Egészség

Mi a reflux és a gyomorégés: teák, gyógynövények és egyéb természetes jogorvoslatok

A gyomorégés rendkívül gyakori egészségügyi probléma, amely az emberek akár 50%-át is érinti. Szaknyelven néha gastrooesophagealis refluxnak nevezik. Gyakran társul hozzá nyelőcsőgyulladás és gyomorfekélybetegség.

A savas reflux leggyakoribb megnyilvánulása a gyomorégés, vagyis a mellcsont mögötti égő érzés, amely néha egészen a torokig terjed. Ritka esetekben a fájdalom olyan erős lehet, hogy összetévesztik a szívrohammal.

Ennek az állapotnak a hagyományos okát a gyomorban lévő túlzott savnak tartják, ezért gyógyszereket írnak fel a kezelésére és a sav elzárására.

Ez azonban súlyos orvosi tévhit, amely emberek millióit érinti negatívan. Ennek oka, hogy a betegség valódi oka éppen ellenkezőleg, a gyomorsav hiánya.

Mi okozza a refluxot és a gyomorégést?

Miután az étel a nyelőcsövön keresztül a gyomorba jut, az alsó nyelőcső záróizomnak nevezett izom bezáródik, megakadályozva ezzel mind az étel, mind a sav visszamozgását.

Reflux akkor lép fel, amikor ez a záróizom nem záródik megfelelően, és a gyomorból származó sav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ezzel azt akarjuk hangsúlyozni, hogy a reflux oka nem a gyomor túlzott savtermelődése.

Valójában két tényező egyikének (vagy akár a kettő kombinációjának) az eredménye:

  • Nyelőcső záróizomsérv
  • Helicobacter pyroli fertőzés (ez a baktérium a világ népességének több mint 50%-át érinti, és az Egészségügyi Világszervezet az 1. csoportba tartozó rákkeltő baktériumnak minősítette).

Bár a fenti két diagnózis nem függ össze, a sérvben szenvedők közül sokan Helicobacter pyrolival is fertőzöttek.

A Helicobacter a gyomornyálkahártya kisebb intenzitású krónikus gyulladását okozza, ami viszont gyomorfekély kialakulásához vezet a kísérő tünetekkel együtt.

Ha nyelőcső záróizomsérve van, az érintett helyen végzett fizikoterápia segíthet. A legtöbb csontkovácsnak van tapasztalata ezzel a kezeléssel kapcsolatban.

Dr. Barry Marshall ausztrál orvos munkája alapján az 1980-as évek eleje óta létezik az a hipotézis, hogy a Helicobacter baktérium nemcsak a gyomorfekélyért, hanem a gyomorégésért is felelős.

Szenved a gyógyszerek mellékhatásaitól?

A fent említett okok mellett ne feledje, hogy a gyomorégést számos vény nélkül kapható gyógyszer is okozhatja.

A leggyakoribb elkövetők közé tartoznak:

  • szorongásoldó gyógyszerek
  • antidepresszánsok
  • antibiotikumok
  • magas vérnyomás elleni gyógyszerek
  • nitroglicerin
  • csontritkulás elleni gyógyszerek
  • fájdalomcsillapítók (ibuprofen/ibalgin, voltaren stb.)

Ha a gyomorégést a fenti gyógyszerek bármelyike okozza, akkor természetesen arra kell összpontosítania, hogy tudja, mit, hol és hogyan szed. Kérjük, ne adjon hozzá egy másik gyógyszert az egyik gyógyszer mellékhatásának enyhítésére.

Hogyan lehet megszüntetni a gyógyszerek szedése által kiváltott gyomorégést:

Ne vegyen be az előírtnál több gyógyszert.
Egyes gyógyszereket legjobb éhgyomorra bevenni, míg mások étellel együtt bevéve kisebb mellékhatásokat okoznak gyomorégés formájában. Nézze meg a betegtájékoztatókat, vagy kérjen tanácsot kezelőorvosától vagy gyógyszerészétől, hogy mikor és hogyan vegye be gyógyszereit.
Kérje meg orvosát vagy gyógyszerészét, hogy ellenőrizze az összes szedett gyógyszerét és étrend-kiegészítőt, hogy nem okozhat-e gyomorégést. Ha megváltoztatja gyógyszerét vagy módosítja az adagolást, az megmentheti a fájdalomtól. Egyes gyógyszerek tabletta helyett krém formájában is kaphatók. A krém sokkal kisebb valószínűséggel okoz gyomorégést.
Kerülje a fekvést közvetlenül a gyógyszerek bevétele után.
Igyon gyömbéres teát.

