egészségünkről való gondoskodásnak. Minden, amit belélegzünk (jó és rossz), hatással lehet egész szervezetünkre, ezért van értelme eltávolítani a baktériumokat, a füstöt és a káros vegyi anyagokat az otthonunk levegőjéből. De lehet, hogy a gyertyák égetésével akaratlanul is rontjuk a beltéri légszennyezést? Ártanak nekünk az általunk annyira kedvelt vaníliás, fahéjas és eukaliptuszos gyertyák?
Térjünk a lényegre: Az égő gyertyák mérgezőek az egészségünkre?
Sajnos a válasz erre a kérdésre nem ilyen egyértelmű és egyszerű. Félő, hogy a gyertyák beltéri égetése a gyertyafüstből származó korom, az illékony és félig illékony szerves vegyületek és a szálló por fokozott belégzéséhez vezethet. Számos tanulmány, amely a gyertyák beltéri égését vizsgálta, általában azt találta, hogy a keletkező korom és szerves vegyületek mennyisége jóval az aggályos küszöbérték alatt van, függetlenül attól, hogy milyen típusú gyertyát égetnek. Mindazonáltal egyes gyertyatípusok, különösen a paraffin alapú gyertyák és az illatosított gyertyák növelhetik a beltéri környezetben az aggodalomra okot adó vegyi anyagok és részecskék mennyiségét, de ez a mennyiség valószínűleg nem ad okot komoly aggodalomra.
Vannak potenciális egészségügyi kockázatai?
A legtöbb kutatás nem kifejezetten a gyertyákra vonatkozik, de egyes kutatások szerint a szálló por hosszú távú belélegzése összefüggésbe hozható az asztmás rohamokkal, a szívroham megnövekedett kockázatával, valamint a stroke és más neurológiai betegségek kialakulásával. A kérdés azonban továbbra is az, hogy vajon túl nagy-e a belélegzett részecskék mennyisége? Elég ahhoz, hogy károsítsa az egészséget? Tehát a toxikológia szempontjából elsősorban a mennyiségtől függ. Tehát el kell gondolkodni azon, hogy hány gyertyát gyújtunk meg, mekkora a gyertya mérete, mennyi ideig ég, stb.
Paraffin gyertyák
Egy 2021-es tanulmány, amely öt különböző típusú gyertya (köztük a paraffin gyertyák) ultrafinom részecskekibocsátását vizsgálta hat órán keresztül, megállapította, hogy amikor a gyertyák először kezdtek égni, a kibocsátás magasabb volt, és a hat órás időszak végére a kibocsátás viszonylag stabil volt. Az összes vizsgált gyertya viszonylag hasonló eredményeket mutatott, bár az igaz, hogy a paraffin gyertya mutatta a legrosszabb eredményeket.
Illatosított gyertyák
Az illatosított gyertyák tesztelése során megállapították, hogy néhány potenciálisan káros vegyi anyag szabadult fel, de az Egészségügyi Világszervezet által meghatározott határértékek felénél kisebb mértékben. Normál használati körülmények között az illatgyertyák nem jelentenek ismert egészségügyi kockázatot a fogyasztókra nézve. Még ha figyelembe vesszük a nap folyamán más illatanyagoknak – testápolók, parfümök, arctisztítók, testápolók, samponok, kézfertőtlenítők és mások – való kitettséget is, akkor is nagyon alacsony a kitettség.
Hogyan égethetünk gyertyát biztonságosan
Bár a gyertyák normál használat mellett viszonylag biztonságosnak tűnnek, a következő módszerekkel is minimalizálhatja a potenciális ártalmakat.
Fektessen be egy légtisztítóba. A HEPA-szűrést használó beltéri légtisztítók nagyszerű munkát végeznek a levegő részecskéktől való megtisztításában.
Válasszon illatmentes gyertyákat. Ha úgy tűnik, hogy érzékeny bizonyos illatokra, az illatmentes gyertyák érzékszervi túlterhelés nélkül adhatják meg a kívánt hangulatot.
Gyújtás előtt vágja le a kanócot. Így kisebb lángot kap, és kevesebb füst és korom kerül a levegőbe.
Gondoskodjon a helyiség szellőzéséről. Ezek a tanácsok akkor is érvényesek, ha gyertyát gyújt vagy gáztűzhelyet használ.
Kerülje a gyertyák feletti levegő belélegzését. Bármennyire is csábító lehet, hogy kedvenc illatát belélegezze, ha ideiglenesen a fejét egy gyertya fölé helyezi, ez nem teljesen jó ötlet.
Állítson be időzítőt. Ne égessen gyertyát hosszabb ideig – néhány óránál tovább -, hogy csökkentse a potenciálisan káros vegyületeknek való kitettség kockázatát.
Ne fújja el a gyertyákat. Oltsa el a gyertyát például úgy, hogy a kanócot viaszba mártja, hogy csökkentse a koromnak és a füstnek való kitettséget.
Az égő gyertyák miatt önmagában tehát nem kell aggódni, de mindenesetre a túl sok mindenből ártalmas. Ezért időnként kényeztesse magát egy-egy illatos gyertyával töltött estével, és ne feledje, hogy a kockázatok minimalizálása érdekében tartsa be a fent említett szabályokat. Akkor nincs miért aggódnia.