Egy csésze kávé reggel, még egy ebédidőben, még egy villásreggelinél – és máris a kockázati zónában van. Egy másik tudósok által végzett tanulmány szerint napi három csésze erős ital akár 17%-kal is összezsugoríthatja a nők mellét. Cikkünkből megtudhatja, miért van ez így.
A fejünkben szilárdan rögzült a kép, ahogy egy üzletasszony csinos táskával és egy csésze forró cappuccinóval vagy tejeskávéval rohan végig az utcán. És mint mindig, a társadalom, a tudósok és a filiszterek folyamatosan vitatkoznak az illatos ital előnyeiről és ártalmairól.
Néhány évvel ezelőtt a svédek úgy döntöttek, hogy érdekes tanulmányt készítenek a kávé és a… mellméret közötti kapcsolatról. Megkértek 300 önkéntes nőt, hogy a szokásos „dózisban”, azaz napi több mint 3 csészével igyanak kávét. Az eredmények sokakat megleptek. A helyzet az, hogy a nők szervezete hevesen reagált a koffeinre, és a melleik összezsugorodtak. Ez különösen a telt keblű nőknél volt szembetűnő – a kísérlet végére a keblük akár 17%-kal is összement.
Sok szakértő ezt követően megkérdőjelezte a kísérlet eredményeit. Mivel a nők teste hormonszintjétől függően másképp viselkedik, a vizsgálat eredményei különbözőképpen értelmezhetők.
Mindazonáltal az ilyen mértékű kávéfogyasztás negatív hatással lehet a szervezet egészére, nem csak a mellekre. Érdemes megjegyezni, hogy az összes tanulmány, amely az ital előnyeiről szól, valódi, természetes kávéról íródott. Legyünk őszinték, a legközelebbi kávézóból származó cappuccino és latte aligha tekinthető annak. A koffein ott van, de az előnyök szinte nem is léteznek.
Ha mégis igazi koffeinfüggő, íme a legfőbb hátrányok, amiket a szervezetének el kell viselnie:
A koffein megemeli a vérnyomását, ami rosszat tesz a szervezetének;
Cellulitiszhez vezethet;
A kávé dehidratációhoz vezet (száraznak érezheti magát a kávé fogyasztása után), ami megnehezíti a folyadékpótlást;
Az éhgyomorra fogyasztott kávé gyomorégéshez vagy akár gyomorhuruthoz is vezethet;
Néhány órával azután, hogy megivott egy csésze kávét, az aktivitása drasztikusan lecsökken, és az agya „álomba” merül, még akkor is, ha egy fontos megbeszélésről vagy konferenciáról van szó;
A szervezet kevésbé képes felszívni a vitaminokat. Egy csésze kávé például akár három órára is lelassítja a szervezet számára fontos kalcium felszívódását;
A kávé növeli a stresszhormon termelődését, a kortizol pedig hatással van a mellékvesére és a pajzsmirigyre. A kávé így gátolja a fogyást, és gyengíti az immunrendszert is;
A májnak fokozottan kell dolgoznia a kávé megemésztéséhez. És amikor enzimeire igazán szükség lenne, nem biztos, hogy olyan gyorsan működik. Az orvosok még azt is statisztikákba foglalták, hogy a kávéfogyasztóknak gyakran „lusta” a májuk, amely belefáradt a koffein lebontásába.
A mai szakemberek azt tanácsolják, hogy fokozatosan csökkentsük a kávéfogyasztást, és az egészség érdekében igyunk cikóriát, az aktivitás és a kirobbanó energia érdekében pedig természetes zöld teát.
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.