Miért árthatnak többet a gyomorégés elleni gyógyszerek, mint használnak?

A refluxra leggyakrabban felírt gyógyszerek egyike az úgynevezett protonpumpa-gátlók (savcsökkentő), amelyek nagyon hatékonyan gátolják a gyomorsavtermelést.

Első pillantásra ez ideális megoldásnak tűnhet. Elvégre a sav a gyomorból a nyelőcsőbe áramlik, és a termelésének elfojtásával enyhülést kellene eredményeznie.

Ez azonban a lehető legrosszabb megoldás, mert az elsődleges probléma a gyomor túl kevés savtermelésével függ össze. Az orvosi szakirodalomban több mint 16 000 cikk utal arra, hogy a sav elnyomása nem oldja meg a problémát, hanem csak átmenetileg enyhíti a tüneteket.

A savcsökkentőkkel kapcsolatos probléma részben az, hogy ha csökkentjük a gyomorsav mennyiségét, akkor valójában csökkentjük annak a Helicobacter-baktérium elpusztítására való képességét.

Ha a gyomorégését a Helicobacter jelenléte okozza, akkor ezzel valójában csak ront a helyzeten.

Ráadásul a gyomor savtartalmának csökkentésével a szervezet elsődleges mechanizmusát is gyengíti az ételfertőzések megelőzésére, ami aztán növeli az ételmérgezés kockázatát.

A savcsökkentők egy sor egyéb mellékhatást is okozhatnak, többek között tüdőgyulladást, csontvesztést, csípőtáji töréseket és Clostridium difficile (egy káros bélbaktérium) fertőzést.
Figyelmeztetés: a savcsökkentők általában függőséget okoznak.

Érdemes arra is gondolni, hogy e gyógyszerek szedésével tolerancia alakul ki velük szemben, és függőséget is kialakíthat. Ezért később nem is fog tudni hirtelen leszokni róluk.

A fokozatos levétel azért is történik, mert különben az eredeti egészségügyi problémák is hirtelen visszatérnének. Bizonyos esetekben még rosszabbul is járhat, mint amikor elkezdte szedni őket.

Az ideális az, hogy fokozatosan csökkenteni kell az adagot.

Az abbahagyásának időszakában célszerű elkezdeni olyan változtatásokat bevezetni az életmódjában, amelyek segítenek abban, hogy egyszer s mindenkorra megszabaduljon az egészségügyi problémáktól.

Bár igaz, hogy az erős antibiotikumok megszabadíthatják a Helicobaktertől, számos más hatékony természetes gyógymód létezik, amelyek ugyanolyan jól működnek, de nemkívánatos mellékhatásoktól mentesek.

Az antibiotikumok ugyanis elpusztítják a bélrendszeredben lévő jótékony baktériumokat is, ami más egészségügyi problémákhoz vezethet.

Ráadásul a Helicobacter pyroli baktérium ma már rendkívül ellenállóvá válik az antibiotikumokkal szemben, ami még fontosabbá teszi az alternatív megközelítéseket.

Az első védelmi vonal – feldolgozatlan élelmiszerek és probiotikumok

Végső soron a gyomorégésre és az emésztési problémákra a válasz a gyomor természetes egyensúlyának és működésének helyreállítása.

A nagy mennyiségű feldolgozott élelmiszer és különösen a cukor fogyasztása biztos módja a reflux súlyosbításának, mivel a gyomor és a belek bakteriális egyensúlya felborul. Ehelyett összpontosítson a sok zöldség és egyéb, lehetőleg bio és feldolgozatlan élelmiszerek fogyasztására.

Emellett iktassa ki a refluxot kiváltó ételeket. Ezek elsősorban a koffein, az alkohol és a nikotin.

Ezután gondoskodjon arról, hogy elegendő jótékony baktériumot juttasson az étrendjébe. Ez segít a bélflóra egyensúlyának megteremtésében, ami viszont segíthet a Helicobacter megszüntetésében antibiotikumok nélkül.

Ezenkívül ez segíti a megfelelő emésztést és a tápanyagok felszívódását az ételekből a belekben. Ideális esetben a jótékony baktériumokat erjesztett élelmiszerekből kell beszerezni.

Ha nem fogyaszt erjesztett (fermentált) élelmiszereket, akkor minőségi kiegészítők formájában rendszeresen szüksége lesz rájuk. Ne feledje azt sem, hogy célszerű különböző típusú erjesztett ételeket és italokat fogyasztani, mivel mindegyik más-más hasznos baktériumokat tartalmaz.

A fermentált élelmiszerek, amelyeket otthon is könnyen elkészíthet magának, a következők:

  • Zöldségek (savanyú káposzta stb.)
  • Tejtermékek (joghurt, kefir, tejföl)
  • Halak (makréla, vagy ún. savanyú hal – boltban is kapható)
  • Kombucha

Az alacsony gyomorsavtermelés természetes kezelése

Mint korábban említettük, a gyomorégés jellemzően az alacsony gyomorsavtermelés következménye.

Ahhoz, hogy a szervezetet a sósav (HCl) fokozott termelésére serkentsük, szükséges, hogy rendszeresen elegendő mennyiségű építőelemet kapjunk az étrendünkből. Ez hidrogént és klórt jelent.

A vízből elegendő hidrogénhez jut, itt nincs probléma.

A klórt a sóból kapja. A jó minőségű, feldolgozatlan himalájai só az ideális. Ez magán a klóron kívül több mint 80 egyéb nyomelemet tartalmaz, amelyekre a szervezetének szüksége van az optimális biokémiai működéshez.

A savanyú káposzta vagy annak leve erős (ha nem a legerősebb) serkentőszer a szervezet számára, hogy sósavat termeljen.

Néhány teáskanálnyi káposztalé minden étkezés előtt, vagy még jobb esetben – savanyú káposztalé, teljes csodát tesz az emésztése javításával.

Egyéb biztonságos és hatékony természetes stratégiák a gyomorégés és a reflux megszüntetésére

A napi étrendre való odafigyelésen és a bélmikrobióta optimalizálásán kívül van még néhány stratégia, amellyel a gyomorégést hagyományos gyógyszerek használata nélkül is kordában tarthatod.

Az alábbi 14 terápia a University of Maryland School of Medicine és az Israel Medical Center kutatásain alapul

1) Nyers, szűretlen almaecet

Mint korábban említettük, a reflux oka a gyomorban lévő kevés sav.

Gyomorsavtartalmát könnyen beállíthatja, ha egy evőkanál nyers, szűretlen almaecetet iszik egy nagy pohár sima vízbe keverve.

2) Betain

Egy másik lehetőség a Betaine HCL nevű étrend-kiegészítő szedése, amely bioboltokban és néha gyógyszertárakban is kapható recept nélkül.

Olyan mennyiséget kell bevennie, amely enyhe égő érzést okoz a gyomrában, majd egy kapszulával csökkenteni az adagot. Ez javítja a szervezete emésztését, és segít elpusztítani a Helicobacter pyroli baktériumot is.

3) Szódabikarbóna (szódabikarbóna)

Fél vagy egy egész teáskanál szódabikarbóna 2,5 dcl vízben feloldva csökkenti az égő érzést a savas refluxnál, mivel semlegesíti a gyomorsavat.

Rendszeres megoldásként nem ajánlanám, de sürgős, erős fájdalom esetén megbízhatóan segíthet.

4) Aloe Vera lé

Az aloe vera gyógynövény levének természetes gyulladáscsökkentő hatása van, és szintén segíthet a refluxon.

Igyunk meg körülbelül fél pohár aloe vera levet étkezések előtt. Hashajtó hatásának megelőzése érdekében olyan márkát szerezzen be, amelyből a hashajtó összetevőt eltávolították.

5) Gyömbérgyökér

A gyömbérről kiderült, hogy védi a gyomrot és az emésztőrendszert a gyomorsav blokkolásával és a Helicobacter elnyomásával.

Adjunk két-három szelet friss gyömbért két pohár forró vízhez. Hagyja ázni körülbelül fél órán át. Minden étkezés előtt körülbelül 20 perccel igyuk meg.

6) Kamillatea

Egy másik jótékony gyógynövény reflux és gyomorégés esetén a kamilla.

Próbáljon meg lefekvés előtt meginni egy pohár kamillateát. Ez megnyugtatja a gyomrot, enyhíti a nyelőcső fájdalmát, és segít abban is, hogy könnyebben elaludjon.

7) D-vitamin

A D-vitamin minden gyulladásban fontos.

A D-vitamin optimális szintje optimalizálja a körülbelül 200 antimikrobiális peptid termelését is, amelyek megszüntetnek minden nem kívánt fertőzést.

Ahogyan azt cikkeinkben gyakran állítjuk, a D-vitamin szintjét úgy optimalizálhatja, ha elegendő napfénynek teszi ki magát, vagy biztonságos szoláriumlámpát használ.

Ha egyik lehetőség sem áll rendelkezésre, akkor szedhet kiegészítő D3-vitamint. Ezzel egyidejűleg ajánlott a K2-vitamin szedése is.

8) Astaxanthin

Ez a kivételesen erős antioxidáns a placebóhoz képest csökkentheti a savas reflux tüneteit a betegeknél. Ez különösen igaz Helicobacter-fertőzés esetén.

A legjobb eredmény elérése érdekében napi 40 mg-ot szedjen.

9) Bodzavirág

A bodza bevonja és megnyugtatja a száj, a torok, a gyomor és a belek nyálkahártyáját. Antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek segítenek enyhíteni a gyulladást a belekben.

Ezenkívül tovább serkenti az emésztőrendszer idegvégződéseit. Ez segíti a nyálkakiválasztást, ami megvédi az emésztőrendszert a fekélyektől és a túlzott savasságtól.

A University of Maryland Medical Center a következő ajánlott adagokat sorolja fel:

Tea: Öntsön 2 csésze forró vizet 4 gramm (kb. 2 evőkanál)porított kéregre, áztassa 3-5 percig. Naponta 3-szor igyuk meg.
Tinktúra: naponta 3-szor 5 ml.
Kapszula: 400-500 mg naponta 3-4 alkalommal, 4-8 héten keresztül. Vegye be egy pohár vízzel.
Pasztillák: Kövesse a csomagoláson feltüntetett adagolást.

10) Glutamin

A 2009-ben publikált kutatás megállapította, hogy a Helicobacter pyroli baktérium által okozott emésztőrendszeri károsodás a glutamin nevű aminosavval kezelhető.

Ez számos élelmiszerben megtalálható, például:

  • Marhahús
  • Csirke
  • Hal
  • Tojás
  • tejtermékek
  • Bizonyos gyümölcsök és zöldségek

Az L-glutamin, ennek az aminosavnak a biológiailag aktív formája, étrend-kiegészítők formájában is széles körben elérhető.

A különböző élelmiszerekben található glutaminsav (amelyből a szervezet glutamint állít elő).

11) Folsav (folsav vagy más néven B9-vitamin)

A folsav magasabb bevitele bizonyítottan hatékonyan, mintegy 40%-kal csökkenti a savas refluxot.

A bevitelének növelésére a legjobb módszer, ha olyan, ebben a vitaminban gazdag ételeket fogyasztasz, mint a máj, a spárga, a spenót, az okra és a hüvelyesek.

12) Egyéb B-vitaminok

A B-vitaminok, különösen a B2 és B6 vitaminok, valamint a folsav hiánya bizonyítottan a relux egyik okozója.

Ezt a megfigyelést Byron Richards klinikai dietetikus tette, akinek kutatásai rámutattak arra, hogy a fent említett vitaminok megfelelő szintje sikeresen megelőzheti a savas refluxot.

13) Himalája só és 14) Savanyú káposztalé

A fenti két terápiát kicsit fentebb már külön-külön is ismertettük.

Hogyan lehet megszabadulni a savas refluxtól diétával?

Összefoglalva.

Az olyan emésztési problémákra, mint a gyomorfekély és a rossz emésztés, a válasz a természetes gyomor egyensúlyának és működésének helyreállítása.

Ez nemcsak az emésztőrendszer optimális működéséhez fontos, hanem szó szerint kulcsfontosságú a hosszú távú egészség megőrzéséhez, mivel a megfelelő bélmikrobióta a tápanyagok felszívódását is javítja. Emellett a mentális és fizikai egészségben is fontos szerepet játszik.

A szakirodalom áttekintése alapján egyértelmű, hogy nem lehetünk egészségesek, ha nem optimalizáltuk a bélmikrobiótánkat.

Annak érdekében, hogy azt megfelelő keretek között tartsa, a továbbiakban a következőket ajánljuk:

  • Kerülje a feldolgozott és félig feldolgozott élelmiszereket.
  • Vegyen be fermentált élelmiszereket (vagy probiotikus kiegészítőket) az étrendjébe.
  • Kerülje a túlzott cukorfogyasztást (ezek rossz irányba tolják el az egyensúlyt).

Ez a három jelentős változás az étrendjében olyan változásokat fog előidézni az emésztőrendszerében, amelyek segítenek megszabadulni a Helicobacter-től természetes úton.

A fenti stratégiák akkor is működnek, ha savas refluxban, nyelőcső-reflux betegségben, gyomorfekélyben vagy bármilyen más, gyomorsavval kapcsolatos betegségben szenved.

Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.